Finisare casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2466

    #31
    Răspuns la: Exterior, Interior

    Ce grosime au peretii din BCA?
    Din poze ar avea cam 25 cm.
    Dupa mine, cam subtiri pentru pereti exteriori.

    In locul dvs., daca am fondurile necesare, asi face la interior, pe peretii exteriori:
    - "chituirea" rosturilor dintre placile de BCA
    - montarea de structura metalica pentru rigips
    - umplerea golurilor din structura metalica cu vata minerala
    - montarea de folie anticondens
    - montarea placilor de gips carton
    In acest fel o sa obtineti o izolatie mai buna a peretilor si o sa "va felicitati" de alegerea facuta cand o sa vedeti cu cat scad chetuielile cu incalzirea casei.
    Prin montarea rigipsului pe profile, puteti monta mai usor si instalatiile electrice, sanitare si termice.

    Pe peretii exteriori, la exterior:
    - "chituirea" rosturilor dintre placile de BCA
    - lipire polistiren EPS 80 sau 100 cu adeziv poliuretanic si asigurare cu dibluri
    - plasa de armare
    - tencuiala decorativa
    Nu uitati sa folositi profilele specifice: de soclu cu picurator, coltare si cu picurator la ferestre

    Pe peretii interiori despartitori: aplicare tencuiala, glet si vopsea lavabila.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #32
      Răspuns la: Răspuns la: Exterior, Interior

      Postat în original de uceniculgica
      inca o lamurire, daca nu cer prea mult si tot suntem la amanunte, ce inseamna denosta?
      Denota - a fost o greseala de scriere . Daca asta e un impediment la intelegerea unui text e clar ce " soi " de mester sunteti .
      P.S. Gips cartonul pe mamaligi nu este indicat( planeitate greu de realizat si nesiguranta in timp ) dar fiecare face cum doreste .
      Mai sus @fanero scrie bine ce scrie !
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2466

        #33
        Răspuns la: Exterior, Interior

        Postat în original de uceniculgica
        exact, mamaligile se pun direct pe perete, este mai practic asa
        Specific meseriasilor romani.
        Repede, mult si prost.
        Ne luam banii si sa traiasca fraierii.
        Mai cititi nene si voi cate ceva si vedeti cum fac altii mai destepti decat noi, ca noi "am cam ramas in transee" si cade pamantul pe noi.

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2466

          #34
          Răspuns la: Exterior, Interior

          Postat în original de Buganu Nicusor
          Imi spunea cineva ca aceste "mamaligi" adeziv, sa le pun direct pe perete,nu pe placa de gipscarton. Motiv ca ar ingreuna placa de gipscarton !?
          Si daca le pui pe perete, nu ingeuneaza placa?

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #35
            Răspuns la: Exterior, Interior

            Postat în original de Buganu Nicusor
            Imi spunea cineva ca aceste "mamaligi" adeziv, sa le pun direct pe perete,nu pe placa de gipscarton. Motiv ca ar ingreuna placa de gipscarton !?
            Nu faceti improvizatia asta cu mamaligi caci peste 2-3 ani o luati de la capat . Faceti cum se face corect pe structura metalica si este bine facut , placile isi pastreaza planeitatea si riscul aparitiei crapaturilor si" burtilor" este eliminat . Costa putin mai mult dar nu aveti nelinisti ulterioare ca se poate desprinde placa de zid ( daca prinde umezeala etc ) ca vor crapa imbinarile etc .
            Multi care dau " sfaturi " pe aici nu si-ar face la ei acasa improvizatii dar la altii nu mai conteaza ...
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • uceniculgica
              Membru Marcant
              • 10.ian.2013
              • 573

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Exterior, Interior

              Postat în original de coby
              Gips cartonul pe mamaligi nu este indicat( planeitate greu de realizat si nesiguranta in timp )
              pe ce baza faci aceasta afirmatie?

              din moment ce producatorii de materiale de constructii fabrica adezivi pentru si explica modul de montare a placilor prin lipire si prin puncte sau mamaligi, ma gandescca este o metoda viabila si testata

              Postat în original de coby
              Nu faceti improvizatia asta cu mamaligi caci peste 2-3 ani o luati de la capat .
              fals, eu am experimentat metoda si lucrarea este inca ok

              daca se face lucrarea corect, cu materiale de calitate, nu o sa fie nici o problema
              Ultima editare de uceniculgica; 07.feb.2016, 14:41.

              Comentariu

              • mirceaknap
                Living Legend
                • 05.mar.2011
                • 1417

                #37
                Răspuns la: Exterior, Interior

                Postat în original de coby
                Nu faceti improvizatia asta cu mamaligi caci peste 2-3 ani o luati de la capat . Faceti cum se face corect pe structura metalica si este bine facut , placile isi pastreaza planeitatea si riscul aparitiei crapaturilor si" burtilor" este eliminat . Costa putin mai mult dar nu aveti nelinisti ulterioare ca se poate desprinde placa de zid ( daca prinde umezeala etc ) ca vor crapa imbinarile etc .
                Multi care dau " sfaturi " pe aici nu si-ar face la ei acasa improvizatii dar la altii nu mai conteaza ...
                Nu este nici o "improvizatie".
                Se utilizeaza destul de des, rezultalele sunt calitative,singura conditie este respectarea tehnologiei.
                Nu costa mult, nu ia mult din spatiu, nu fisureaza, placile nu se vor desprinde.
                Consultati sistemul inainte de a va apuca de treaba.
                Dupa intarirea adezivului se poate face si prindere mecanica cu dibluri.
                Fișiere Atașate
                Ultima editare de mirceaknap; 07.feb.2016, 16:12.

