Igrasie/Mucegai sub glet?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #16
    Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

    Postat în original de CarmenRBK
    BUna
    Am vb cu costructorul ce mi-a facut tot...si explicatia lui a fost de 2 lei. " ca poate este umed dar se usca in cateva zile"
    ok dar i-am spus ca...am curatat si s-a facut iar....in decurs de 2 saptamani..e la fel - a zis ca...nu stie.....
    Inainte de aceasta renovare nu am avut probeleme cu umezeala asta.
    Are dreptate cand spune de umezeala. Este o zona expusa umezelii si problema ramane identificarea sursei, l amodul exact. Poate fi o zona ramasa neacoperita de lucrari sau realizata prost. Exteriorul cum arata in acea zona? Ce tip de casa este, fiin duna veche?
    Curatati zona si observati daca este umezeala indiferent de conditiile meteo.
    Exista vreo scurgere a apei pe exterior in acea zona, de la burlane de exemplu?
    Daca este o umezeala remanenta si apare in aceasta zona, va mai trece ceva vreme pana la eliminarea ei.

    Comentariu

    • CarmenRBK
      Incepator
      • 17.mar.2016
      • 15

      #17
      Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

      Va multumesc pentru raspunsuri

      Cred ca au bagat si ghips...am auzit ca vorbeam de amestec cu ghips.
      Acolo nu ploua pe dinafara pe coltul respectiv , este uscat tot afara si plus ca de vre 3 saptamani de cand au terminat nu a mai plouat deloc .
      Insa..cand mi-au pus polistirenul la fundatie erau niste zile ploioase si nu aveam puse burlanele (s-a udat destul de bine fundatia) ..se grabeau sa puna polisirenul pentru ca aveau de lucru imediat la teava de gaz ce trebuia sa treaca pe acolo.
      Ma gandesc ca poate cum a plouat s-a udat acolo si nu a apucat sa se usuce cand au pus polistirenul si s-a infiltrat in interior.

      Casa este veche ..undeva la 50 de ani .

      So ma sfatuiti sa rad tot jos ce este acolo sa las sa se usuce si apoi sa refac totul dar fara gips?
      Sa desfac plinta sa vedem daca apare ceva la parchet?

      Multumesc.

      Ps,
      Acuma am ras toata chestia aia jos ce se vede in poze ..am zis sa vad daca apare iar.

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        #18
        Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

        Chiar sunt curios daca are treaba cu ghipsul sau nu. Cind ajungeti la o concluzie cit de cit,rogu-va faceti-va putin timp si postati-o si pt noi.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15093

          #19
          Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

          Ar trebui sa desfaceti plinta si sa urmariti cum se manifesta zona in timp. Daca zona este umeda, la iarna poate sa apara mucegai foarte usor. Oricum zona trebuie curatata, uscata si refacuta chiar daca nu identificam cauza exacta acum.

          Comentariu

          Procesare...