Hidroizolatie baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • miezu
    Incepator
    • 01.apr.2016
    • 12

    #31
    Răspuns la: Hidroizolatie baie

    Multumesc !!! Inseamna foarte mult aprecierea venind de la dumneavoastra !

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1454 
Mărime:	119,4 KB 
ID:	625466 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.jpg 
Afișări:	1338 
Mărime:	120,7 KB 
ID:	625467 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1386 
Mărime:	137,2 KB 
ID:	625468 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.jpg 
Afișări:	1339 
Mărime:	130,9 KB 
ID:	625469 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.jpg 
Afișări:	1372 
Mărime:	225,4 KB 
ID:	625470 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	8.jpg 
Afișări:	1401 
Mărime:	260,9 KB 
ID:	625471 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	9.jpg 
Afișări:	1382 
Mărime:	263,4 KB 
ID:	625472 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	10.jpg 
Afișări:	1347 
Mărime:	250,1 KB 
ID:	625473 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	12.jpg 
Afișări:	1342 
Mărime:	265,8 KB 
ID:	625474 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	14.jpg 
Afișări:	1385 
Mărime:	226,0 KB 
ID:	625475 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	15.jpg 
Afișări:	1386 
Mărime:	219,0 KB 
ID:	625476 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	16.jpg 
Afișări:	1338 
Mărime:	202,2 KB 
ID:	625477 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	29a.jpg 
Afișări:	1335 
Mărime:	383,5 KB 
ID:	625478 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	29s.jpg 
Afișări:	1406 
Mărime:	360,5 KB 
ID:	625479 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	30.jpg 
Afișări:	1351 
Mărime:	297,7 KB 
ID:	625480
    Ultima editare de miezu; 03.iun.2016, 10:13.

    Comentariu

    • Constantin.
      Incepator
      • 16.oct.2016
      • 4

      #32
      Răspuns la: Hidroizolatie baie

      Am cada normala la bloc,de 70/150 cm (incadrata perfect intre 3 pereti si coloana cu tevile),o scot,si vreau sa fac cada de dus zidita in spatiul acela.Vreau sa-i pun o scurgere cat mai slim sa nu ma urc prea tare cu cadita si respectiv bordura.Scurgerea este (va fi) cea din atas iar hidroizolatia vreau sa o fac ori cu 2 membrane de 1m/1m petrecute si 4(5) colturi interioare(radaway) ,ori cu bicomponentele Mapei.Una din membrane vreau sa o decupez unde vine sifonul iar pe cealalta o petrec peste prima.
      Care din cele 2 variante de hoidroizolatie este mai sigura?
      Bordura o pot face din caramida sau ce alta varianta ma sfatuiti?
      Cat las betonul sa se usuce,sau ce alt material de umplere sa folosesc?
      Cu ce sa lipesc membrana de inoxul scurgerii sau de pereti?
      Ce adeziv sa folosesc la placarea mozaicului (bucati prinse cu plasa 2x2 cm) din cadita?
      Ce chit sa folosesc pentru mozaic?

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160711_205527.jpg 
Afișări:	1278 
Mărime:	168,6 KB 
ID:	627091 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sifon-pardoseala-premium-100x100-mm-d6c.jpg 
Afișări:	1196 
Mărime:	49,4 KB 
ID:	627092

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #33
        Răspuns la: Hidroizolatie baie

        Pot sa va intreb de ce doriti o astfel de solutie in detrimentul cadei actuale?
        Cea mai sigura varianta este cu membrana in substrat si hidroizolatie peste sapa de egalizare inainte de placarea ceramica. Adezivul va fi unul flexibil de interior, potrivit mozaicului respectiv si compatibil cu hidroizolatie pe care se aseaza. Putem exeplifica daca este cazul dar fiecare producator are astfel de produse.
        Chitul va fi unul impermeabil, pentru rosturi subtiri, de exemplu CE 40 de la Ceresit.
        Zidaria se poate face cu caramida.
        Aveti mai sus un exemplu similar dar pentru o cadita de dus, realizata de utilizatorul miezu. Este o buna inspiratie pentru dvs.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #34
          Răspuns la: Hidroizolatie baie

          Postat în original de Gemini
          .....
          Aveti mai sus un exemplu similar dar pentru o cadita de dus, realizata de utilizatorul miezu. Este o buna inspiratie pentru dvs.
          Care dupa parerea mea , nu este un exemplu fericit . Acolo s-a facut o lucrare mare dar s-a reusit sa se strice organizarea baii . Totul este inghesuit si cu aspect de baie de motel . Din pacate nici faianta n-a fost aleasa bine , rezultind niste taieturi total aiurea .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #35
            Răspuns la: Hidroizolatie baie

