Vaccinurile, Medicament sau Otrava

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • doru_marciuc
    Living Legend
    Expert amenajari
    • 01.oct.2012
    • 1415

    #16
    Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

    Postat în original de Temelye
    OK, trăim într-un mare laborator, în care 98% suntem cobai. Să-i înțelegem totuși și pe restul de 1%, care după atâta joacă de-a Dumnezeu, cred că le vine să-și strângă jucăriile neinspirat construite și să înalțe garduri. Trist și adevărat este că, deja suntem în poziția de a nu mai putea alege, privind numărul. Cu cât mai repede, te vei obișnui cu acest fapt și vei cumpăra fără să clipești totul, vei putea trăi în lumea asta, fără prea multe întrebări. Dacă nu, crește procentul celorlalți 1%, în cel mai bun caz.
    Nu înțeleg de ce toți se îngrămădesc să trăiască aici, când de fapt, traiul bun este dincolo, dacă papi frumos totul, aici.

    Comentariu

    • rex
      Membru
      • 21.apr.2015
      • 221

      #17
      Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

      Imi place ca s-a inceput cu o intrebare , nu s-a primit raspunsul dorit , apoi se continua cu inversunare si dovezi puerile ,,,,

      Comentariu

      • doru_marciuc
        Living Legend
        Expert amenajari
        • 01.oct.2012
        • 1415

        #18
        Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

        Postat în original de rex
        Imi place ca s-a inceput cu o intrebare , nu s-a primit raspunsul dorit , apoi se continua cu inversunare si dovezi puerile ,,,,
        Așa e în viață, nu primești chiar ceea ce crezi că ți s-ar cuveni să primești. Dacă nu poți culege și discerne, te așteptăm cu drag, în țarc, pentru următorul vaccin, personalizat!☺

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1382

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

          Postat în original de lmacsen
          Problema nu e ca cei inconstienti nu-si vaccineaza copiii, ci ca acestia reprezinta un risc pentru ceilalti copiii din colectivitati (scoli, gradinite, tabere).
          ]
          Pai cum reprezinta un risc daca cei constienti sunt vacinati? Atunci pt ce se mnai vacineaza? cred ca te contrazici singur.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • lmacsen
            Membru
            • 26.sep.2015
            • 298

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

            Postat în original de Temelye
            Pai cum reprezinta un risc daca cei constienti sunt vacinati? Atunci pt ce se mnai vacineaza? cred ca te contrazici singur.
            Nu ma contrazic singur, cred tu ca nu stii cum functioneaza imunizarea.



            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #21
              Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

              Cu alte cuvinte d-nu Temelye , doresti un " impuls " sau o acceptare din partea cuiva sa nu faci ce trebuie facut ? Daca am trai in " jungla " si nu intr-o societate care functioneaza pe baza unor legi , am fi liberi sa nu ne vaccinam sa nu platim taxe si impozite etc Insa daca alegem sa traim intr-o societate , ne supunem regulilor majoritatii .
              Sunt convins ca imunizarea nu a fost gandita de " Dorel " si nici pe genunchi intr-un bar dupa 7 halbe de bere . Ideea este in felul urmator : nu doresti sa te supui majoritatii , te muti .. nu cred ca are nimeni nimic impotriva .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1382

                #22
                Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

                Postat în original de rex
                Daca tu crezi ca autismul are ca si cauza vaccinarea , e clar ! Tu , banuiesc ca esti vaccinat , cum ai scapat? Nu-i vaccina pe ai tai si incearca sa traiesti linistit cu gandul asta .
                Poate nu m-am exprimat suficient de clar. Nu am spus ca toate vacinurile sunt rele sau ca nimeni nu trebuie sa se vacineze. Problema e de alegere, eu nu cred ca un parinte nu doreste in primul rind binele copilului lui, execptiile sunt prea putine pt a-i incorseta pe ceilalti si a veni cineva din afara si a impune obligatoriu,cu sanctiuni aferente, din ce in ce mai multe vacinuri in numele "sigurantei" e deja cu totul altceva. Autismul nu este provocat de vacinul in sine ca virus sau tulpina de virus ci de sarea de mercur si alti compusi chimici aflati in unele vacinuri ( problema e de loterie, nu stii in care din vacinuri vei trage lozul cel mare) Va dati seama ce efect are asupra sistemului nervos central ( sitemul neuronal in special ) apartinind unei miini de carne o asemenea doza de sare de mercur?
                Va amintiti de tot balamucul cu vacinarea fetitelor impotriva cancerului de col? La inceput i-au tras tare cu reclama,ca e ceva clar, sigur, f bun, apoi in numele sigurantei si binelui fetitelor au incercat sa dea lege de vacinare obligatorie.Pina la urma au lasat-o moarta, era cusuta prea cu ata alba si riscau sa darime increderea poupulatiei in vacinuri iar riscul si pierderile financiare pt baietii destepti erau prea mari.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1382

