Scule marca FLEX

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    #46
    Răspuns la: Scule marca FLEX

    Daca si rotopercutoarele marca Flex ar avea aceiasi calitate ca si polizoarele unghiulare mici de la ei, as lua fara sa stau pe ginduri, pretul find chiar sub Bosch. Ar fi interesanta prerea cuiva care lucreaza intensiv, la lucru intensiv vazindu-se fiabilitatea unei scule.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1395

      #47
      Răspuns la: Scule marca FLEX

      Postat în original de rotinel231
      Da, probabil am avut noroc , desi am dat sute de gauri de diblu + 2 decupari de hota in beton de 30 cm vibrat (de bloc) , niciodata nu mi-a sarit pastila widia sau n-a ramas blocat burghiul. Probabil turatia mica si constructia cu motorul in L ajuta la stapinirea mai buna a lui decat la unul cu motorul orizontal.
      Azi mi-a venit Flex-ul 2-22 si am facut cateva gauri la repezeala cu diverse burghie ; duce fara efort un 14 (cel mai mare burghiu al meu) ,gaurile sunt precise -intra diblul fix in ele , nu se roteste(ceea ce ma interesa) -e usor si echilibrat - se poate lucra cu el cu o singura mana (stiu ca e periculos, doar de proba);
      Ce nu-mi place la el e ca bate mai dur decat vechiul Budget - ma asteptam la o situatie exact inversa avand in vedere ca are 2.1J in vreme ce chinezaria are 4-5J si ca a venit intr-un valizoi L-Boxx 136 in care incapeau lejer 3 masini- stau la bloc, asa ca e mai greu cu spatiul...
      Cam atat deocamdata ; o sa mai scriu aici dupa ce o sa-mi aduca un prieten un Bosch pt comparatii ...
      Ati reusit sa primiti Bosch-ul pt comparatie? Probabil untre timp ati mai lucrat cu rotopercutorul Flex, in ideea ca sa mai postati ceva impresii,pozitive sau negative despre rotopercutor.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        #48
        Răspuns la: Scule marca FLEX

        Revin cu rugamintea despre rotopercutorul CHE2-28, 800W, 2,7j, de la firma Flex, daca stie cineva ceva despre fiabilitatea lui, comparativ sa zicem cu o Makita HR2470 ?
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #49
          Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

          Postat în original de Temelye
          Revin cu rugamintea despre rotopercutorul CHE2-28, 800W, 2,7j, de la firma Flex, daca stie cineva ceva despre fiabilitatea lui, comparativ sa zicem cu o Makita HR2470 ?
          Mie personal nu mi se pare stralucit , ii lipseste finetea finisajelor unui Bosch 2-28 sau increderea oferita de o makita 2470.... Parerea mea e ca pentru 100 ron in plus nu se merita sa ristei , Flexul nu are traditie in acest segment de piata , modelele lor mi se par copii dupa Bosch si Makita (Flex DH 5 )

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 670

            #50
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

            Postat în original de dummy_
            Mie personal nu mi se pare stralucit , ii lipseste finetea finisajelor unui Bosch 2-28 sau increderea oferita de o makita 2470.... Parerea mea e ca pentru 100 ron in plus nu se merita sa ristei , Flexul nu are traditie in acest segment de piata , modelele lor mi se par copii dupa Bosch si Makita (Flex DH 5 )
            e la acelas pret ca Flexul ...https://www.atelierultau.ro/makita-h...iza-p-101.html

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1395

              #51
              Răspuns la: Scule marca FLEX

              Da, am Makita HR2470 si imi place mai mult decit Bosch-ul. Neajunsul e ca pica cam repede mandrina . Am fost la service si mi-au spus ca despaseste 50% din pretul unei masini noi ca atare nu merita. Ma gindeam ca daca rotopercutoarele Flex sunt de aceiasi calitate ca si polizoarele de la ei, chiar s-ar merita. Daca totusi nu voi lua Flex, urmatorul pe lista ar fi Metabo. De ce imi e frica la rotopercutorul de la Flex e sa nu aiba bataia dura si seaca pe care o are Bosch. Find tot germani, e posibil ca acest tip de bataie sa fie atit la Flex cit.si la Metabo. Makita bate mai elastic, acest lucru find f. important pt incheieturi ca ale mele care de la atita amar de percutii sunt cam compromise. Desi Makita bate mai elastic, mai pozitiv pt miini, interesant ca are randament mai bun decit un Bosch similar ca putere.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • dummy_
                Membru Marcant
                • 16.mai.2009
                • 670

                #52
                Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

                Pentru mandrina de la Makita se pot comanda piese de schimb , o mandrina noua e undeva la 250 ron , daca o repari ajungi la 60-80 ron respectiv piesele interioare care sunt supuse uzurii , orcum folosirea unei masini rotopercutor cu mandrina detasabila e mult mai ieftin de intretinut decat una fara .
                In general uzura interna e la portscula masinii , avand mandrtna detasabila procesul de reparare e mult mai simplu , scoti mandrina de pe masina , o desfaci , inlocuiesti piesa de 60 ron si o montezi la loc , chestie de maxim 30 min , la varianta fara trebuie desfacuta toata masina si toate subansamblele, lucru la care nu foarte multa lume se pricepe ( ma refer la partea de montat la loc ) portscula e aproape dubla ca pret si ca manopera iti ia cam 1 ora .
                Din punctul meu de vedere nu se merita sa iti cumperi fara mandrina detasabila ...
                Ultima editare de dummy_; 13.sep.2017, 20:20.

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1395

                  #53
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

                  Postat în original de dummy_
                  Pentru mandrina de la Makita se pot comanda piese de schimb , o mandrina noua e undeva la 250 ron , daca o repari ajungi la 60-80 ron respectiv piesele interioare care sunt supuse uzurii , orcum folosirea unei masini rotopercutor cu mandrina detasabila e mult mai ieftin de intretinut decat una fara .
                  In general uzura interna e la portscula masinii , avand mandrtna detasabila procesul de reparare e mult mai simplu , scoti mandrina de pe masina , o desfaci , inlocuiesti piesa de 60 ron si o montezi la loc , chestie de maxim 30 min , la varianta fara trebuie desfacuta toata masina si toate subansamblele, lucru la care nu foarte multa lume se pricepe ( ma refer la partea de montat la loc ) portscula e aproape dubla ca pret si ca manopera iti ia cam 1 ora .
                  Din punctul meu de vedere nu se merita sa iti cumperi fara mandrina detasabila ...
                  Am mai aflat ceva practic. Multam de idee dar din pacate nu am cu madrina detasabila si pina acum consideram ca in cazul lucrului in proportie de 99% in ziduri cum e cazul meu nu se merita sa iau cu madrina detasabila, find mai scumpa si mai greoi de utilizat. Deja am comandat un rotopercutor Metabo, mai exact KHE2444. Cit despre Makita ce o am,inlocuirea madrinei ma costa jumatate din pretul unei masini noi. Am vb cu baiatul de la service si mi-a spus ca nu merita deoarece are uzura si alte componente si voi iesi in pierdere daca o repar. Asa cum spuneti, putini se pricep cu adevarat sa repare asa ceva si eu nu ma numar printre ei. Daca as fi in postura dvs. probabil m-as pune sa o repar dar in cazul meu nu merita. Am sa i-o dau unui prieten, la lucrul hoby pe linga casa probabil o va putea folosi multi ani.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  Procesare...