Gresie in baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • roxi-roxi
    Incepator
    • 10.iun.2006
    • 2

    Gresie in baie

    nu am pus si nici nu am vazut la cineva cum se pune gresia. Imi place indeosebi cea pusa cu model in romburi. M-as incumeta sa incerc sa o montez singura... Imi poate da cineva un sfat despre acest subiect?ce tip de adeziv sa utilizez, daca trebuie sa folosesc cruciulite, ce tip de chit de rosturi sa pun si cand se pune acesta, cum sa incep modelul si cum sa lucrez la colturi....si orice informatie care mi-ar putea fi de folos.....
    roxi-roxi
  • ido0100
    Incepator
    • 15.apr.2006
    • 94

    #2
    Este o gluma? daca da, este buna.

    Comentariu

    • danhome_52
      Membru Marcant
      • 26.dec.2005
      • 751

      #3
      Roxi,Roxi...
      Esti hotarata foc!
      Dar parca mai trebuie ceva...

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12976

        #4
        Te intelegeam si te-as fi indrumat sa faci lucrarea asta singura dar cand am vazut ca doresti un astfel de model m-am razgandit, nu vreau sa arunci banii pe fereastra.
        Chiar daca pare usor sa sti ca nu este chiar asa.

        Numai pentru informarea ta, iti trebuie :
        -adeziv CM9, CM 11, CM16 sau CM 17, depinde de stratul suport si putere financiara
        -distantiere (dimensiune 2-4 mm functie de preferintele tale si marimea gresiei)
        -chit de rosturi (CE33, CE 35, CE 37, CE 40) - depinde de tipul zonei placate
        -scule (ciocan cauciuc, masina taiat gresie, smirghel, gletiera cu dinti, amestecator adeziv, bormasina puternica pentru amestecat, gletiera cu cauciu, gletiera burete) - unele scule sunt optionale , de ex. ultimele doua.
        -indemanare, rapiditate, coordonarea lucrarii astfel incat sa efectuezi operatiile in ordinea normala si optima.

        Am preferat sa enumar produse Ceresit pentru ca le consider cele mai bune.

        Informatiile de mai sus nu sunt complete, rr mai fi multe de spus dar ma opresc aici.
        VYS Blog - 100 % D I Y
        Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

        Comentariu

        • bigjoe
          Membru Marcant
          • 19.mai.2006
          • 484

          #5
          Re: vreau sa-mi pun singura gresie in baie!!!!!!!!!

          Postat în original de roxi-roxi
          nu am pus si nici nu am vazut la cineva cum se pune gresia. Imi place indeosebi cea pusa cu model in romburi. M-as incumeta sa incerc sa o montez singura... Imi poate da cineva un sfat despre acest subiect?ce tip de adeziv sa utilizez, daca trebuie sa folosesc cruciulite, ce tip de chit de rosturi sa pun si cand se pune acesta, cum sa incep modelul si cum sa lucrez la colturi....si orice informatie care mi-ar putea fi de folos.....

          Ai acolo imagini care acopera 80% din subiect.

          Acuma modelul cu romburi nu stiu care este sincer...dar oricum la scoala de Bricostore ei au explicat destul de bine ca:

          1) Adezziv pentru INTERIRO poti folosi CM11 daca esti pe beton sau sapa daca este mozaic care este destul de lucios si nu prea absoarbe apa: CM17 se numeste adeziv fflexibil este de 3 ori mai scump dar te scuteste de a sparge mozaicul.

          2) Dupa ce amesteci adezivul ori cu mina ori cu malaxorul (este un fel de mixer se pune in bormasina sa ai una de 500de Wati cel putin) iti iei si o galeata linga tine cu APA si BURETE si cruciulite (astea ajuta mult si trebuie sa fie de MIN 3 mm grosime de ce" Pentru ca CHITUL de rosturi sa aiba spatiu destul de inchegare pe urma.

