Soba cu lemne la barbeque

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Trandafira
    Membru
    • 28.iul.2009
    • 187

    Soba cu lemne la barbeque

    Deoarece doresc sa fac reamenajari in locuinta de vacanta ( mutand bucataria in incaperea in care este barbeque-ul) m-am gandit sa nu renunt la bbq si sa montez in el o soba cu lemne pentru inalzire in timpul iernii ( nu am tras circuit pentru calorifere in aceasta incapere) si de ce nu - cand se opresc gazele - sa pot pregati alimente. Pentru asta, m-am gandit la doua variante - care nu stiu daca sunt viabile, daca se pot realiza!
    V1 - in locul de deasupra in care este gratarul pentru ars carbunii si pus carnea ma gandesc sa pun o sobita pe lemne al carei cos sa-l montez la cosul bbq. Cand doresc sa prepar un gratar, sa pot scoate sobita pe lemne si sa remontez gratarul.Si invers, cand vreau sa incalzesc iarna incaperea, sa montez sobita la loc.
    Problema la V1 - nu stiu daca gasesc o sobita asa mica, pe care s-o montez deasupra placii din foto.
    V2 - sa las in partea de deasupra placii barbeque-ul asa cum este el iar dedesupt acolo unde pun lemnele sa montez sobita. Sa strapung placa si sa scot burlanul de la sobita.Intr-o parte si alta , la baza bbq , sa fac niste usite pentru ca sa intre caldura in incapere.
    Care este parerea dvs despre aceasta posibilitate?
    Unde as gasi sa comand usi pentru cele doua incaperi ale barbeque-ului? Multumesc pentru orice idee si ajutor.
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Trandafira; 09.dec.2015, 18:41.
    Chaque chose a sa place
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #2
    Răspuns la: Soba cu lemne la bbq ?

    Cum este realizat cosul?
    Se poate monta un suber?
    Blogul unui sobar. Aici afli detalii despre incalzirea cu sobe moderne.

    Daca DA, lasati totul asa cum este si folositi locul pentru gratar pe post de "semineu deschis".
    Dupa ce ard lemnele si ramane doar jarul, inchideti suberul pentru a pastra caldura in interior.
    O sa miroasa putin in incapere a lemne arse, dar poate fi o solutie simpla.

    Comentariu

    • Trandafira
      Membru
      • 28.iul.2009
      • 187

      #3
      Răspuns la: Soba cu lemne la bbq ?

      Iata ce are pe cos pentru a absoarbe fumul ( am mai scris pe forum despre acest bbq la care cosul nu tragea fumul si eram cu ochii in lacrimi cand faceam un gratar). Dar in interior nu are nimic care sa astupe iesirea pe cos.
      Fișiere Atașate
      Chaque chose a sa place

      Comentariu

      • Trandafira
        Membru
        • 28.iul.2009
        • 187

        #4
        Răspuns la: Soba cu lemne la bbq ?

        Am mai gasit cateva poze
        Fișiere Atașate
        Chaque chose a sa place

        Comentariu

        Procesare...