Recomandare racord flexibil

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 619

    Recomandare racord flexibil

    Buna ziua.
    La baie legatura de la teava la chiuveta este facuta printr-un racord flexibil pentru apa. Nu stiu din ce cauza acel strat de aluminiu (cred) care protejeaza furtunul s-a oxidat si a cedat.
    Banuiesc ca am avut unul de proasta calitate.
    Am pus unul provizoriu (il aveam prin casa) dar as dori sa cumpar ceva de calitate (era un dezastru daca nu eram acasa)
    Cautand pe net am gasit tuburi flexibile pentru apa (unele au si un strat de silicon la exterior, altele au mansonull ca teava de la dus (cu inele), altele au niste dungi rosii, albastre si nu stiu care sunt mai bune) dar si acele tuburi galbene destinate conectarii la gaz care sunt mult mai scumpe si ma gandesc mai calitative.
    Intrebarea mea este daca este recomandat sa pun acele tuburi galbene la apa calda si rece (daca ele sunt pentru gaz vor rezista la presiunea apei. Nu stiu care are presiune mai mare)
    Sau poate imi recomandati altceva mai bun.

    Multumesc.
    Ultima editare de vdingo11; 09.feb.2016, 09:05.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6863

    #2
    Răspuns la: Recomandare racord flexibil

    Sfatul meu este sa puneti tub flexibil din inox , mufat ( daca aveti mag melinda instal in orasul dvs , stiu ca ei fac la comanda , pe loc , orice dimensiune si orice lungime sau puteti comanda pe net/ telefonic de la dansii ) .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1344

      #3
      Răspuns la: Recomandare racord flexibil

      Sal. Cele galbene din inox pt gaz merg la apa fara probleme. Mai nou ( de citiva ani de fapt) sunt pe piata flexibile care la prima vedere arata bine dar e mai mult carton decit cauciuc iar capetii metalici sunt de antimoniu. Daca le miscati dupa citeva luni ramineti cu ele in mina. Asa ca sa fii sigur de o treaba cele din inox sunt o optiune buna.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • vdingo11
        Membru Marcant
        • 07.iul.2006
        • 619

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Recomandare racord flexibil

        Postat în original de Temelye
        Asa ca sa fii sigur de o treaba cele din inox sunt o optiune buna.
        Adica cele galbene? Merg si la apa calda?
        Si mai am o intrebara pentru cultura mea generala: este mai mare presiunea la gaz sau la apa in sensul: un tub destinat pentru apa merge si la gaz? Sau reciproc?

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6863

          #5
          Răspuns la: Recomandare racord flexibil

          Presiunea la gaz ( retea ) e mica ( nu stiu daca are 1 bar ) .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • vdingo11
            Membru Marcant
            • 07.iul.2006
            • 619

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Recomandare racord flexibil

            Postat în original de coby
            Presiunea la gaz ( retea ) e mica ( nu stiu daca are 1 bar ) .
            Pai in acest caz acele tuburi galbene care sunt pentru gaz nu sunt indicate pentru apa, ca nu vor rezista la presiune.
            Gresesc?

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6863

              #7
              Răspuns la: Recomandare racord flexibil

              Cele pentru gaz is pentru gaz si cele pt apa aveti poza atasata . Racord flexibil inox ( extensibil )
              Fișiere Atașate
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12203

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Recomandare racord flexibil

                Postat în original de vdingo11
                Pai in acest caz acele tuburi galbene care sunt pentru gaz nu sunt indicate pentru apa, ca nu vor rezista la presiune.
                Gresesc?
                Da .
                Racordul pt gaz este un racord de inox , doar marcat cu acel invelis galben . Racordurile pt " apa " nu au invelisul galben ...in rest identice .
                Puteti merge la un romstal sa vedeti fisa tehnica sa cereti declaratii de conformitate ...
                ...........
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • vdingo11
                  Membru Marcant
                  • 07.iul.2006
                  • 619

                  #9
                  Răspuns la: Recomandare racord flexibil

                  Multumesc de precizari dar sunt in ceata:
                  coby spune ca nu este bine sa folosim cele de gaz la apa
                  Mircea G spune ca se pot folosi deoarece sunt acelasi racorduri doar ca la gaz are un invelis galben in plus.
                  Acum intreb scurt si la obiect:
                  1. cele galbene se pot folosi la apa
                  2. cele pentru apa se pot folosi la gaz.

                  prin folosi inteleg fara riscuri, ca asa orice lucru se poate adapta la orice.

                  Stiti daca se gasesc aceste racorduri de inox si in marile magazine de bricolaj, ca romstalul are niste preturi mare fata de restul pietei.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6863

                    #10
                    Răspuns la: Recomandare racord flexibil

                    Se pot folosi dupa spusele d-lui Mircea , dar de ce sa le folositi altfel decat sunt categorisite ? Precis si pretul celor pt gaz este mai mare . Am vazut ca sunt si in leroy si dedeman .
                    Nu sunt convins ca cele de la gaz sunt identice cu cele pt apa ca si grosime / rezistenta , insa nu am facut vreun test sa pot sa afirm cu certitudine aceasta temere . Personal consider ca daca este pt apa atunci il folosesc la apa iar daca este pt gaz atunci il folosesc la gaz si nu ma doare capul ...
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • DanIonita
                      Membru
                      • 26.apr.2011
                      • 121

                      #11
                      Răspuns la: Recomandare racord flexibil

                      De ce nu folositi racord de inox pentru apa facut pentru asa ceva ? Si nu improvizari cu racorduri de gaz sau mai stiu eu ce... eu am la toate bateriile racorduri flexibile din inox de cativa ani buni si nu au fost probleme niciodata. Sigur vei gasi chiar si la magazinele "de cartier" mai bine aprovizionate racordurile astea de la Everpro ...
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • vdingo11
                        Membru Marcant
                        • 07.iul.2006
                        • 619

                        #12
                        Răspuns la: Recomandare racord flexibil

                        Multumesc foarte mult de sfaturi.
                        Am fost astazi in dede si am intrebat de racord flexibil de inox pentru apa. Au spus ca nu au avut asa ceva dar mi-au aratat niste racorduri metalice. Sper sa fie in regula si sa nu mai am surprize neplacute cu ele.
                        O sa mai caut cand mai merg prin marile magazine daca gasesc de inox.

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1344

                          #13
                          Răspuns la: Recomandare racord flexibil

                          Clar cele inox pt gaz merg si la apa. Dar sunt de inox pt apa ca sa fiti cu inima impcata . Da dl Mircea stie ce spune diferenta e doar invelusul galben in rest e tot inox. Ca unele sunt mai calitative e o alta poveste. M- am convins pe pieleamea dupa inundatie la cineva ca racordurile obisnuite pt apa nu mai merita doarece in ultimiu ani sunt de o calitate jalnica . Nu mai sunt din cauciuc ci dintr- un fel de cauciuc cartonat iar capetii de multe ori din antimoniu. Asa ca iau o data inox si stiu o treaba
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1344

                            #14
                            Răspuns la: Recomandare racord flexibil

                            Sal. Scuze pt greselile de scriere,cind scriu de pe tel. se intimpla asta. O mica chestie care ar mai conta la racordurile de inox. Fabricantul de obicei spune ca se pot intinde prin tragere, dar e bine de evitat.
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            Procesare...