Izolatie fonica cotet - cocos galagios

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 543

    #16
    Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

    Izolatia fonica este ptr. vecini...deci este mai complicat cu dopurile/castile sau neurologul...
    In ceea ce priveste Bucurestiul, cam 1/4 din timp traiesc acolo, deci stiu cum este...
    Gluga...poate

    Comentariu

    • bogdan.sb
      Membru Marcant
      • 23.aug.2006
      • 543

      #17
      Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

      Postat în original de Gemini
      Atat timp cat acel cotet de pasari are nevoie de o suprafata deschisa pe cel putin o latura, va fi imposibil sa izolati cumva astfel incat sa impiedicati sa cante cocosul sau sa il camuflati. Mi se pare absurd, atat timp cat aveti o astfel de indeletnicire singura solutie este sa aveti o constructie inchisa unde sa tineti pasarile, gen hala - garaj etc., dar asta nu e viata de pasare!
      Nu vreau sa il impiedic sa cante si nu cred ca as avea cum. Poate cu somnifere
      Vreau doar sa folosesc materiale care sa absoarba zgomotul, nu sa il reflecte si sa il redirectioneze spre partea de jos care este deschisa (cocosul canta in sus). Pentru ca nu am experienta necesara, intreb daca cei care au folosit, pot sa imi recomande astfel de materiale, din gama lowcost, intrucat nu as vrea sa fac experiente nereusite pe banii/munca mea ...

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #18
        Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

        Evident ca la reducerea zgomotului m-am referit cu expresia "sa impiedicati", am inteles exact ce doriti.
        Nu stim cum arata constructia respectiva sicat de expusa este exteriorului dar daca doriti sa icnercati, aveti in vedere introducerea vatei minerale in peretii si tavanul cotetului. Problema este ca amplasarea vatei trebuie sa fie facuta astfel incat sa nu fie tentanta pentru pasari, adica acoperita si in acelasi tip sa nu fie expusa precipitatiilor, deci protejata din exterior. Se va reduce zgomotul. Adaugati si o mica analiza a locului de amplasare a cotetului, zona dincurte, distanta pana la gard/vecin, tipul gardului (de preferat plin).

        Comentariu

        • intransingentul
          Living Legend
          • 26.iul.2012
          • 1006

          #19
          Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

          Postat în original de bogdan.sb
          Nu vreau sa il impiedic sa cante si nu cred ca as avea cum. Poate cu somnifere
          Vreau doar sa folosesc materiale care sa absoarba zgomotul, nu sa il reflecte si sa il redirectioneze spre partea de jos care este deschisa (cocosul canta in sus). Pentru ca nu am experienta necesara, intreb daca cei care au folosit, pot sa imi recomande astfel de materiale, din gama lowcost, intrucat nu as vrea sa fac experiente nereusite pe banii/munca mea ...
          Inchideti podeaua cu un "sertar" fonoizolant.
          Intre doua placi de osb montati vata minerala.
          Partea de sus a sertatului montati o foaie de tabla galvanizata.
          Cand trageti seretarul puteti curata usor mizeria.
          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

          Comentariu

          • bogdan.sb
            Membru Marcant
            • 23.aug.2006
            • 543

            #20
            Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

            Postat în original de intransingentul
            Inchideti podeaua cu un "sertar" fonoizolant.
            Intre doua placi de osb montati vata minerala.
            Partea de sus a sertatului montati o foaie de tabla galvanizata.
            Cand trageti seretarul puteti curata usor mizeria.
            Iarna asa si fac. Probelma este ca vara, se cam incing gainile daca nu las liber dedesupt.
            OSB-ul nu reflecta mai tare decat lemnul undele sonore? In rest e clar ca este mai practic ...

            Comentariu

            • Ervin
              Membru
              • 07.ian.2016
              • 153

              #21
              Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

              Cred ca Iulia Albu este in masura sa va ajute in aceasta privinta. Bafta!