            Postat în original de Mircea G
            Care dupa parerea mea , nu este un exemplu fericit . Acolo s-a facut o lucrare mare dar s-a reusit sa se strice organizarea baii . Totul este inghesuit si cu aspect de baie de motel . Din pacate nici faianta n-a fost aleasa bine , rezultind niste taieturi total aiurea .
            Detaliile legate de tipul de faianta, taieturi si alte asemenea nu au legatura cu mesajul meu. Stiti cum este discutia legata de gusturi, nu se discuta. Ce dvs. va place, mie poate nu imi place. Pentru clarificare, am facut referire doar la modul de executie cadita, similar cu cada zidita.

            Comentariu

            • tlc
              Incepator
              • 19.oct.2009
              • 37

              #36
              Răspuns la: Hidroizolatie baie

              Buna seara,

              Si eu voi fi nevoit sa construiesc caditele de dus. Am cumparat hidroizolatie elastica, insa din ce imi dau seama este recomandata montarea, suplimentar, a unei membrane hidroizolatoare, ordinea fiind aceasta de jos in sus: șapă, membrana, hidroizolatia flexibila in 2 straturi, adeziv elastic, gresie.

              Am achizitionat deja urmatoarele produse in acest sens:
              - Hidroizolatie minerala flexibila Optimus MHF81
              - Adeziv elastic faianta C1TE C11 (producator Euro MGA)

              Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
              - ce tip de membrana trebuie cumparata pentru aceasta aplicatie? mentionez ca nu vor fi strapungeri pe suprafata membranei, intrucat scurgerea este de tip sifon de pardoseala iar tevaraia este trasa deja pe sub șapă
              - se poate utiliza mozaic in loc de placi normale de gresie? sau daca nu mozaic, macar placi de gresie simple de 10x10? (din cele din urma nu am gasit pe nicaieri...)
              - chitul de rosturi trebuie sa fie special sau exista vreun aditiv care se poate adauga la chit-ul "standard" pentru a-l face impermeabil?

              multumesc

              Comentariu

              • Constantin.
                Incepator
                • 16.oct.2016
                • 4

                #37
                Răspuns la: Hidroizolatie baie

                Eu nu fac baie-n cada si nici sotia.Poate o data cu batranetile nu mai pot ridica piciorul peste cada,catdita de dus din cabina de dus nu-mi place nici sa ma bati.
                In cazul asta o sa cumpar membrana asta(pe care am descoperito ieri):

                Mozaicul arata asa,este piatra travertin cred.

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20161001_123343_resized.jpg 
Afișări:	1171 
Mărime:	216,2 KB 
ID:	627117

                Deci sa ma intind cu un strat de caramizi pe suprafata caditei peste care torn sapa de ciment si bordura sa o fac tot din caramida(240x115x63),si pe aceasta bordura as pune tot mozaic.
                Sper ca nu v-am incurcat cu termenul "mozaic".
                Vreau sa fac si eu sistem de wc cu vas suspendat ca "miezu".
                Vanzatorii din magazin au zis sa las si o gura de vizitare suplimentara fata de cea cu clapeta,sa nu fiu nevoit sa sparg dracu faianta daca am vre-o problema.
                Unde sa fac gura aia de vizitare ca am un U de 30x73x30 cm unde pun sistemul asta pot sa las gaura in gipscarton unde vine vasul sa mascheze?m-au speriat degeaba baietii de la sanitare?
                TLC tine-ma la curent ca eu incep demolarea in 3 saptamani......
                Ultima editare de Constantin.; 24.oct.2016, 18:44.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #38
                  Răspuns la: Hidroizolatie baie

                  Postat în original de tlc
                  ... ordinea fiind aceasta de jos in sus: șapă, membrana, hidroizolatia flexibila in 2 straturi, adeziv elastic, gresie.
                  Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
                  - ce tip de membrana trebuie cumparata pentru aceasta aplicatie? mentionez ca nu vor fi strapungeri pe suprafata membranei, intrucat scurgerea este de tip sifon de pardoseala iar tevaraia este trasa deja pe sub șapă
                  - se poate utiliza mozaic in loc de placi normale de gresie? sau daca nu mozaic, macar placi de gresie simple de 10x10? (din cele din urma nu am gasit pe nicaieri...)
                  - chitul de rosturi trebuie sa fie special sau exista vreun aditiv care se poate adauga la chit-ul "standard" pentru a-l face impermeabil?
                  Ordinea este membrana, sapa, hidroizolatie flexibila, adeziv, gresie.
                  Orice tip de membrana bituminoasa, de 3-4 kg/mp, important este sa avem un strat de hidroizolatie care sa asigure orice retinere a eventualei umiditati provenite accidental, si sa nu treaca catre structurile aflate sub aceasta.
                  Se poate utiliza orice tip de placare, gresie, mozaic sau alte tipuri de placari rezistente la apa. Exista chit impermeabil, de exemplu Ceresit CE 40.

