+ Răspuns la subiect
Pagina 11 din 12 PrimulPrimul ... 9101112 UltimulUltimul
Rezultate 101 la 110 din 111

Subiect: Ventilare cu recuperare de caldura

Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

O solutie si mai buna este varianta de sistem de ventilatie descentralizat cu dublu flux, care nu creaza dezechilibre de presiune in incapere si recuperarea se produce continuu la randament constant de pana la 91%.

Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

Citat Postat în original de GeorgeGMT Vezi post
    O solutie si mai buna este varianta de sistem de ventilatie descentralizat cu dublu flux, care nu creaza dezechilibre de presiune in incapere si recuperarea se produce continuu la randament constant de pana la 91%.
    La ce marci faci referire?

Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

Citat Postat în original de laurus Vezi post
    La ce marci faci referire?
    Ma refeream la Recuperatorarele Prana care functioneaza cu doua ventilatorare simultan, unul face admisia iar celalat evacuarea, iar recuperarea de caldura se face continuu printr-un schimbator de caldura din cupru.
    Aici avantajul e ca nu se formeaza diferente de presiune in incapere din cauza ventilatiei, si randamentul de recuperare a caldurii este constant la capacitate maxima.

Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

Salut,

Si eu sunt in cautarea unei solutii de ventilatie artificiala pentru casa , mai ales ca vreau sa izolez foarte bine cu vata sau spuma PU, am pus termopane cu un coeficient de transfer termic sub 1W/m²K si sper sa fac economii in viitor atat pe partea de incalzire cat si pe cea de racire. Pana nu demult vroiam un sistem centralizat cu baterie de incalzire aer/apa de la puffer si baterie de racire cu freon , dar ma sperie partea de tubulatura, numarul excesiv de gauri din placa de beton (2 in fiecare incapere ventila) sau in centuri pentru treceri intre camere , bacterii ce se formeaza si sunt greu de indepartat , praf excesiv (mai ales ca inca nu este asfalt , dar si mai tarziu) ce poate face mai mult rau decat bine fara inlocuirea la timp a filtrelor . M-am gandit si la un put canadian , dar la fel a ramas problema de mentenanta in timp a tubulaturii care si asa este destul de scumpa la achizitie.
    In ultima perioada , castiga din ce in ce mai mult teren sistemele de ventilatie descentralizate , dar care totusi pot fi legate la un controller comun si programate ca un singur sistem de ventilatie avand ca parametri de intrare temperatura , umiditate si prezenta in camera. Vad ca si astea fac destul de bine partea de recuperare de caldura , dar cum se comporta vara ? Care este solutia sa nu ne bage in casa 40grade de afara ?

Re: Ventilare cu recuperare de caldura

La fel si eu caut o solutie de ventilatie, descentralizata.
    Din ce vad sunt cateva produse de la NovingAIR care se pot interconecta si functioneaza impreuna.
    Modelul "Active 150" mi se pare cel mai accesibil, dar se gasesc prea putine pareri despre ele. Pe langa eficienta ventilatiei, as dori sa stiu cat sunt de silentioase (cum se comporta intr-un dormitor in care zgomotul de fond e zero, si acolo trebuie sa ramana!) ?
    Sau cat de bine izoleaza fonic de zgomotele de exterior.

Parca as fi dispus pentru inceput sa incerc cu o bucata in living si sa experimentez pe pielea mea, dar inca nu sunt convins.

Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

Ultima modificare făcută de gabi2018; 07.02.2018 la 13:30.

Vad ca esti cu state vechi pe forum, dar discutia ta e de sectiunea "aerisirea prin fereastra", no offence. Ma uitam la titlul postului.

Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare d

Pe astea Prana le-am vazut si eu.
    le vad avantajul unui debit mai mare decat la cele cu flux alternant iar ca dezavantaje
    -calitatea constructiei
    -ventilatoarele par din cele mai ieftine posibil, de tubulatura. Probabil sunt Vents
    -ventilatorul exterior este supus riscului intemperiilor. Nemtii au eliminat pozitionarea spre exterior, intra apa, gheta, zapada, etc. Toti stim ce se pune iarna pe masina.
    -contaminarea fluxurilor. evacuarea si introducerea sunt la 2 cm una de alta. de exemplu la centralizate se recomanda cativa metri intre admisie si evacuare. E ca si cum pe nas trag si pe gura expir, simultan. Mi-as mirosi gura? Cert!
    -Daca ai perete sub lungimea tevii, aspectul va fi nasol, ca la tevile de centrala termica, foarte inestetic sa iti iasa din peretii casei vreo 5-6 tevi.
    -randamentul, cine l-a certificat? Vreun organism din UE?
    -telecomanda cu aspect China made, la kilogram
    -imposibilitate de utilizare a filtrelor. Bullshit cu aerul care trece pe langa Cu si se dezinfecteaza. Asta e chiar tare. Problema in Romania e data de praf, pulberi.
    -daca vrei sa cureti totusi recuperatorul de cupru, pe interior intra aerul. E aproape imposibil sa bagi ceva pe zigzagul ala prin interior. In plus, surubelele la demontare par de genul desfaci o data, a doua oara nu mai prinde filetul.
    Le-am zis pas si am mers pe unele nemtesti, de la mama lor.

Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

Citat Postat în original de coby Vezi post
    Ceea ce dvs nu vreti sa intelegeti este ca aceste recuperatoare de caldura consuma curent ca sa nu pierdem caldura prin ventilatie deci is un partz ! Unde e avantajul ?? Nu e nici un avantaj !
    Microventilatia in rama termopanului ( de care zicea colegul mai sus ) este altceva ( se foloseste vara nu iarna ) si nu are nici o legatura cu ce promovati dvs atata de ( ne ) convingator ...
    P.S. Nu are nimeni idei preconcepute si nici nu si da cu parerea neavizat in afara de dvs .
    Cata agresivitate, ce ai domne cu omul?
    Intorcandu-ne la subiect, astia cu casele pasive or fi niste imbecili? Gramezi de ingineri care vorbesc de ventilatie cu recuperare de caldura? Mai nou se poarta Coby ferestre care nu se deschid. Minimizeaza riscurile pierderilor de caldura printr-un reglaj necorespunzator, elimina tentatia de a deschide fereastra si de banii economisiti pe tspe deschideri oscilo batante, mai pune ceva si isi ia o ventilatie cu recuperare, centralizata sau descentralizata, dupa buget si posibilitati.

Si eu sunt interesat pentru o camera de un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura, vad ca sunt foarte multe sisteme, dar mi-a atras atentia in special unele produse ex:

NovingAIR Base 150
    Aspira ECOCOMFORT SAT 160 RF
    Prana 150 , acesta mi se pare interesant modul in care functioneza (simultan in ambele sensuri) dar mi se pare foarte scump la ce calitate ofera
    Si mai sunt unele de la Vents ex Vents TwinFresh R-50-2.

+ Răspuns la subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii