Aparataj electric bun vs. necalitativ

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lmacsen
    Membru
    • 26.sep.2015
    • 298

    #16
    Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

    Salutare, pentru o instalatie noua, este recomandat sa se foloseasca prize modulare?
    Care este avantajul acestora? Se fixeaza mai bine? Arata mai bine cand sunt mai multe una langa alta?

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1382

      #17
      Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

      Da arata mai bine cind e nevoie de mai multe prize alaturate, sunt mai putin iesite in afara decit cele clasice dar ca si prindere sunt inferioare celor clasice in varianta dozelor rotunde cu prindere cu holsurub.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • dmih
        Membru Marcant
        • 05.feb.2007
        • 632

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

        In plus e mai simplu la montaj. Una e sa fixezi un dreptunghi orizontal si alta e sa pui la linie doua sau mai multe doze circulare.

        O alta problema in cazul celor clasice este distanta dintre doze. Ramele aparatelor clasice au marimi diferite si te poti trezi ca ai cumparat unele care nu au loc una langa alta pentru ca dozele sunt prea apropiate.

        Eu unul nu m-as mai incurca azi cu doze clasice. Cand am facut renovari in locuinta am dat jos dozele clasice si le-am inlocuit cu modulare atat la prize cat si la intrerupatoare si sunt foarte multumit.

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1382

          #19
          Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

          Si cele clasice se pot pune una linga alta cu doze care se cupleaza intre ele. Ramele ne e nevoie sa fie separate ci exista rama comuna pina la 5 buc alaturate.. In cazul celor modulare la doza de 6 module, 3 prize la o apasare mai tare priza din mijloc poate scapa in interior cind introduci stecherul . Ca orce lucru sunt avantaje si dezavantaje. Pe ansamblu e mai ok modularul dar si clasicul are avantajele lui.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • dmih
            Membru Marcant
            • 05.feb.2007
            • 632

            #20
            Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

            Asa e, se pot pune; am luat cateva si zac de ani zile in pod pentru ca am decis sa merg pe modulare. La prize nu e asa mare diferenta cum zici si tu, dar la intreruptoare e altceva.

            Mie nu mi s-a intamplat sa sara din locas niciuna si le foloseste sotia pe cele din bucatarie zilnic de multe ori de ani buni. Eu am ales TEM.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12202

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

              Postat în original de Temelye
              .......... In cazul celor modulare la doza de 6 module, 3 prize la o apasare mai tare priza din mijloc poate scapa in interior cind introduci stecherul . ..........
              Am patit si eu , asa ca la ultimele montate , m-am apucat sa studiez problema cu atentie . Desi parea ca priza / intrerupatorul , au facut " clic " si s-au fixat , chiar aratau la linie ...nu erau fixate .
              Pt fixarea ok trebuia apasat cu mai multa putere , undeva de zici ca se rupe ...si sta beton , poti sa tragi si de stecher fara probleme , nu se misca nimic .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1687

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                Postat în original de Temelye
                ...In cazul celor modulare la doza de 6 module, 3 prize la o apasare mai tare priza din mijloc poate scapa in interior cind introduci stecherul...
                Nu stiu la ce tip de aparataj ai patit asta. Eu lucrez numai cu Gewiss si nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva, nici la montaj aparent, nici ingropat.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1382

                  #23
                  Răspuns la: Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                  Postat în original de Mircea G
                  Am patit si eu , asa ca la ultimele montate , m-am apucat sa studiez problema cu atentie . Desi parea ca priza / intrerupatorul , au facut " clic " si s-au fixat , chiar aratau la linie ...nu erau fixate .
                  Pt fixarea ok trebuia apasat cu mai multa putere , undeva de zici ca se rupe ...si sta beton , poti sa tragi si de stecher fara probleme , nu se misca nimic .
                  Da, stiu ce spuneti, am patit si eu dar rar, eu ma refer strict numai la cazul dozelor de 6 module in care vin 3 prize. Priza din mijloc(find bine fixata,la locul ei) la o apasare mai zdravana poate scapa in interior (de iesit in afara nu se pune problema ,nu am intilnit) si am fost chemat in mai multe cazuri pt a o scoate la loc.( e enervat sa traversezi orasul numai sa scoti o priza la loc) Prizele modulare de Gewiss din fabricatie au acele 'pleoape' pt protectie copii, care in cazul ca culiseaza mai greu din varii motive (praful poate fi unul din ele) si omul baga si un stecher ceva mai gros,vazind ca nu merge impinge cu putere si apare fenomenul de care vb. Eu stiind despre ce e vb. daca vad ca intra greu "gidil" putin stecherul pt a nu forta dar marea parte a oamenilor evident ca nu fac asta si imping pina scapa prize din acele clipsuri care o tin si care au cam 1mm.
                  Scapa numai cea din mijloc deoarece rama-cadru in care sunt fixate prizele find lunga in cazul dozei de 6 module se casca putin in sus si jos si permite prizei sa sa se duca in spate. Solutia pe care o practic este sa siliconez putin priza din mijloc de cadru sus-jos pt a nu-i mai permite sa se caste. Fenomenul l-am intilnit la Gewiss, la alte marci nu ma pot pronunta ,nu am montat atit de multe ca Gewiss.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1382