                  #23
                  Răspuns la: Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

                  Postat în original de coby
                  Cu alte cuvinte d-nu Temelye , doresti un " impuls " sau o acceptare din partea cuiva sa nu faci ce trebuie facut ? Daca am trai in " jungla " si nu intr-o societate care functioneaza pe baza unor legi , am fi liberi sa nu ne vaccinam sa nu platim taxe si impozite etc Insa daca alegem sa traim intr-o societate , ne supunem regulilor majoritatii .
                  Sunt convins ca imunizarea nu a fost gandita de " Dorel " si nici pe genunchi intr-un bar dupa 7 halbe de bere . Ideea este in felul urmator : nu doresti sa te supui majoritatii , te muti .. nu cred ca are nimeni nimic impotriva .


                  Oare ce interes eu avea eu ca om de rind sa imi pierd timpul si in plus atragindu-mi oprobiul unor colegi de forum care nu vad lucrurile ca si mine, scriind pe marginea unui subiect care nu e clar ca matematica,1+1=2 ?
                  Spui" ce trebuie facut" Oare daca ai avea un copil cu autism in familie ai mai vb. asa?

                  Am spus eu vreodata vreun cuvint de neplatirea taxelor si impozitelor? Nu cred.Din contra sunt impotriva hotiei si inselaciunii din interes de orce fel

                  De asemenea spui de supunerea regulilor majoritatii. E bine pina la un punct. Dupa acel punct e problema. O sa incerc sa definesc acel punct cu niste ex. istorice clare. Cu vreo 2-3000 de ani in urma aproape unanim era aceptata ideea ca pamintul e plat si e tinut pe umeri de Atlas. Putem zimbi ironic, dar aceasta era certitudinea oficiala a acelor zile confirmata de inteleptii si oamenii de stinta a acelor vremi.
                  Cine indraznea sa nu fie de acord,era considerat nebun,fanatic sau mai rau era linsat, find impotriva ordinii publice.

                  Dupa ceva timp,cind a devenit din ce in ce mai clar ca de fapt e rotund, inteleptii si oamenii de stinta(evident nu toti) au intors-o altfel. Da,e rotund dar soarele se invirte in jurul lui. Alt balamuc,alte victime din rindul celor care nu stateau cuminti pe margine si indrazneau sa afirme altceva. A trecut timpul si a picat si asta. Ca sa nu va plictisesc sa ajung mai repede in zilele noastre.

                  Nu-i asa ca 90 la suta din populatie impreuna cu guvernele si o parte din savanti si intelepti afirma ca omul se trage din maimuta, ca universul a aparut din bing-bang si ca tot ce ne inconjoara s-a autoformat si autocreat? (Asta cu tot felul de teorii elaborate si complicate si "dovezile arheologice" aferente)

                  Daca v-as spune ca la aruncarea in aer a unei tipografii cind resturile au ajuns pe pamint inapoi, s-a autotiparit singur DEX-ul ati spune ca sunt retrad mintal si ar fi adevarat.

                  Ei bine, sansele sa se autotipreasaca DEX-ul sunt de (sa spunem)1000 de ori mai mari decit ceea ca ceea ce ne inconjora,cu legile fizice ce guverneaza acest univers care este de o complexitate inimaginabila ce depaseste cu mult puterea noastra de intelegere sa se fi format de la sine,fara ca o forta net superioara sa fi facut aceasta. Prin forta net superiora nu inteleg extraterestii ci inteleg un Dumnezeu sau cum vrem sa-l numim.

