Igrasie/Mucegai sub glet?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tomapau
    Incepator
    • 30.nov.2015
    • 5

    Igrasie/Mucegai sub glet?

    Buna ziua,

    Apelez la voi pentru a ma indruma / ajuta in urmatioarea problema. Pe scurt , acum 4 ani m-am mutat in casa cumparata, intru-una din camera pe un singur perete in prima iarna a inceput sa crape lavabilul cu tot cu glet a ramas doar tencuiala. In vara am dat totul jos pana la tencuiala an tras glet/lavabil iar acum din nou cade exact in aceleasi locuri si pe tencuiala se formeaza ca niste firicele/cristale , ca o panza de paianjen, nu stiu cu ce sa o compar.
    Ce o fi ? cum scap de mizeria asta ? e o bacterie? ciuperca? Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2015-11-18 20.58.00.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	249,1 KB 
ID:	640768Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2015-11-18 21.00.59.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	203,1 KB 
ID:	640769
  • FilipT
    Membru Marcant
    • 15.feb.2009
    • 695

    #2
    Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

    E perete sau tavan? Zidul din ce e facut? la exterior cum e finisat? Casa e noua?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15089

      #3
      Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

      Semne de umezeala pe suprafetele respective.
      Dati mai multe detalii despre acea surpafata, hidroizolatie, expunere la umezeala etc. Foto exterior?

      Comentariu

      • tomapau
        Incepator
        • 30.nov.2015
        • 5

        #4
        Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

        Peretele de din BCA tencuit la exterior si tras tinci peste. La interior da prezinta unele semen de umezeala. Peretele nu e izolat nici la exterior nici in interior.
        Casa e construta recent acum 5 ani. Peretele e cam batut de ploaie .

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15089

          #5
          Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

          La ce inaltime este acea zona afectata pe peretele respectiv? Nu se poate face nimic pentru a proteja peretele de ploaie, in cazul in care este singura cauza?
          Termosistem nu se va aplica?

          Comentariu

          • tomapau
            Incepator
            • 30.nov.2015
            • 5

            #6
            Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

            Tocmai am aflat ca se numeste "eflorescente de saruri " cum scap de treaba asta? ce tre sa fac inainte de glet?
            Aceste saruri sunt daunatoare sanatatii??
            Multumesc.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15089

              #7
              Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

              Sigur, cauza problemei dvs. este umezeala pe suprafetele respective. Efectul poate fi eflorescenta, mucegaiul etc. Cert este ca eliminarea problemei se face doar cu indepartarea sursei de umezeala. In caz contrar problemele pot degenera in macinarea tencuielii, mucegai persistent etc.
              Se observa ca pe conturul zonelor cojite gletul este mai umed. Reparatia zonei se face cu strat de amorsa antimucegai si gletuire, dupa uscare asuprafetelor si indepartarea sursei de umezeala pe acel perete.

              Comentariu

              • tomapau
                Incepator
                • 30.nov.2015
                • 5

                #8
                Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

                Daca as face o izolatie termica la interior?
                Curatare perete, vata minerala si rigips peste vata.

                Condens nu zic ca ne exista dar nu e vizibil.
                Ar rezolva ceva izolatia?

                Multumesc.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15089

                  #9
                  Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

                  Izolatia termica interioara rezolva problema daca pe acel perete aveti condens din interior. Daca este apa provenita din umezirea exterioara a zidariei sau dinspre sol, nu se rezolva nimic. Lucrarea de izolare interioara va acoperi o perioada problema insa peste cativa ani va afecta aceasta lucrare si o veti lua de la capat.

                  Comentariu

                  • tomapau
                    Incepator
                    • 30.nov.2015
                    • 5

                    #10
                    Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

                    Condens pe pereti nu e. Culmea ca si data trecuta gletul s a desprins exact in aceleasi locuri. Cum rezolv daca e din sol?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15089

                      #11
                      Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

                      Nu putem identifica aceasta sursa de umezeala? V-am intrebat la ce inaltime este zona respectiva fata de pardoseala.
                      Pe exterior, cum arata peretele?

