Top statii dedurizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #16
    Răspuns la: Top statii dedurizare

    Daca se ia in calcul intretinerea periodica a statiei de dedurizare + faptul ca nu va tine 30 de ani in aceeasi stare + stresul ca nu ai schimbat la timp rasina etc , parerea mea este sa incercati sa vedeti intai ce suma se ridica pt o racordare .
    Apa din put e moka dar risti pentru o diferenta de 1000 lei ( daca e cazul ) ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1551

      #17
      Răspuns la: Top statii dedurizare

      Pentru consumul din casa se merita bransamentul dar pentru curte si spalat nu merita la pretul existent.
      Din pacate un mix este o solutie mai costisitoare dar mai sigura.
      O statie de dedurizare va poate rezolva problema, dar pentru fier si mangan va trebuie si deferizare.

      Comentariu

      • zorrack
        Incepator
        • 26.dec.2007
        • 34

        #18
        Răspuns la: Top statii dedurizare

        Eu recomand Ecowater esm 25, am de 4 ani si merge impecabil, consuma sare putina si nu am avut nicio problema in anii astia. Duritatea mea e de 25 gr germane.

        Comentariu

        • Radulian
          Membru Marcant
          • 03.apr.2012
          • 319

          #19
          Răspuns la: Top statii dedurizare

          Postat în original de Consultant sanitare
          Pentru consumul din casa se merita bransamentul dar pentru curte si spalat nu merita la pretul existent.
          Din pacate un mix este o solutie mai costisitoare dar mai sigura.
          O statie de dedurizare va poate rezolva problema, dar pentru fier si mangan va trebuie si deferizare.
          Statia ofertata/ achizitionata rezolva si problema cu fierul si manganul din apa.
          A costat 4700 lei, este un Ecomix(mix de rasini) cu 50kg de rasina, care este, se pare, suficienta pentru 4 persoane care locuiesc permanent in casa, cu regenerare dupa timp si volum(adica ar face regenerare la 14 zile, consumand 6kg de sare, perioada dintre regenerari va fi mai mare deoarece o voi seta pentru un consum calculat pentru 2 persoane).

          Am cerut mai multor firme oferta. Si de la toti am primit cam acelasi tip de echipament(acelasi pret).
          In cei 4700 lei este inclusa statia de dedurizare si un bypass. Aveam deja montat pe instalatie un filtru de sedimente.

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1551

            #20
            Răspuns la: Top statii dedurizare

            Sigur, ecomix nu este doar un dedurizator si de aceea trateaza mai multe substante ce au limite depasite in apa.

            Comentariu

            • violeta.nuky
              Incepator
              • 31.aug.2011
              • 1

              #21
              Răspuns la: Top statii dedurizare

              Buna ziua,spune-mi analiza apei ai facut-o tu cu test cumparat sau ai apelat la cel care ti-a recomandat Ecomax?Esti multumit de produs?Eu am avut experienta trista de mi s-a stricat placa electronica a centralei de la calcar si m-a costat cat jumatate din dedurizator.Nu este de glumit cu calcarul.Daca mi-ai da unele sfaturi,ti-as multumi anticipat.Cu stima, Vioeta

              Comentariu

              Procesare...