Racordare calorifere garsoniera

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dima M
    Incepator
    • 14.oct.2014
    • 14

    Racordare calorifere garsoniera

    Buna ziua.
    Am in intretinere o garsoniera a unei persoane plecata din tara. Recent am bagat chiriasi, care reclama lipsa caldurii, sau mai bine zis caldura prea putina. Garsoniera se afla la etajul 9. Am urmarit instalatia si am descoperit o greseala la ultimul calorifer cel din baie ( nr 4 in desen ). Acesta are turul si returul in partea de jos la acelasi nivel. De asemenea cineva a montat o pompa DAB VA 35/130 probabil pentru fortarea instalatiei. Tevile folosite sunt de 1/2 toli in intreaga instalatie. Problema mare este ca nu se incalzeste decat primul calorifer, celelalte raman reci, chiar daca am incercat sa inchid partial returul, de la primul catre ultimul calorifer.
    Ce parere aveti si ce credeti ca as putea modifica ( evident ultimul calorifer il voi conecta corect, turul sus, returul jos).
    Nu stiu cat de mult ajuta acea pompa. Din ce am inteles vecinii nu se plang de lipsa caldurii.
    Multumesc anticipat!Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ciudat.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	11,6 KB 
ID:	640746
  • FilipT
    Membru Marcant
    • 15.feb.2009
    • 695

    #2
    Răspuns la: Legare Calorifere

    Pompa se leaga pe retur.

    Comentariu

    • Joynt2002
      Incepator
      • 10.nov.2015
      • 1

      #3
      Răspuns la: Legare Calorifere

      Buna seara, am o întrebare pentru Dvs , vreau sa mai montez un radiator port prosop in baie si nu știu dacă ar exista cumva un model de robinet tur si retur dublu,sa pot monta 2 calorifere pe același robinet. Atașez o poza cu actuala instalație,unde as dori montarea încă unui radiator sub ce existent. Mulțumesc Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	10,0 KB 
ID:	623818Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	11,7 KB 
ID:	623817

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #4
        Răspuns la: Racordare calorifere garsoniera

        Exista " T " -uri , care fac bifurcatia necesara aplicatiei dvs . Ele se monteaza inainte de robineti .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • costyn_man
          Incepator
          • 09.iul.2009
          • 84

          #5
          Răspuns la: Racordare calorifere garsoniera

          Referitor la ce spunea initiatorul topicului vis-a-vis de portprosop! Eu toate le-am vazut cu legaturile tur-retur in partea de jos, este in regula acest lucru?

          Comentariu

          • Dima M
            Incepator
            • 14.oct.2014
            • 14

            #6
            Răspuns la: Racordare calorifere garsoniera

            Nu stiam ca pompa se monteaza pe retur. Interesant !

            Comentariu

            Procesare...