Receptie la terminarea lucrarilor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • AdrianBV
    Incepator
    • 29.sep.2011
    • 21

    Receptie la terminarea lucrarilor

    Buna ziua.

    Am construit si eu o casa si am ajuns la faza de receptie finala, receptie finala care primaria de care apartin, mai exact arhitectul nu doreste sa o semneze deoarece nu am canalizare.
    Autorizatia a fost emisa in 28.09.2012, prelungita in 10.10.2014 pana in 10.10.2015 ( expira in 10 zile ).
    Proiectul a fost respectat, micile modificari care le-am facut ( care nu influenteaza rezistenta ) am dispozitii de santier semnate atat de arhitect cat si de diriginte, rte-ist si inginerul de rezistenta.
    Casa e in proportie de 99% gata, exteriorul e complet gata, interiorul mai lipsesc usile ( care vin si ele in vreo 40 de zile ) si mobilierul.
    In rest e parchet, gresie, faianta ... tot.

    Totusi, ei nu vor sa semneze deoarece in PUZ se prevede canalizare, in documentatia pentru autorizatie, la avizul de la compania apa se prevede canalizare, dar canalizare nu se poate deoarece suntem mai jos decat conducta de canalizare ( care e defapt la vreo 400 de metri distanta ).

    Ce optiuni am ?

    Va multumesc anticipat pentru orice sugestie, idee, rezolvare.
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #2
    Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

    Postat în original de AdrianBV
    in PUZ se prevede canalizare, in documentatia pentru autorizatie, la avizul de la compania apa se prevede canalizare
    Nu prea aveti ce face.
    Stiati ca va trebui sa faceti canalizare inca din etapa de obtinere a certificatului de urbanism.
    Deci inainte de a apela la arhitect pentru proiectare.
    Arhitectul are dreptate.
    Legea spune ca: "Certificatul de urbanism este actul de informare prin care se fac cunoscute solicitantului conditiile in care se poate construi pe un anumit amplasament si care sunt avizele si acordurile pe care trebuie sa le obtina in vederea emiterii autorizatiei de construire."

    Daca stiati ca, canalizarea se poate face deoarece terenul este mai jos decat conducta de canalizare, de ce nu ati solicitat companiei de apa o alta solutie pentru respectarea conditiilor din PUZ.

    Comentariu

    • AdrianBV
      Incepator
      • 29.sep.2011
      • 21

      #3
      Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

      Postat în original de fanero
      Nu prea aveti ce face.
      Daca stiati ca, canalizarea se poate face deoarece terenul este mai jos decat conducta de canalizare, de ce nu ati solicitat companiei de apa o alta solutie pentru respectarea conditiilor din PUZ.
      Teoretic se poate face ... cu statie de pompare ... Problema este ca nu sunt nici oameni dispusi sa investeasca ( ar fi foarte multi bani ), si nici spatiu disponibil pentru asa ceva ... prin urmare la fel ca restul oamenilor care au construit case acolo, ne-am pus fose septice ecologice.

      Mai este o treaba: pe acelasi PUZ, s-au realizat receptii finale si intabulari la alte 5 case inaintea mea ( cel mai probabil prin pile si relatii ), receptii facute probabil de fostul arhitect al orasului ( care intre timp a plecat si a venit asta ).

      Pot sa ma leg de acest aspect sub vreo forma legala ?
      Sunt dispus la orice ...

      Daca chiar nu reusesc sub nici o forma sa imi semneze receptia pana la expirarea autorizatiei, ce se intampla din punct de vedere juridic/legislativ ?