                  Postat în original de Constantin.
                  Vanzatorii din magazin au zis sa las si o gura de vizitare suplimentara fata de cea cu clapeta,sa nu fiu nevoit sa sparg dracu faianta daca am vre-o problema.
                  Unde sa fac gura aia de vizitare ca am un U de 30x73x30 cm unde pun sistemul asta pot sa las gaura in gipscarton unde vine vasul sa mascheze?m-au speriat degeaba baietii de la sanitare?
                  Orice gura de vizitare suplimentara arata ca naiba. Este un risc asumat, daca se intampla sa fi eo problema la rezervor, oricum se sparge toata masca sau mare parte. In mod normal nu ar trebui sa fie vreo problema si nu vad ca o solutie potrivita acea gura de vizitare suplimentara.

                  Comentariu

                  • tlc
                    Incepator
                    • 19.oct.2009
                    • 37

                    #39
                    Răspuns la: Hidroizolatie baie

                    Postat în original de Gemini
                    Ordinea este membrana, sapa, hidroizolatie flexibila, adeziv, gresie.
                    Orice tip de membrana bituminoasa, de 3-4 kg/mp, important este sa avem un strat de hidroizolatie care sa asigure orice retinere a eventualei umiditati provenite accidental, si sa nu treaca catre structurile aflate sub aceasta.
                    Se poate utiliza orice tip de placare, gresie, mozaic sau alte tipuri de placari rezistente la apa. Exista chit impermeabil, de exemplu Ceresit CE 40.
                    Poate suna stupid ce voi spune, insa nu e mai bine sa hidroizolam cat mai "sus" posibil, adica sa montez membrana peste șapă și respectiv sub hidroizolatia tip ciment? in acest fel, daca se sparge hidroizolatia de sub gresie, atunci apa se va opri in membrana si deci nu va ajunge nici la șapă. Daca torn șapa peste membrana iar peste șapă torn hidroizolatie, si cea din urma se fisureaza, atunci șapa va sta imbibata in apa ani de zile.

                    Si o alta intrebare: este necesara aplicarea unei amorse bituminoase inainte de instalarea membranei?

                    multumesc mult!

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      #40
                      Răspuns la: Hidroizolatie baie

                      Membrana de sub sapa are rolul de a nu trece apa in structura caldirii si la alte zone de sub incaperea respectiva, este o cuva de siguranta. Hidroizolatia de sub placarea ceramica are rolul de a proteja sapa si ea va face intreaga protectie alaturi de finisaj si chitul impermeabil.
                      Daca asezati memebrana peste sapa de egalizare, va fi imposibil sa asezati hidroizolatia minerala si finisajul, nu sunt compatibile. Sapa de egalizare este un material de umplere si egalizare cu rol intermediar, se poate reface oricand. Oricum nu va sta in apa, fiind hidroizolata.
                      In mod normal o hidroizolatie sub placarea ceramica, pe sapa, are o durata de viata de minim 1o ani si nu are ce sa se deterioreze cat timp este protejata de placarea ceramica.
                      Membrnaa se poate lipi pe pardoseala sau se oate aseza ca un "sac", fara lipire dar etansata la imbinari.

                      Comentariu

                      • BuganuN
                        Incepator
                        • 26.ian.2019
                        • 65

                        #41
                        Buna ziua! Va rog frumos daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns despre hidroizolatie. Vreau sa montez o cadita la parterul casei si o cada la etajul casei. Cazile vor fi montate pe suporti metalici speciali pt cazi. Cada 1.80cm/ 80cm, cadita 100cm/ 80cm. Casa este construita din BCA tencuita la interior cu 2.5cm, tencuiala clasica(ciment,var,nisip) Podeaua seapa de 5,6 cm. 1.Ce ma sfatuiti sa folosesc in situatia mea,hidroizolatia CL 50 /CL 51 /CR65? 2. Pina la ce inaltime sa aplica hidroizolatia in cazul caditei? Dar in cazul cazi? 3. Ce adeziv pt gresie si faianta pot folosi in zona in care voi aplica hidroizolatia,Cm 12 se poate? Va multumesc foarte mult!

                        Comentariu

                        Procesare...