Izolare fonica perete de caramida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • antonescu07
    Incepator
    • 12.iun.2015
    • 15

    Izolare fonica perete de caramida

    Salut. Cine se pricepe mai bine imi poate spune si mie ce varianta din cele doua de mai jos este mai ok pt. o izolare fonica mai buna...(prefer una din variantele de mai jos decat cu pluta/vata/spuma si rigips... sa nu stau pe urma sa ma complic sa prind tv'ul sau altceva pe perete, crapaturi de la rigips etc).


    Sunt doua camere despartite de un perete de 25cm caramida porotherm(netencuit momentan deci pot face oricum, pacat ca nu m-am gandit de prima data sa folosesc caramida de 38 pt acel perete). Ma gandesc sa fac una din urmatoarele variante:

    -1. tencuiala de 10cm pe o parte(armata cu plasa de 4) si 3cm pe partea cealalta a zidului(mai mult de atat nu pot lua din spatiu pe aceasta parte a zidului). De tencuit mai gros de 10cm nu cred ca merge, sper sa nu fie prea mult si 10cm(sa nu fie probleme sa crape).
    -2. zidit inca un rand de caramida de 11.5 si pe urma tencuiala de 2/2,5 pe ambele parti ale zidului.


    Normal din cate stiu e ca, cu cat e mai greu materialul, izoleaza mai bine nu? Sa fie mai bine cu tencuiala mai groasa? sau sa merg pe inca un rand de caramida de 11,5?
    Sursa de zgomot este un logitech z5500. As vrea sa nu deranjeze in cealalta camera la un volum normal de 20/30%. Indiferent de varianta, ma gandesc ca oricare din ele e mai buna decat doar cu caramida de 25 si tencuiala normala de 2.5cm, dar care din ele ar fi mai ok e nelamurirea... Multumesc.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Izolare fonica perete de caramida

    Nici 1 nici 2 .
    Daca materialul e mai dens si daca are proprietati de antifonare - da , altfel tencuiala groasa si de 20 cm nu face mare lucru . Daca intre peretele actual si viitorul perete puneti un material fonoabsorbant poate fonoizoleaza ceva ..
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #3
      Răspuns la: Izolare fonica perete de caramida

      Nu stiu ce inseamna logitechul acela insa zgomotul nu se transmite doar prin acel perete de compartimentare. Tencuiala nu se aplica o asemenea grosime si nici nu va ajuta foarte mult. Se tencuieste cat trebuie sa aveti peretele in plan vertical, probabil 1-2cm. Izolatia cu gipscarton nu este oproblema din punct de vedere al fixarii unor corpuri de mobilier sau electrocasnice atat timp cat se stie de la bun inceput greutatea sarcinilor ce vor fi fixate pe perete. Daca va permiteti sa ziditi cu un rand de caramida se poate aseza initial unstrat de vata bazaltica dar tineti cont ca aceasta dublare a peretelui ocupa spatiu semnificativ (izolatie+caramida+ tencuire).
      recomandarea mea este sa asezati un strat de vata minerala de 5cm si sa inchdeiti cu o structura de gipscarton realizata in strat dublu.

      Comentariu

      Procesare...