          3) Pentru fiecare gresie etapele sunt asa:

          1 - iei adeziv dai pe jos cu drisca de 8 mm (este un fel de spaclu plan cu DINTI ca de ziduri de cetate de 8 pe 8 pe 8 milimetri) ca in desen.

          2 - Iei bucata de gresie si dai un pic pe spate asa ras cat sa ai un film pe ea.
          3 - O pui jos ai grija sa o apesi sau ciocanesti cu un ciocan de cauciuc este important s o apesi lateral de la locul unde VA STA si sa o aduci inapoi acolo ca sa se infiga bine in adeziv.
          4 - Cu cruciulita cureti spatiul intre gresii
          5 - Pui cealalta cruciulita jos
          6 - cu buretele umed dar stors stergi muchia muradara de adeziv

          s.a.m.d

          4) Astepti 24 de ore eu as zice chiar 48 sa se aeriseasca
          5) Pui chitul intr-o galeata (culoarea este usor de ales sunt numai 16 nuante te duci la Bricostore sau Praktiker au un cartonas cu niste buline pe ele de culoare chitului si spune dedesubt cum se numeste: Marca chiar nu conteaza.

          6) Se toarna si tu il cureti cu degetul sa intre bine in crapaturi astepti vreo ora cureti cu buretele umed
          7) astepti 24 de ore si cureti bine cu apa.

          Gata!

          Succes!
          ai grija ..

          Comentariu

          • danhome_52
            Membru Marcant
            • 26.dec.2005
            • 751

            #6
            Roxi nuuuuu!!!

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12976

              #7
              De fapt nu e romb, e vorba de asejarea placii de gresie , nu pe laturi ca de obicei ci pe colt - la 45 de grade.

              Nuantele nu prea sunt acelea din monstre. De la ce este pe cutie sau monstrele alea mici pana la ceea ce este inauntru este putina distanta, din pacate - la toti producatorii.

              Ca sa nu fiu ispititor ascultal pe danhome.
              VYS Blog - 100 % D I Y
              Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

              Comentariu

              • klaus
                Membru Marcant
                • 24.iun.2005
                • 960

                #8
                la asezarea in romb este important, dupa parerea mea, cum pleci.
                In primul rand, neavand experienta, cel mai bine este sa pleci cu un dreptar (o rigla dreapta, care poate fi fie o scandura dreapta, fie un profil de rigips, fie alceva drept - eu in imagine am un rest de glaf pe care l-am taiat pe lungime ca era prea adanc).
                Se prinde dreptarul in podea (cu cuie, sau se lipeste cu ipsos pentru a putea fi scos relativ usor dar pentru a fi si suficient de rezistent).
                Legat de distantiere, desi viorel recomanda intre 2-4 mm, eu as recomanda de la 3 la 5 mm. Este preferabil ca distantierele sa fie mai lungi, nu din cele scurte (sunt mai incomode cele scurte, care au o lungime a picioruselor - deci nu grosimea, mentionata mai sus - de 5-10 mm; exista distantiere cu lungimea picioruselor de 15 mm)
                Montarea primului rand il faci dupa linia de forta a incaperii, cea mai vizibila, care trebuie sa fie cea mai "curata", astfel incat sa nu se vada urat la perete sau la cel mai vizibil colt.
                Eu de ex. am facut schita baii in Corel, am facu caroiajul de faianta la scara si l-am miscat peste schita baii, inclusiv la diferite unghiuri pana mi-a placut cum vine.
                In lipsa cunostintelor sau posibilitatilor de a face asa ceva, se poate face schita baii pe o foaie milimetrica (la scara), se face caroiajul de gresie la scara pe o foaie de calc, si se misca si pozitioneaza pana ti se pare ok.
                Rezultatul se aplica in "teren".
                In imaginile atasate poate se vede si alt motiv de asezare a acelei prime linii de gresie: coltul faiantei sa fie exact pe marginea pragului, ca sa nu fii nevoit la prag sa pui bucatele mici de gresie, care nu sunt rezitente in timp avand in vedere suprafata mica de sprijin.
                A nu se uita sa se curete rosturile umplute cu adeziv inainte ca caesta sa se intareasca (dupa 3-5 ore de la pozitionare) ca apoi te chinui cu spume sa-l scoti din rosturi sa pui chitul.