                    #24
                    Răspuns la: Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                    Postat în original de Cherubino
                    Nu stiu la ce tip de aparataj ai patit asta. Eu lucrez numai cu Gewiss si nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva, nici la montaj aparent, nici ingropat.
                    E vb. de aparataj Gewiss original, ( culmea, parca ramele copii Gewiss importate de Comtec find mai de proasta calitate ca si plastic apare mai rar fenomenul, plasticul find mai rigid) montaj ingropat si am avut mai multe cazuri in care am fost chemat la un timp dupa finalizarea instalatiei sa scot la loc priza. Unii ,mai pe departe imi sugerau ca poate nu am montat ceva bine,dar le aratam clipsurile si fenomenul care apare la o impingere mai brutala. In afara de a le silicona in spate priza de cadru si a-le recomada sa impinga mai cu simt nu prea am gasit alte mijloace la indemina.
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1382

                      #25
                      Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                      Sal. Atasez o imagine cu priza de Insta ( fabricata de Relee Medias )modelul de care spuneam ca sunt dificil de montat si 2 imagini cu rama de 6 module continind 3 prize (la care apare posibilitatea ca priza din mijloc sa scape in interior) Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0347.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	213,0 KB 
ID:	625030Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0348.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	157,1 KB 
ID:	625031Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0349.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	141,1 KB 
ID:	625032
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1382

                        #26
                        Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                        Cit despre sigurantele automate gama noua de la Legrand zvonurile negative despre ele se cam confirma in sensul ca am avut si eu probleme cu una, a mers citeva zile apoi nu se mai putea rearma (fara scurt sau alte evenimente, din senin a clacat. Se repeta istoria celor de la Siemens) Am mai auzit si pe alti colegi electricieni ca le-au prostit, nu se pot compara cu seria initiala. Eu unul nu voi mai lua sigurante automate de la ei,probabil o sa merg pe Hager. Avind in vedere importanta lor intr-o instalatie, la sigurantele automate nu se merita compromisul, pe planul 1 e calitatea,apoi pretul.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • Ervin
                          Membru
                          • 07.ian.2016
                          • 153

                          #27
                          Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                          Nu-mi inspira prea multa incredere prizele de la Insta,sincer sa fiu nu am montat prize clasice de ceva vreme,le prefer pe cele modulare,sunt mult mai practice.Din cate observ in fotografiile atasate aveti prize Comtec/Elmark montate pe suport Gewiss.Referitor la Hager,am avut o singura data probleme cu un diferential,nu vroia sa se rearmeze,problema aparuta imediat dupa montaj.Sunt clienti care prefera aparatajul vechi,mi-a spus o clienta ca i-am montat intrerupatoare de duzina (Gewiss),ea fiind obisnuita cu cele clasice care ii umple peretele,ca nu au nici macar bec in ele,etc.

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1687

                            #28
                            Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                            Temelye,
                            Eticheta cu instructiuni de sub prizele din poza 3 este pentru spalarea prizelor?

                            Ervin,
                            N-am lucrat niciodata cu facaturi de Gewiss purtand marca Comtec sau Elmark, dar le-am vazut in magazin si, din cate-mi amintesc, pe corpul lor nu scrie „Punti di scangio”, asa cum vad ca scrie pe cele din poza. Eu cred ca acolo sunt prize Gewiss.
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • Ervin
                              Membru
                              • 07.ian.2016
                              • 153

                              #29
                              Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                              Nu vreau sa ma contrazic dar nu par a fi Gewiss! Nu vad numele imprimat pe partea frontala,cu toate ca fotografia are o rezolutie destul de mare,iar clemele de impamantare imi dau de gandit;poate ne lamureste colegul Temelye.

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1382

                                #30
                                Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                                Da,din cite imi amintesc erau Gewis. Am montat si copii in cadru de Gewis si invers,sunt compatibile,difera numai calitatea.
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...