Aparataj electric bun vs. necalitativ

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    #31
    Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

    Postat în original de Ervin
    Nu vreau sa ma contrazic dar nu par a fi Gewiss! Nu vad numele imprimat pe partea frontala,cu toate ca fotografia are o rezolutie destul de mare,iar clemele de impamantare imi dau de gandit;poate ne lamureste colegul Temelye.
    Aveti dreptate. Chiar acum tin in mana o priza originala Gewiss si intr-adevar, lamelele de impamantare sunt diferite. Inseamna ca au aparut si "facaturi" mai evoluate, care incep sa copieze si inscriptiile de pe spate (cum este acea "punti di scangio"). Daca o tin tot asa, o sa ajungem sa nu mai avem incredere nici daca scrie Gewiss pe ele.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • solomonien
      Incepator
      • 30.nov.2012
      • 90

      #32
      Sigurante Schneider

      Buna ziua. Va rog, am nevoie de un sfat. Care este diferenta intre aceste sigurante. Amandoua sunt de 16A , 2P dar au preturi diferite.
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screenshot_2016-04-20-15-08-23.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	7,4 KB 
ID:	625044

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        #33
        Răspuns la: Sigurante Schneider

        Postat în original de solomonien
        Buna ziua. Va rog, am nevoie de un sfat. Care este diferenta intre aceste sigurante. Amandoua sunt de 16A , 2P dar au preturi diferite.
        [ATTACH=CONFIG]93483[/ATTACH]
        Poza e prea mica si nu vad ce scrie pe ele, S-ar putea sa difere curentii de rupere ex: 6KA si 10KA

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1395

          #34
          Răspuns la: Sigurante Schneider

          Sal. Nu vad clar daca maresc. Poate un un coleg de forum are ochi mai buni. Cred ca nu era nevoie de un topic nou,existind deja unul de aparataj.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • solomonien
            Incepator
            • 30.nov.2012
            • 90

            #35
            Răspuns la: Sigurante Schneider

            SCHNEIDER SIGURANTA ACTI9 2P 16A A9K24216
            SCHNEIDER SIGURANTA ACTI9 2P 16A A9F74216
            Cea de-a doua este cu 10-15 lei mai scumpa decat prima (la acelasi magazin).

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1395

              #36
              Răspuns la: Sigurante Schneider

              Deci totusi e prea mica poza
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • solomonien
                Incepator
                • 30.nov.2012
                • 90

                #37
                Răspuns la: Sigurante Schneider

                Intradevar ,poza este prea mica. A fost transformata automat cand am incarcat-o aici.
                Pe care mi-o recomandati ?

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  #38
                  Răspuns la: Sigurante Schneider

                  Postat în original de solomonien
                  SCHNEIDER SIGURANTA ACTI9 2P 16A A9K24216
                  SCHNEIDER SIGURANTA ACTI9 2P 16A A9F74216
                  Cea de-a doua este cu 10-15 lei mai scumpa decat prima (la acelasi magazin).
                  A9K24216 este intrerupator automat ce declansaza la scurtcircuit si suprasarcina.
                  A9F74216 este bloc diferential ce declansaza si in cazul punerilor la pamant.

                  Comentariu

                  • solomonien
                    Incepator
                    • 30.nov.2012
                    • 90

                    #39
                    Răspuns la: Sigurante Schneider

                    Teoretic A9F4216 ar fi mai ok dar daca am siguranta diferentiala generala mai este nevoie de o astfel de siguranta?

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      #40
                      Răspuns la: Sigurante Schneider

                      Postat în original de solomonien
                      Teoretic A9F4216 ar fi mai ok dar daca am siguranta diferentiala generala mai este nevoie de o astfel de siguranta?
                      Nu e bine sa pui diferentiala pe general pt ca in cazul unei puneri la pamant, ai sa gasesti foarte greu defectul. In plus, A9F4216 nu declansaza la suprasarcina, ci numai la scurtcircuit si puneri la pamant. Ca sa declanseze ca cele cu diferential incorporat, trebuie sa le folosesti pe amandoua in cascada. Astea se folosesc numai pt consumatori care prezinta pericol de electrocutare. Ex: ai prizele in camera la 40cm de pardoseala si ca sa nu pazesti copilu sa nu-si bage degetele in priza folosesti si A9F...., dar in nici un caz pe general.

                      Comentariu

                      • solomonien
                        Incepator
                        • 30.nov.2012
                        • 90

                        #41
                        Răspuns la: Sigurante Schneider

                        De fapt am 4 diferentiale (25A 30mA) pentru 4 sectoare diferite (bucatarie , spalatorie , camere partier , camere etaj ). Fiecare sector are cateva sigurante 16/10 A 2P , prize si lumini. Din cate am inteles ,in cazul meu ar trebui sa folosesc disjunctoare bipolare care declanseaza la scutcircuit si suprasarcina , adica modelul A9K24216 (in cazul sigurantei de 16A). Este ok asa ?

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          #42
                          Răspuns la: Sigurante Schneider

                          Postat în original de solomonien
                          De fapt am 4 diferentiale (25A 30mA) pentru 4 sectoare diferite (bucatarie , spalatorie , camere partier , camere etaj ). Fiecare sector are cateva sigurante 16/10 A 2P , prize si lumini. Din cate am inteles ,in cazul meu ar trebui sa folosesc disjunctoare bipolare care declanseaza la scutcircuit si suprasarcina , adica modelul A9K24216 (in cazul sigurantei de 16A). Este ok asa ?
                          Da, este ok

                          Comentariu

                          • solomonien
                            Incepator
                            • 30.nov.2012
                            • 90

                            #43
                            Răspuns la: Sigurante Schneider

                            Multumesc mult pentru raspunsuri.

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1395

                              #44
                              Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                              Sal. Daca cineva a lucrat mai mult cu sigurante automate de la Schneider,poate emite o parere in sensul cit sunt de fiabile,daca a avut probleme cu ele? Pina nu de mult lucram cu Legrand dar se pare ca noua gama de sig.aut. de la ei e slaba,fac figuri. Schneider am montat prea putine pt a-mi da sema cit sunt de reusite si daca schimba si ei gama devine mai complicat. Deocmdata nu vad varianta mai buna decit Hager la sig. dar poate totusi este si nu o cunosc.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                #45
                                Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                                E putin probabil ca Schneider sa faca o schimbare majora a gamelor, pentru ca a facut una prin 2011, cand a renuntat la gama multi9 in favoarea gamei Acti9.
                                Referitor la calitatea aparatajului Schneider, nu pot sa spun decat "Jos cu palaria!". De vreo 8 ani de zile am lucrat aproape in exclusivitate cu Schneider pe partea de protectii si sunt extrem de multumit de calitate. Am sute de disjunctoare Schneider montate atat la serviciu, cat si in particular, si niciodata pana acum n-am avut nici cea mai mica problema. Am avut in ultima vreme si niste mici "derapaje" catre Legrand sau Noark, dar asta doar din cauza faptului ca distribuitorul autorizat Schneider de la mine din oras a binevoit sa mareasca cu cca. 10% preturile tocmai in momentul in care TVA-ul a scazut la 20%, ceea ce mi s-a parut o mare magarie.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...