Costuri renovare garsoniera

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2467

    Costuri renovare garsoniera

    Chiar daca poate fi offtopic, poate intereseaza pe cineva.

    Costuri renovare garsoniera Bucuresti. Suprafata utila (living+hol+bucatarie+baie+balcon) 30 mp.
    1.900 lei - schimbat geam bucatarie + usa si geam balcon. Profil PVC 6 camere (materiale si manopera)
    800 lei - usa metalica intrare (manopera si transport incluse)
    2.400 lei - manopera lucrari (tot ce a fost necesar pentru decopertat si gresie - faianta- vopsea lavabila)
    3.000 lei - materiale (toate materialele au fost cumparate de la Dedeman)
    50 lei - transport materiale

    Daca cineva este interesat, pot recomanda echipa.
    Au fost foarte seriosi.
    Adevarat meseriasi.
  • georgeflorin
    Membru Marcant
    • 15.sep.2009
    • 304

    #2
    Răspuns la: Costuri renovare garsoniera

    fi serios omule , preturile astea de unde le-ai scuipat , is o gluma ? , induci lume in eroare cu informatii false.
    - geam camera , bucatarie + usa balcon, geam - ajungi la vreo 2500 ron
    -centrala cea mai ieftina motan , prin ppr avize , iscir dracu si masa si alte hartii 60000 ron materiale si manopera (acum 2 zile am terminat)
    , incepem cu baia: faianta, gresie (nu cea mai ieftina , sa arate cat de cat ) wc, cabina dus, tavan gips carton , 3500-4000 ron (minim) manopera vreo 1500 ron
    urmeaza camera : usa , tavan gips carton , sapa pe jos, parchet laminat glet, lavabil materiale : minim 2000 ron manopera 1000-1500 ron
    , mai ste bucataria , holul ....multe, da facute um trebuie , preturile ce le-ai afisat sunt pentru materiale stricate , adica arunci 3000 ron pe materiale si nu faci nimic de treaba .

    3000 ron materiale sunt pentru a face o baie modesta asa pt oameni mai saraci

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #3
      Răspuns la: Costuri renovare garsoniera

      Postat în original de georgeflorin
      -centrala cea mai ieftina motan , prin ppr avize , iscir dracu si masa si alte hartii 60000 ron materiale si manopera (acum 2 zile am terminat)
      .....
      60 000 roni centrala si acareturile ???? Is din aur ?
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • georgeflorin
        Membru Marcant
        • 15.sep.2009
        • 304

        #4
        Răspuns la: Costuri renovare garsoniera

        pardon 6000 , am gresit , sunt sigur ca ti-ai dat seama , dar no .....................

        Comentariu

        • georgeflorin
          Membru Marcant
          • 15.sep.2009
          • 304

          #5
          Răspuns la: Costuri renovare garsoniera

          ...de admirat , totusi ca nu ai cautat greseli gramaticale. (nu ca m-ar fi interesat)

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2467

            #6
            Răspuns la: Costuri renovare garsoniera

            Postat în original de georgeflorin
            fi serios omule , preturile astea de unde le-ai scuipat , is o gluma ?
            Nu glumesc.
            Sunt foarte serios.
            Tot ce am scris acolo pot sa justific cu bonurile de la Dedeman si cu factura de la geamuri.

            Gresia a costat 27 lei/mp, iar faianta 25 lei/mp.
            In baie, am schimbat totul (inclusiv instalatiile prin pereti), cu exceptia cazii si nu am pus gresie.
            Am slefuit mozaicul pus "de comunisti". Arata mai bine decat orice gresie din comert.
            In bucatarie am pus si gresie si fainata.
            Faianta a fost montata "doar unde trebuie". Nu am considerat necesar sa pun faianta si apoi sa o acopar cu mobila de bucatarie.
            Cu exceptia usii de la intrare (care a fost inlocuita cu o usa metalica), usile din interior le-am curatat de lacul vechi si le-am lacuit.
            Nu a fost nevoie sa schimb parchetul. Este masiv si a fost bine ingrijit.
            Ca sa il slefuie si sa il dea cu lac mi-au cerut 40 lei/mp, asa ca am renuntat.

            Toate materialele au fost noi. Nu am lucrat cu materiale "stricate".
            Din pacate, cu exceptia facturii pentru montat usa, pentru alte manopere nu am factura.
            Am lucrat la negru.
            Manopera a fost 2.400 lei, in conditiile in care "am cam fost tepuit" de un nenea meseriasul, "care s-a imbolnavit" dupa ce i-am cerut sa curete cu arzatorul vopseaua de pe peretii din baie si bucatarie. Si ca toti romanii tepuiti de meseriasi, am curatat-o eu.
            Tot eu am carat si molozul, pentru ca, in Romania, "meseriasii nu se tocmesc si pentru astfel de lucrari".

            Daca citeai cu atentie, vedeai ca nu am mentionat si schimbarea/montarea de centrala termica.
            Blocul este racordat la RADET.

            Si recomand in continuare echipa care a finalizat renovarea.
            Nu am poze, dar o sa incerc sa fac si sa le postez.

