Izolatie sub parchet si geamuri termopan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Stefan Constandache
    Incepator
    • 26.nov.2015
    • 3

    Izolatie sub parchet si geamuri termopan

    Buna seara, locuiesc la parter intr-un apartament cu 3 camere. Problema e ca in casa se simte umezeala in special in lunile de iarna, geamurile sunt mai tot timpul umede la baza, cu toate ca incerc sa mentin o temperatura constanta pe la 22 grade, casa se aeriseste zilnic. O alta parte a problemei e ca in celelalte 2 apartamente ce se invecineaza cu al meu nu locuieste nimeni deci nu exista caldura in ele. Beciul s-a izolat la fel ca si tot blocul acum 5 ani.
    Recent am mai montat 2 calorifere in casa.
    Urmatorul pas si cel pentru care am nevoie de sfaturile dvs, este izolarea sub parchet pentru ca intotdeauna este f rece. As vrea sa procedez in felul urmator:
    sa pun un strat de folie PEE peste care sa asez placi de OSB 8-9 mm,dupa care sa pun un strat de polistiren extrudat si la final sa vina parchetul.

    Credeti ca e o metoda buna? sunt constient ca se va inalta destul, chiar f mult si va trebui sa tai din usi.
    Geamurile termopan ar fi si ultma solutie, sa le schimb total. Aici ce solutii, tipuri de geam imi recomandati?
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6866

    #2
    Răspuns la: Izolatie sub parchet si geamuri termopan

    Pentru pardoseala , pe tavanul din beci prindeti un termosistem ( daca nu exista deja ) , altfel ce doriti sa faceti e cam zero . Parchetul laminat nu tine de cald fara o sursa de incalzire dedesupt .
    Umezeala provine de undeva ( plante / gatit etc ) , un dezumidificator in prima faza as zice .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Răspuns la: Izolatie sub parchet si geamuri termopan

      Postat în original de Stefan Constandache
      As vrea sa procedez in felul urmator:
      sa pun un strat de folie PEE peste care sa asez placi de OSB 8-9 mm,dupa care sa pun un strat de polistiren extrudat si la final sa vina parchetul.
      Cum este finisata pardoseala acum?

      Comentariu

      • Stefan Constandache
        Incepator
        • 26.nov.2015
        • 3

        #4
        Răspuns la: Izolatie sub parchet si geamuri termopan

        Postat în original de Gemini
        Cum este finisata pardoseala acum?
        parchet doar cu folie PEE pe dedesupt

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Răspuns la: Izolatie sub parchet si geamuri termopan

          Si intre folia PEE si placa de beton nu mai exista alt strat? Daca sunt straturi ce se pot elimina, se poate termoizola mai usor, fara a afecta usile de acces.

          Comentariu

          Procesare...