                Ca scule minime, in opinia mea, iti trebuie o galeata de amestecat adezivul (de plastic), un spaclu rigid, un poloboc (nivela) mic (50 cm) si unul mare (in lipsa se poate folosi un dreptar pe care se pune polobocul mic). Ciocanul de cauciuc e bine sa-l ai, dar nu este absolut necesar.
                Un instrument de taiat faianta (ori masina de taiat, ori polizor cu piatra diamantata). O scula buna la aceasta categorie e necesara, caci o astfel de pozitionare a gresiei presupune multiple taieri de placi. Eu recomand polizorul, dar face praf si zgomot.

                Insa recomandarea mea se adauga la cea a antevorbitorilor mei: incearca totusi cu un meserias care a mai facut.
                Fișiere Atașate
                Viata e complexa si are multe aspecte...

                Comentariu

                • bigjoe
                  Membru Marcant
                  • 19.mai.2006
                  • 484

                  #9
                  DA

                  Perfect KLAUS!!!

                  Foarte bune poze!

                  Pai pot sa facem un colaj sa le pun la DIY?

                  BigJOE

                  PS Da iti trebuie un punct fix de unde sa pleci cel mai bine eu te-as sfatuir sa incepi cu un triunghi la usa central pe usa, dar cel mai bine INAINTE de tot sa scoti bucatile de gresie din cutie pe uscat si aseza-le pe podea cu cruciulite cu ce vrei si vezi cum sta.

                  Succes!
                  ai grija ..

                  Comentariu

                  • mx81
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2006
                    • 322

                    #10
                    Si eu as merge pe Luna ! Pina acum nu am mai fost niciodata , nici o racheta nu stiu ce este si nu general nu ma uit la emisiunile de profil . MA POATE AJUTA CINEVA ?
                    La emisiunile Misiunea Casa , la fiecare si ma repet la ficare emisiune se puneau citiva metrii pe gresie . Eu cred ca autorul topicului ori e prost de bubuie , ori ne crede pe toti niste prosti .

                    Comentariu

                    • bigjoe
                      Membru Marcant
                      • 19.mai.2006
                      • 484

                      #11
                      DA

                      Postat în original de mx81
                      Si eu as merge pe Luna ! Pina acum nu am mai fost niciodata , nici o racheta nu stiu ce este si nu general nu ma uit la emisiunile de profil . MA POATE AJUTA CINEVA ?
                      La emisiunile Misiunea Casa , la fiecare si ma repet la ficare emisiune se puneau citiva metrii pe gresie . Eu cred ca autorul topicului ori e prost de bubuie , ori ne crede pe toti niste prosti .
                      Autorul topicului este Roxy Roxy o femeie care poate nu s-a uitat la emisiune si nu e "prosta de bubuie" cum zici tu, poate ca nu a vazut si este destul de curajoasa sa RECUNOASCA ca are nevoie de ajutor.

                      Tu mx81? Vii aici pe forum asa sa compensezi lipsa de activitate? Sau ce?

                      Ai intrebari nelanmuriri in legatura cu zborul pe luna?

                      Cred ca in cazul asta eu atat iti spun: ai gresit forumul dar sa vezi ce bun sunt o sa ma interesez poate exista un forum despre zborurile pe luna si o sa caut un raspuns adecvat ca sa zbori in siguranta.

                      Iar daca TU, nu stii ce este o racheta (Roxy nu a zis ca nu stie ce este o Gresie) atunci tu esti prost de bubuie sau ai trait in caverne..

                      Succes! Trimite-i poze de pe luna!
                      ai grija ..