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1382

                        #12
                        Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

                        Sal.
                        Un mic amanunt care poate conta. Am patit o situatie in care imi aparea umezeala pe un perete pe care nu batea ploia si nici alte surse de umezeala nu erau si totusi se umezea din cind in cind. Ce credeti ca era? Sub tencuiala(care era sutire) erau reparatii masive cu ghips. Ghipsul e un material care absoarbe pina si umezeala din aer si apoi se umezeste peretele in locul respectiv. Nu cred ca e cazul la dumneavoastra,dar am am mai intilnit cazuri cind s-a tencuit iarna si meseriasii bagau ghips in mortar sa lucreze mai repede iar acei pereti sunt mult mai predispusi la umezire. In cazul acesta nu se vede nimic,tencuiala pare normala dar nu e
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • CarmenRBK
                          Incepator
                          • 17.mar.2016
                          • 15

                          #13
                          Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

                          BUna
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13681792_1168230409865558_269805934_o.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	411,8 KB 
ID:	625855


                          De 2 saptamani am terminat renovarea la o casa veche.
                          Interior + exterior (polistiren de 10cm si polistiren extrudat de 2 cm pentru fundatie.)
                          interior = Sapade vreo 3cm, tras tevi in pardoseala, pus hidroizolatie (pasta neagra - intinsa cu pensula) apoi polistiren extrudat (roz) folie si parchet de 12 mm.

                          de cand au plecat mesterii...am obs intr-un colt de camera , cum se faramiteaza tencuiala si pica jos , precum ar fi umeda ... o dau jos, o curat si in 4,5 zile se face din nou.
                          Am atasat 2 poze ... cea de jos este prima aparitie dupa care am curatat jos ce se putea si la 4 , 5 zile a aparut cum este poza de sus.

                          Am vb cu costructorul ce mi-a facut tot...si explicatia lui a fost de 2 lei. " ca poate este umed dar se usca in cateva zile"
                          ok dar i-am spus ca...am curatat si s-a facut iar....in decurs de 2 saptamani..e la fel - a zis ca...nu stie.....

                          super mesteri !!!

                          Cand mi-au pus polistirenul la fundatia casei...a plouat in ziua respectiva....se grabeau sa puna pentru ca aveau altceva de facut...
                          Ma gandesc ca poate atunci s-a infiltrat apa in fundatie si cum a pus polistirenul nu mai poate sa se usuce.... si s-a infiltrat in interior umezeala... poate gresesc....

                          De cand au turnat Sapa si pana au pus parchetul au trecut vreo 4, 5 saptamani..si atunci aratau ok peretii si colturile...

                          Inainte de aceasta renovare nu am avut probeleme cu umezeala asta.


                          Ce ma sfatuiti? cu parchet si casa nou renovata ) ???

                          va multumesc Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13681792_1168230409865558_269805934_o.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	411,8 KB 
ID:	625856

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1382

                            #14
                            Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

                            Desi problema e veche de 7-8 luni,in cazul ca mai au si altii situatii de acest gen si le este de folos, ar mai fi o posibila cauza daca umezeala apare numai in citeva locuri si numai acolo reapare este posibil sa se fi bagat ghips in mortarul de zidire sau tencuire. Daca se lucreaza iarna,unii "meseriasi" practica asta pt o priza mai rapida a materialului si dupa un timp apar aceste pete. Nu baga in tot materialul ghips ci numai acolo unde au mai mult de incarcat, sa nu se desprinda. Solutia este dat jos tencuiala pe zona respectiva si retencuit cu tencuiala "curata" fara adaos de ghips.
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1382

                              #15
                              Răspuns la: Igrasie/Mucegai sub glet?

                              Raspunsul de mai sus era pt @tomapau. In cazul @CarmenRBK,la ce nivel e stratul freatic la dvs in zona? mai sunt cazuri de case care daca nu au izolatie intre fundatie si caramida, trag umezeala din sol, mai ales daca pinza freatica e sus. Inainte,nefind izolat peretele si fundatia, apa absorbita se disipa in aer,acum prin polistiren nu mai poate. E doar o varianta, poate fi altceva.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              Procesare...