              Comentariu

              • intransingentul
                Living Legend
                • 26.iul.2012
                • 1006

                #22
                Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                Postat în original de bogdan.sb
                Iarna asa si fac. Probelma este ca vara, se cam incing gainile daca nu las liber dedesupt.
                OSB-ul nu reflecta mai tare decat lemnul undele sonore? In rest e clar ca este mai practic ...
                OSB-ul este facut din lemn (rumegus).
                Vara nu cred ca puteti rezolva problema.
                Cocosul canta dimineata,deci trebuie sa ne trezim, cam asta este.
                Nici ciorba nu facem noi,poate vecinii.
                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                Comentariu

                • bogdan.sb
                  Membru Marcant
                  • 23.aug.2006
                  • 543

                  #23
                  Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                  Postat în original de Ervin
                  Cred ca Iulia Albu este in masura sa va ajute in aceasta privinta. Bafta!
                  Cine sa ma ajute ?

                  Comentariu

                  • LOCOmotive
                    Incepator
                    • 22.iun.2009
                    • 17

                    #24
                    Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                    Iulia Albu. Ciudata cizmarului megapromovat, aia care se plimba cu o gaina-n brate, ca pet.

                    Comentariu

                    • bogdan.sb
                      Membru Marcant
                      • 23.aug.2006
                      • 543

                      #25
                      Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                      Postat în original de LOCOmotive
                      Iulia Albu. Ciudata cizmarului megapromovat, aia care se plimba cu o gaina-n brate, ca pet.
                      Cizmarul megapromovat ??? Gaina in brate ???

                      Comentariu

                      • LOCOmotive
                        Incepator
                        • 22.iun.2009
                        • 17

                        #26
                        Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                        hai ma, da-o draq de treaba... Nici io nu stau pe kknalD, da' sa nu stii cine e iulia albu? https://www.youtube.com/results?sear...lia+albu+gaina )

                        Comentariu

                        • bogdan.sb
                          Membru Marcant
                          • 23.aug.2006
                          • 543

                          #27
                          Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                          Postat în original de LOCOmotive
                          hai ma, da-o draq de treaba... Nici io nu stau pe kknalD, da' sa nu stii cine e iulia albu? https://www.youtube.com/results?sear...lia+albu+gaina )
                          Da, se pare ca este o "vedete" de pe la noi. Eu nu ma uit la niciun fel de emisiune de genul, asa ca nu stiu ....

                          Comentariu

                          • bogdan.sb
                            Membru Marcant
                            • 23.aug.2006
                            • 543

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                            Am facut o experienta cu: 1 cutie maaare de carton, vata minerala semirigida (low cost) si ceva scanduri si am realizat un cotet cu scanduri la interior, vata si carton la exterior, fara picioare. Pot sa spun ca sunt multumit de rezultat. Cantatul cocosului s-a auzit mult mai incet, in limite decente si foarte rar. Cred ca s-a zapacit din cauza intunericului total din "cotet" si nu a fost sigur cand este dimineata. Sper sa nu se prinda in timp, desi nu cred, pt. ca este cam tantalau - ieri a luat o bataie zdravana de tot, de la o gaina
                            Mai ascult vre-o 2 zile si daca este ok, o sa fac un cotet serios, fara carton de date aceasta ....

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              #29
                              Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                              Cam asa v-am recomandat mai sus. A tine pasarile pe intuneric nu cred ca este prea recomandat, sunt totusi niste vietati!
                              Oricat ar fi de tantalau, tot cocos se cheama si va cam da de furca.

                              Comentariu

                              • bogdan.sb
                                Membru Marcant
                                • 23.aug.2006
                                • 543

                                #30
                                Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                                Postat în original de Gemini
                                Cam asa v-am recomandat mai sus. A tine pasarile pe intuneric nu cred ca este prea recomandat, sunt totusi niste vietati!
                                Oricat ar fi de tantalau, tot cocos se cheama si va cam da de furca.
                                Merg pe ideea ca se odihneste mai bine daca e intuneric.
                                Si cred ca si el prefera cateva ore de intuneric in plus, fata de ciorba

                                Comentariu

                                Procesare...