Construire platforma-lift acces beci

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    Construire platforma-lift acces beci

    Buna ziua,
    Pare putin "sarit de pe fix" insa vreau sa construiesc o platforma pentru acces in beci. Daca exista cineva dispus sa ma ajute, cu cunostinte de mecanica-lacatuserie si acces la atelier de strungarie, ...
    Motorul va fi un electropalan cu lant pe care il am iar sistemul de ghidaj lateral va fi un sistem roti dintate-cremaliere. Restul va veni sper "vazand si facand".
    “Quality means doing it right when no one is looking.”
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    #2
    Răspuns la: Construire platforma-lift acces beci

    Am discutat ieri cu un domn care m-a convins sa renunt la cremaliere si roti dintate pentru ca era o solutie complicata si scumpa. Caut solutii in continuare. As vrea sa folosesc totusi in proiect electropalanul cu lant pe care il am deja.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1382

      #3
      Răspuns la: Construire platforma-lift acces beci

      Recurgi la varianta aceasta din cauza ca beciul are trapa de acess din casa? Intreb din pura curiozitate.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        #4
        Răspuns la: Construire platforma-lift acces beci

        Daca nu aveai deja motorul, poate ar mai fi fost varianta cu piston hidraulic sau melcat care sa impinga pe centru iar pe margini sa fie numai ghidaje.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • iahim_namor
          Membru
          • 02.mar.2015
          • 199

          #5
          Re: Construire platforma-lift acces beci

          Ce vrei sa faci cu platforma? sa o folosesti doar pentru a cara ceva cu ea sau si pentru acces in beci?

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru marcant
            • 31.dec.2011
            • 595

            #6
            Răspuns la: Construire platforma-lift acces beci

            Ambele. Adica acces in beci impreuna cu un butoi de ceva.

            Problemele de rezolvat pe care le-am identificat sunt:
            1. Siguranta (este o diferenta de nivel de 2.7 m pe care nu vreau sa o parcurg altfel decat in siguranta)
            2. Actionare de jos (nu-mi permit sa fac o cusca agatata de tavanul bucatariei)
            3. Platforma trebuie sa culiseze cat mai orizontal (fara jocuri in plan orizontal)
            4. Imbinarea platformei cu podeaua fixa din bucatarie trebuie sa fie cat mai estetica si sa resolve problema dilatarilor date de incalzirea in pardoseala
            Ar mai fi o "mica" problema de rezolvat si anume costurile operatiunii care nu trebuie sa ma impinga catre abandon
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • iahim_namor
              Membru
              • 02.mar.2015
              • 199

              #7
              Re: Răspuns la: Construire platforma-lift acces beci

              Postat în original de mbostangiu
              Ambele. Adica acces in beci impreuna cu un butoi de ceva.
              Eu am vrut sa imi fac un fel de lift in casa pentru mansarda si am renuntat cand mi-am imaginat scenariul acesta: sa il foloseasca sotia cand nu sunt acasa si sa se blocheze. Eu m-as descurca probabil, dar ea in nici un caz. La fel si in caz de incendiu.

              Comentariu

              Procesare...