                  Revenind la oile noastre adica la vacinuri,sa nu uitam ca pe vremea noastra (acum 40-50 de ani iar o parte nici nu le faceau) vacinurile se fabricau numai in citeva locuri gen' Cantacuzino si alte citeva centre din afara clar verificate si autorizate

                  Acum, cu globalizarea se fac pretudindeni,in 'nspe variante de fabricatie.

                  Tu chiar crezi ca la nivel inalt,cei ce le importa le iau in primul rind pe criteriul "siguranta cetateanului"? Cind de fapt intra in calcul chestii de care noi nici nu visam. Plus ca lucrurile sunt greu de tinut suta la suta sub control,sunt loturi care sunt cu cintec si asa mai departe, as intra in prea multe amanunte sa dezvolt subiectul.

                  Amintiti-va va rog de balamucul cu vacinarea fetitelor impotriva cancerului de col. Au inceput cu reclame, cit e de benefic conform studiilor apoi au vrut sa fie obligatoriu prin lege. Daca s-ar fi ajuns aici va dati seama ce piata era asigurata pe spatele amaritelor de fetite. Fiti sigur ca cei implicati la nivel inalt nu ar fi facut vacinul propriilor copii dar ar fi afirmat in gura mare ca l-au facut si ca e extraordinar. Dar totusi a picat chestia,era prea cusuta cu ata alba si riscul de a darma increderea populatiei si a strica piata care deja era formata era prea mare,asa ca au lasat-o balta. Asa ca cei care afirma ineptii de genul "obligatoriu prin lege" nu fac altceva decit dau apa la moara unor cercuri de interese care scot bani multi din asta.

                  Sa ne amintim de bunicii nostri care faceau multi foamea, find vremuri de razboi.conditiile erau cum erau.igena aproape inexistenta si totusi nu au avut nevoie de vacinuri. Care mai aveti batrini, stati de vorba cu ei pe marginea acestui subiect si veti afla multe.

                  Eu ca si multi din voi am fost vacinat anti -oreion. Cu toate acestea la vreo 2 ani dupa vacin am facut oreion si inca o forma f urita (stiu asta de la mama) Cunosc destui oameni care nu si-au vacinat copii si cu toate acesta sunt mai ok decit altii supervacinati. Stiu, o sa-mi spuneti ca sunt inconstienti dar va pot spune ca unii din ei sunt oameni de un anumit nivel, nu sunt niste Dorei. Au ales acesta varianta cu greu,dar si-au dat seama ca daca fac toate vacinurile riscurile sunt mai mari decit daca nu fac nici unul.

                  Ginditi-va de aemenea ca din cei 20 000 000 de oamni din Romania, poate jumatate sunt copii si tineri pina la 20 de ani care au prins tura "moderna" de vacinuri

                  Ei bine din astia 10 000 000 sunt 30 000 de autisti luati in evidente,ginditi-va citi mai sunt neoficial, ca sa nu mai vb de tot felul de alte afectiuni .Asta inseamna cam un copil din 300 ceea ce e enorm, nici vb de procentul acela de 1 la milion spus ca sa nu fie chiar 0. Cancere la copii nici nu se pomeneau, de un timp apar si la copii, la adulti cunosc personal destui,unii tineri de 20-30 de ani. Nu se stie f mult in jur doarece multor parinti le e rusine si ascund ca copilul lor are autism,eventual spun ca e mai special si cu asta basta.

                  In fine putem discuta mult dar va rog ginditi-va ca cei carora le pasa in primul rind de copii sunt parintii si sunt cei mai in masura sa hotarasca binele propriului copil in situatii de genul acesta. Cind se va da o lege care spune altfel in dreptul tuturor, va fi o mare problema.