                      Comentariu

                      • mx81
                        Membru Marcant
                        • 21.ian.2006
                        • 322

                        #12
                        bigjoe daca habar nu ai de nimic nu te apuci de lucruri complicate . Pusul de gresie nu e o treaba de femeie care s-a trezit de dimineaza si nu mai are altceva de facut . Montajul in diagonala te pune sa toci la material sa te saturi , si pentru unul care nu stie si nu a vazut cred ca o rezerva de 200% de material nu va fi de ajuns (normal stim ca 10 % este suficient) . In cazul acesta mai bine ii chem pe baietii de la Misiunea casa , o monteaza CORECT , si de restul banilor faci o vacanta in Grecia .

                        Comentariu

                        • ido0100
                          Incepator
                          • 15.apr.2006
                          • 94

                          #13
                          Re: DA

                          Postat în original de bigjoe
                          Postat în original de mx81
                          Si eu as merge pe Luna ! Pina acum nu am mai fost niciodata , nici o racheta nu stiu ce este si nu general nu ma uit la emisiunile de profil . MA POATE AJUTA CINEVA ?
                          La emisiunile Misiunea Casa , la fiecare si ma repet la ficare emisiune se puneau citiva metrii pe gresie . Eu cred ca autorul topicului ori e prost de bubuie , ori ne crede pe toti niste prosti .
                          Autorul topicului este Roxy Roxy o femeie care poate nu s-a uitat la emisiune si nu e "prosta de bubuie" cum zici tu, poate ca nu a vazut si este destul de curajoasa sa RECUNOASCA ca are nevoie de ajutor.

                          Tu mx81? Vii aici pe forum asa sa compensezi lipsa de activitate? Sau ce?

                          Ai intrebari nelanmuriri in legatura cu zborul pe luna?
                          Daca tot ne pui la punct pe toti (iti amintesc ca pe mine m-ai facut "idiot", ceea ce nu este in acord cu regulile forumului) poate ne mai explici o data cum este cu bolta ta cea dreapta de la bloc.

                          Cred ca in cazul asta eu atat iti spun: ai gresit forumul dar sa vezi ce bun sunt o sa ma interesez poate exista un forum despre zborurile pe luna si o sa caut un raspuns adecvat ca sa zbori in siguranta.

                          Iar daca TU, nu stii ce este o racheta (Roxy nu a zis ca nu stie ce este o Gresie) atunci tu esti prost de bubuie sau ai trait in caverne..

                          Succes! Trimite-i poze de pe luna!

                          Comentariu

                          • ido0100
                            Incepator
                            • 15.apr.2006
                            • 94

                            #14
                            Daca tot ne pui la punct pe toti, domnule bigjoe, mai explica-ne ,te rugam, inca o data cum e treaba cu bolta dumitale cea dreapta de la bloc.

                            Comentariu

                            • danhome_52
                              Membru Marcant
                              • 26.dec.2005
                              • 751

                              #15
                              Re: vreau sa-mi pun singura gresie in baie!!!!!!!!!

                              Postat în original de roxi-roxi
                              nu am pus si nici nu am vazut la cineva cum se pune gresia. Imi place indeosebi cea pusa cu model in romburi. M-as incumeta sa incerc sa o montez singura... Imi poate da cineva un sfat despre acest subiect?ce tip de adeziv sa utilizez, daca trebuie sa folosesc cruciulite, ce tip de chit de rosturi sa pun si cand se pune acesta, cum sa incep modelul si cum sa lucrez la colturi....si orice informatie care mi-ar putea fi de folos.....
                              Buna Roxi!
                              Daca vrei cu adevarat...
                              Roaga un meserias sa te lase sa participi la o lucrare!
                              Ajutandu-l vei vedea tot ce trebuie sa stii!Cat mai multe intrebari si...un carnetel.
                              "Numai prostii se prefac ca stiu,daca vrei sa stii,incearca-le pe viu"
                              Bafta!

                              Comentariu

                              Procesare...