                Comentariu

                • doru_marciuc
                  Living Legend
                  Expert amenajari
                  • 01.oct.2012
                  • 1415

                  #38
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Exterior, Interior

                  Postat în original de coby
                  Denota - a fost o greseala de scriere . Daca asta e un impediment la intelegerea unui text e clar ce " soi " de mester sunteti .
                  P.S. Gips cartonul pe mamaligi nu este indicat( planeitate greu de realizat si nesiguranta in timp ) dar fiecare face cum doreste .
                  Mai sus @fanero scrie bine ce scrie !

                  Gips cartonul pe mămăligi e ca trenul pe linie. Adică, așa se face, pentru că așa scrie la carte. De ce scrie cartea așa, e altă discuție, din care se poate ieși cu pagube. Întrebarea este dacă să folosim, sau nu, această tehnică. Eu prefer tencuiala clasică sau pe bază de ghips.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    #39
                    Răspuns la: Exterior, Interior

                    " Tehnica noua " cu mamaligi - asa ceva numai la romani vezi . Daca este atata de eficient sistemul de mamaligi de ce se mai prind si " suruburi in dibluri " d-nu uceniculgica ? Sau de ce nu se aplica acest " sistem " si la tavane ? Dupa cum am afirmat mai devreme fiecare alege si face cum doreste insa daca se vrea un sistem " fara moarte " se face cadru metalic se aplica o bariera de vapori ( f importanta de altfel iar in cazul mamaligilor nici nu incape discutia despre posibilitatea montarii acesteia ) si binenteles o termoizolatie de vata minerala .
                    @Doru - si eu prefer tencuiala clasica si o lavabila cu teflon peste si am scapat de griji dar nu toti au abilitati la tencuit si nici nu au bani pt a plati un meserias care de cele mai multe ori e un carpaci ..
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • uceniculgica
                      Membru Marcant
                      • 10.ian.2013
                      • 573

                      #40
                      Răspuns la: Răspuns la: Exterior, Interior

                      Postat în original de coby
                      " Tehnica noua " cu mamaligi - asa ceva numai la romani vezi . Daca este atata de eficient sistemul de mamaligi de ce se mai prind si " suruburi in dibluri " d-nu uceniculgica ?
                      tehnica este noua poate pentru tine, oricum pentru informatia ta, aceasta tehnica este promovata de producatorii consacrati de materiale de constructii in cauza

                      partea cu asiguratul suplimentar am folosit-o personal, nu stiu daca este recomandata sau nu de producatori, cum s-a precizat si mai sus, sunt locuri propice si situatii unde poate fi folosita fara probleme

                      Comentariu

                      • Nicu14
                        Incepator
                        • 01.feb.2016
                        • 71

                        #41
                        Răspuns la: Exterior, Interior

                        Stiu, va cred ca ar fi mai bine pe structura metalica,cu vata,folie anticondens. Ma gandeam la tencuiala clasica ori la lipirea gipscartonului. Asta pentru nu a pierde mult din spatiu. Ma mai gandeam si la tencuirea peretilor exteriori, din interior sa-i tencuiesc,iar peretii despartitori sa pun gipscarton prin lipire.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          #42
                          Răspuns la: Finisare casa

                          Daca e vorba de casa din avatar , va intreb daca exista polistiren pe stalpi si centuri , nu de alta dar daca optati pt tencuiala clasica pe exterior veti avea niste probleme ... pe interior o tencuiala de 1cm ( daca nu exista denivelari mari ) este ideala . Totusi , cum spunea un coleg mai sus , la grosimea de 25 cm a peretilor exteriori mai bine puneti termosistem din polistiren pe toata suprafata .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Nicu14
                            Incepator
                            • 01.feb.2016
                            • 71

                            #43
                            Răspuns la: Răspuns la: Finisare casa

                            Da, grosimea peretilor exteriori din BCA, ii am pe 25 cm,iar la exterior am sa izolez cu polistiren de 10 cm pe toata suprafata casei,normal. Iar la interior,pe peretii ce dau spre exterior, ma mai gandeam sa tencuiesc daca nu o sa lipesc gipscarton, peretii sunt drepti.

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              #44
                              Răspuns la: Răspuns la: Finisare casa

                              Parerea mea este sa nu va complicati cu gips carton ( doar daca va ganditi la termoizolatie cu vata minerala si bariera vapori ) .
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • Nicu14
                                Incepator
                                • 01.feb.2016
                                • 71

                                #45
                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Finisare casa

                                La concluzia asta am ajuns si eu O sa tencuiesc cum termin cu instalatia electrica si sanitara.
                                Daca puteti sa imi spunti. la etaj tavanul intre pod si camera,vreau sa stiu, vata minerala ar fi suficient 10 cm,s-au sa pun pe doua rinduri de 10 cm,adica 20 cm in total? Podul doar o sa depozitez in el.

                                Comentariu

                                Procesare...