      LE: Am solicitat la compania apa dar ei nu pot oferi o alta solutie deoarece nu au studiu facut sa vada ca teava de canalizare e mai sus decat unde suntem noi si nu e panta, prin urmare nu vor sa ofere alta solutie decat cea pe care o stiu ei.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

        Compania de apa nu are treaba cu dvs , nu este problema lor , ci a dvs .
        Trebuia sa va informati si sa alegeti solutia tehnica a constructie in functie de nivelul canalizarii daca doreati sa functioneze gravitational .
        Refuzul semnarii receptiei este corect . Nu intepliniti cerintele impuse . Semnarea in situatia de fata si in conjunctura politica actuala , poate insemna puscarie .
        Deci : bazin de retentie si pompa de evacuare ...in circa 3000E se rezolva , fara conducta pina la canalizare .
        Intrebare : ce statut are acel teren de 400m pe unde trece canalizarea ! Drum de servitute , strada ?????
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • AdrianBV
          Incepator
          • 29.sep.2011
          • 21

          #5
          Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

          Postat în original de Mircea G
          Intrebare : ce statut are acel teren de 400m pe unde trece canalizarea ! Drum de servitute , strada ?????
          E vorba de vreo 400 de metri liniari de drum ( 9 metri latime ) care este in proprietatea primariei. Intre parcela mea si conducta mai sunt si alte case care deja si-au facut fose si au casele intabulate cu fostul arhitect.

          Mi-au spus ca sa semneze receptia lucrarii fara canalizare, sa iau de la SGA si de la mediu cum ca sunt deacord ca eu sa am imi pun fosa septica ecologica ... dar SGA nici nu vor sa auda de un astfel de aviz ...

          In cazul de fata .... pentru mine ce urmeaza ?

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

            Daca intre curtea dvs si teava de canalizare , se afla un drum comunal , inseamna ca investitia trebuie facuta de cei de la regia de apa sau primarie . Investia este scumpa , probabil putini " clienti " pe viitoarea canalizare , deci va fi o lucrare aminata ...
            Este logic sa nu se dea avize de fosa septica , daca exista canalizare in zona .
            Pina in prezent dvs n-ati respectat autorizatia , deci nu aveti pe cine acuza .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

              In ce oras este minunea asta?
              Ce treaba are constructia cu canalizarea? Poate imbuteliez sau poate fac nevoile in oras!
              Mie mi se pare ca nu este ceva clar sau este putred. Constructia se poate receptiona si in faza nefinisata si fara utilitati, ca doar asta nu e decat grija autoritatilor sau ar trebui.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • AdrianBV
                Incepator
                • 29.sep.2011
                • 21

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                Postat în original de VYS
                In ce oras este minunea asta?
                Ce treaba are constructia cu canalizarea? Poate imbuteliez sau poate fac nevoile in oras!
                Mie mi se pare ca nu este ceva clar sau este putred. Constructia se poate receptiona si in faza nefinisata si fara utilitati, ca doar asta nu e decat grija autoritatilor sau ar trebui.
                Minunea se intampla in Sacele, jud. Brasov ...

                Drumul e donat primariei din 2012, primaria nu a pus apa, nu a pus gaz, nu a pus curent, nu a pus o piatra pe drumu ala ... totu a fost facut din banii nostri ...
                Canalizarea chiar nu se poate ... ca o faceam si aia pe banii nostri ... am ales fosa septica ecologica ... si pentru asta nu vor sa dea receptia casei ...
                problema e ca fostu arhitect care a plecat prin 2013 spre final, a semnat 4/5/6 receptii la case de pe acelasi PUZ in aceleasi conditii ( fata canalizare ) ...

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                  Si cum ai putea sa faci o canalizare pe un drum public? Aceste lucrari se fac cu autorizatie dedicata si numai de catre cei care ai acest atribut legal.
                  Cauta informatii la Primarie, pe alte cai, sigur sunt solutii mai mult sau mai putin stiute. Platesti impozit acum pe casa?
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • AdrianBV
                    Incepator
                    • 29.sep.2011
                    • 21

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                    Postat în original de VYS
                    Si cum ai putea sa faci o canalizare pe un drum public? Aceste lucrari se fac cu autorizatie dedicata si numai de catre cei care ai acest atribut legal.
                    Cauta informatii la Primarie, pe alte cai, sigur sunt solutii mai mult sau mai putin stiute. Platesti impozit acum pe casa?
                    Nu platesc. Vineri imi expira autorizatia.
                    Ei vor canalizare la casa, nu ii intereseaza cine o fac .. clar nu eu ... dar eu sa platesc firma care e dedicata ... sa faca proiect/plan/executie ... dupa ce e canalizare semneaza receptia ...

