Cost manopera fundatie hala - pareri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • smeagle
    Membru marcant
    • 15.ian.2013
    • 502

    Cost manopera fundatie hala - pareri

    am de facut o fundatie de hala pe cuzineti , placa are 12x32 = 384 mp , sunt 8 cuzineti de 1,7x1,7 , 6 cuzineti de 1x1 si 2 cuzineti de 2,3x2,3 m , si centuri intre ei , in fundare ajunge sapatura la 1 m si cota 0 este la 1,45 m , oferte au fost mai multe de la 30-35 mp si am ajuns la 7500 euro lucrarea sapatura inclusa , mentionez ca am cofrajele , deci trebuie sapat , legat fier , cofrat , turnat in etapele corespunzatoare , oferta de aprox 19,5 euro/mp cum vi se pare ? mica , mare , rezonabila , se poate si mai putin ... timp de executie cred ca va fi de vreo 1,5 luni daca nu 2 , dupa caz
  • smeagle
    Membru marcant
    • 15.ian.2013
    • 502

    #2
    Răspuns la: Cost manopera fundatie hala - pareri

    nimeni nu poate sa aproximeze ? dar la casa , cat luati pe mp de fundatie normala 90 cm fundare si 60 elevatie cu placa

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      #3
      Răspuns la: Cost manopera fundatie hala - pareri

      Daca dumneata ca meserias nu stii sa calculezi necesarul si sa va adaugi manopera .... stiu necesita ceva timp sa faci calculele dar trebuie sa existe si interes pt asta , fara suparare .
      Trebuie luate in considerare mai multe aspect ca de ex : sapatura manuala , cu excavator , care cat costa , beton la statie sau " la roaba " , fier care cum cat , proiect ? Binenteles ca nu exista proiect , asa e ? Cam toate detaliile definesc pretul final si daca nu vrei sa iesi pe minus , le faci tu calculele si nu mergi pe mana celor care nu au treaba cu lucrarea .
      Ultima editare de coby; 03.apr.2016, 01:39.
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • smeagle
        Membru marcant
        • 15.ian.2013
        • 502

        #4
        Răspuns la: Cost manopera fundatie hala - pareri

        ba da este proiect , ca este o hala nu o casa , la o firma nu la persoana fizica , fier aprox 3500 kg , sapatura costa cam la fel si manual si mecanizat , pentru ca la cuzineti tot manual se sapa grosul , beton la statie , eu intreb ca nu am mai facut astfel de constructie si mai intreb alti colegi din domeniue , ei cam cat ar lua ... eu consider ca pretul de 19 e/mp este relativ mic ... mai ales in zona Ilfov

        Comentariu

        • alexal
          Incepator
          • 21.feb.2017
          • 3

          #5
          Răspuns la: Cost manopera fundatie hala - pareri

          Postat în original de smeagle
          am de facut o fundatie de hala pe cuzineti , placa are 12x32 = 384 mp , sunt 8 cuzineti de 1,7x1,7 , 6 cuzineti de 1x1 si 2 cuzineti de 2,3x2,3 m , si centuri intre ei , in fundare ajunge sapatura la 1 m si cota 0 este la 1,45 m , oferte au fost mai multe de la 30-35 mp si am ajuns la 7500 euro lucrarea sapatura inclusa , mentionez ca am cofrajele , deci trebuie sapat , legat fier , cofrat , turnat in etapele corespunzatoare , oferta de aprox 19,5 euro/mp cum vi se pare ? mica , mare , rezonabila , se poate si mai putin ... timp de executie cred ca va fi de vreo 1,5 luni daca nu 2 , dupa caz
          Salut,
          Pana la urma cat te a costat ?
          Mersi

          Comentariu

          • georgeflorin
            Membru marcant
            • 15.sep.2009
            • 306

            #6
            Răspuns la: Cost manopera fundatie hala - pareri

            te apuci , calculezi , si iar calculezi ....si la sfarsit primesti un calduros " o sa va contactez " ....beneficiaru era doar interesat asa de curiozitate cam cat costa .

            Comentariu

            • smeagle
              Membru marcant
              • 15.ian.2013
              • 502

              #7
              Răspuns la: Cost manopera fundatie hala - pareri

              nu stiu cat a costat , nu am mai facut-o eu , dealtfel numai iau lucrari de constructii , m-am reprofilat

              Comentariu

              Procesare...