            Comentariu

            • georgeflorin
              Membru Marcant
              • 15.sep.2009
              • 304

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Costuri renovare garsoniera

              "Tot eu am carat si molozul, pentru ca, in Romania, "meseriasii nu se tocmesc si pentru astfel de lucrari" - nu mai faceti comparatii intre romania si alte tari occidentale , si aici se cara moloz , problema ii ca si asta costa , iar propietarului i se pare foarte ieftin la prima vedere si nu i se pare normal sa plateasca aceasta lucrare , de exemplu in germania numa pt sa scapi de molozu asta cred ca plateai cat ai platit pe manopera , asa ca nu isi au rost comparatiile .Molozu nu se ia pur si simplu si se arunca la tomberon , asa ca decat sa si-l ia pe cap sa umble cu el sa il arunce pe marginea drumului pentru un pret de 5 la suta cat ar fi amenda mai bine nu caram moloz.

              gresie si faianta la 27 lei este de cea mai slaba calitate care poate exista , eu am pus in baie la 40 ron .mp bine inteles nici asta la 40 nu este calitate , dar macar nu ii gunoi.
              - parchetu in camera daca este masiv si sa putut reconditiona , asta este foarte bine , dar tavanele 100 la 100 trebuiau indreptate cu un tavan fals , gletuiti pereti , etc , parchetul te-a dus la la vreo 700 ron daca camera ii vreo 3.5/5 , deci numai pe o camera facuta cum trebuie termopan , usa , slefuit parchet tavane , gipscarton , schimbata instalatia la calorifer , ingropata in perete treci cu materialele peste 3000 ron + manopera , la un lucru de calitate .

              - inteleg ca nu ati lucrat cu materiali stricate , am spus ca a-ti stricat materiale , pacat de ele , daca faci un lucru fa-l de treaba , fa-l sa te simti bine cand il vezi .

              Comentariu

              • georgeflorin
                Membru Marcant
                • 15.sep.2009
                • 304

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Costuri renovare garsoniera

                ....la ce preturile ce le-ai scris imi dau seama , de fapt stiu ce ai facut . .....o improspatare

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Costuri renovare garsoniera

                  Postat în original de georgeflorin
                  gresie si faianta la 27 lei este de cea mai slaba calitate care poate exista , eu am pus in baie la 40 ron .mp bine inteles nici asta la 40 nu este calitate , dar macar nu ii gunoi.
                  ...
                  - inteleg ca nu ati lucrat cu materiali stricate , am spus ca a-ti stricat materiale , pacat de ele , daca faci un lucru fa-l de treaba , fa-l sa te simti bine cand il vezi .
                  Domnule georgeflorin " simt " ca postati cu rautate si invidie , dar nu v ati pus problema daca modernizarea a fost facuta in scopul de a fi inchiriata deci implicit cu costuri cat mai mici si totusi bine executat .
                  Ca sa nu o lungim , aveti un thread cu " casa " pe care ati construit o dvs si acolo ati facut rabat serios incepand de la fundatie , macar fiti onest si nu mai criticati aiurea ca nimeni nu va obliga sa lucrati cu o echipa anume sau altceva ...
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2467

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Costuri renovare garsoniera

                    Postat în original de georgeflorin
                    "Tot eu am carat si molozul, pentru ca, in Romania, "meseriasii nu se tocmesc si pentru astfel de lucrari" - nu mai faceti comparatii intre romania si alte tari occidentale , si aici se cara moloz , problema ii ca si asta costa , iar propietarului i se pare foarte ieftin la prima vedere si nu i se pare normal sa plateasca aceasta lucrare , de exemplu in germania numa pt sa scapi de molozu asta cred ca plateai cat ai platit pe manopera , asa ca nu isi au rost comparatiile .Molozu nu se ia pur si simplu si se arunca la tomberon , asa ca decat sa si-l ia pe cap sa umble cu el sa il arunce pe marginea drumului pentru un pret de 5 la suta cat ar fi amenda mai bine nu caram moloz.
                    Ba vreau sa compar.
                    Pentru ca acolo trebuie sa ajungem.
                    M-a costat 17 lei sa scap de moloz si munca mea sa-l car. Se termoizola un bloc in zona si am vorbit cu nea Gogu (maistru de santier) care m-a lasat sa arunc sacii in containerul lor de gunoi.
                    gresie si faianta la 27 lei este de cea mai slaba calitate care poate exista, eu am pus in baie la 40 ron .mp bine inteles nici asta la 40 nu este calitate , dar macar nu ii gunoi
                    Parerea dvs.
                    Dar daca este gunoi de ce cer bani cei de la Dedeman pe gresie si fainata.
                    Si ar mai fi ceva.
                    Nu toata lumea isi permite sa dea 40 de lei/mp pentru gresie si faianta.
                    dar tavanele 100 la 100 trebuiau indreptate cu un tavan fals , gletuiti pereti ,
                    Parerea dvs.
                    Tavanele si peretii au fost gletuiti de doua ori.
                    Prima cu CT 126, a doua cu CT127 si au fost slefuiti cu masina.
                    Postat în original de coby
                    modernizarea a fost facuta in scopul de a fi inchiriata deci implicit cu costuri cat mai mici si totusi bine executat .
                    Felicitari coby.
                    Ai intuit exact de ce am facut asa.
                    Produce 900 de lei/luna, cu contract de inchiriere pe 5 ani.

                    Comentariu

                    • smeagle
                      Membru Marcant
                      • 15.ian.2013
                      • 550

                      #11
                      Răspuns la: Costuri renovare garsoniera

                      dar ce are o gresie de 27 ron ? se topeste in timp ? se toceste ? se degradeaza ? unde e problema ?

                      Comentariu

                      • doru_marciuc
                        Living Legend
                        Expert amenajari
                        • 01.oct.2012
                        • 1415

                        #12
                        Răspuns la: Costuri renovare garsoniera

                        Postat în original de smeagle
                        dar ce are o gresie de 27 ron ? se topeste in timp ? se toceste ? se degradeaza ? unde e problema ?
                        Nu are nimic!

                        Comentariu

                        Procesare...