                    Comentariu

                    • yonix
                      Incepator
                      • 01.dec.2013
                      • 1

                      #11
                      Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                      Buna ziua. Scuzati-mi comentariul daca este neadecvat dar am o intrebare. As vrea sa incep constructia unei locuinte tip P+M (NU p+1). este necesara angajarea unui diriginte de santier in aceasta situatie? Din cate stiu mansarta este considerata un pod .....sau nu ? M-ar putea lamuri cineva ? Locuinta vreau sa o construisc in mediu rural, iar cei de la urbanism au zis ca nici ei nu stiu exact. Va multumesc
                      Ultima editare de yonix; 02.oct.2015, 16:06.

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2107

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                        Postat în original de yonix
                        constructia unei locuinte tip P+M (NU p+1). este necesara angajarea unui diriginte de santier in aceasta situatie?
                        Legea nr. 177/2015 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii:
                        "Art. 39. - Prin excepţie de la art. 13, proiectele pentru locuinţele unifamiliale parter şi anexele gospodăreşti din proprietatea persoanelor fizice, situate în mediul rural şi în satele aparţinătoare municipiilor şi oraşelor, precum şi construcţiile provizorii pentru care nu se emit autorizaţii de construire nu se supun verificării de către verificatori de proiecte atestaţi."
                        Trebuie asteptata aparitia normelor metodologice de aplicare a legii.
                        Podul este un spatiu nelocuit.
                        Mansarda este un spatiu locuibil. Se ia in calcul la stabilirea impozitului pe cladire.
                        Mergand pe aceasta logica, proiectele pentru locuinţele unifamiliale parter+mansarda se supun verificării de către verificatori de proiecte atestaţi.
                        Ultima editare de fanero; 02.oct.2015, 17:22.

                        Comentariu

                        • dragos1908
                          Incepator
                          • 25.ian.2012
                          • 17

                          #13
                          Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                          Cine imi poate spune si mie ce acte imi sunt necesare pentru receptia unei case? Casa este acoperita, are usi si ferestre, nu este izolata pe exterior si nu are balustrade. Autorizatia de constructie a expirat, trebuie reinnoita pentru a putea face receptia la casa? Imi mai trebuie diriginte de santier pentru a izola casuta (cand am luat eu autorizatia de constructie nu se impunea presedinte de santier)? Multumesc pentru raspunsuri!
                          Nu lăsa pe mâine ce poţi face astăzi! Lasă pe poimâine, ca poate nu mai este cazul.

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            #14
                            Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                            Cand a expirat autorizatia ? In ce localitate este constructia ?
                            Intreb pentru ca stiu ca unele primarii ar vrea sa puna la impozit cat de repede se poate , imobilul .
                            Dar mai aveti niste taxe de platit inainte , taxa la primarie si la autoritatea in constructii , astea sunt achitate ?
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • fanero
                              Living Legend
                              • 02.aug.2008
                              • 2107

                              #15
                              Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                              Daca nu ati finalizat constructia nu puteti face receptia si nu puteti obtine Procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor.
                              La receptie, ar trebui sa prezentati comisiei:
                              - Proiectul de executie
                              - Dovada de luare in evidenta a proiectului de arhitectura
                              - Certificatul de urbanism (cu avizele aferente)
                              - Autorizatia de construire
                              - Declaratia privind valoarea reala a lucrarilor executate in baza autorizatiei de construire
                              - Dovada achitarii cotei de 0,1% din valoarea lucrarilor autorizate, catre Inspectoratul in Constructii (teritorial)
                              Depinde de decizia Primariei cine face parte din comisia de receptie.

                              Comentariu

                              Procesare...