                  Va doresc sanatate adevarata cu ocazia invierii Domnului nostru, Isus Cristos.( daca puteti macar crede aceasta si nu teorii falsificate de dragul faimei si a banilor)
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • rex
                    Membru
                    • 21.apr.2015
                    • 221

                    #24
                    Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

                    Te-ai chinuit sa scrii atat de mult ca in final sa tragi concluzia de baza :vaccinare = autism ,,, Nu trebuie ca tu sa-ti vaccinezi copilul , daca iti poti asuma asta , e important ca eu sa-mi vaccinez copiii . Si sa traiesc cu asta.

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1382

                      #25
                      Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

                      Fiecare procedeaza cum considera ca e mai bine pt copilul lui. Sunt f hotarit sa ma interesez cit mai mult despre autism si din surse cit mai aproape de.realitate posibil.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #26
                        Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

                        Postat în original de rex
                        Te-ai chinuit sa scrii atat de mult ca in final sa tragi concluzia de baza :vaccinare = autism ,,, .
                        Zece cu steluta . Dpmdv discutia se opreste aici .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • doru_marciuc
                          Living Legend
                          Expert amenajari
                          • 01.oct.2012
                          • 1415

                          #27
                          Răspuns la: Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

                          Postat în original de coby
                          Zece cu steluta . Dpmdv discutia se opreste aici .
                          Totuși coby, ceea ce ne-a împins înainte, nu știu spre ce, după inventarea dinamitei, este îndoiala. Poate că ar trebui să reînvățăm să punem întrebări, fără a lua totul gata mestecat de alții, altfel, riscăm să ne înecăm în ceea ce au regurgitat. Pentru mine, exemplul de urmat, este al celui ce s-a retras la țară (îl găsiți pe forum), vaccinat sau nu, dar dacă nu, protejat fiind de către căsuțele vaccinate din vecinătate și apărat de culturile proprii. Noroiul este respingător, știu, dar mai sănătos decât bordura vopsită cu orice.

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1382

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

                            Postat în original de doru_marciuc
                            Totuși coby, ceea ce ne-a împins înainte, nu știu spre ce, după inventarea dinamitei, este îndoiala. Poate că ar trebui să reînvățăm să punem întrebări, fără a lua totul gata mestecat de alții, altfel, riscăm să ne înecăm în ceea ce au regurgitat. Pentru mine, exemplul de urmat, este al celui ce s-a retras la Apreciezțară (îl găsiți pe forum), vaccinat sau nu, dar dacă nu, protejat fiind de către căsuțele vaccinate din vecinătate și apărat de culturile proprii. Noroiul este respingător, știu, dar mai sănătos decât bordura vopsită cu orice.
                            Apreciez ca incercati sa fiti realist. Este un fapt stiut ca " somnul natiunii nastre monstri" iar daca spiritul de turma e in floare, se vor ingrasa si vor creste mari.
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

                              Postat în original de doru_marciuc
                              Totuși coby, ceea ce ne-a împins înainte, nu știu spre ce, după inventarea dinamitei, este îndoiala. Poate că ar trebui să reînvățăm să punem întrebări, fără a lua totul gata mestecat de alții, altfel, riscăm să ne înecăm în ceea ce au regurgitat. Pentru mine, exemplul de urmat, este al celui ce s-a retras la țară (îl găsiți pe forum), vaccinat sau nu, dar dacă nu, protejat fiind de către căsuțele vaccinate din vecinătate și apărat de culturile proprii. Noroiul este respingător, știu, dar mai sănătos decât bordura vopsită cu orice.
                              Hai s-o luam babeste : ce statistica exista ( pana in prezent ) , cazuri in care in urma vaccinurilor obligatorii ( pentru copii ) au efecte negative ?
                              As dori o discutie obiectiva daca este posibil si fara " eu cred ca .. " sau " e posibil " doar certitudini . Altel , putem filozofa mult si bine , corect ?
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • doru_marciuc
                                Living Legend
                                Expert amenajari
                                • 01.oct.2012
                                • 1415

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Vaccinurile, Medicament sau Otrava

                                Postat în original de coby
                                Hai s-o luam babeste : ce statistica exista ( pana in prezent ) , cazuri in care in urma vaccinurilor obligatorii ( pentru copii ) au efecte negative ?
                                As dori o discutie obiectiva daca este posibil si fara " eu cred ca .. " sau " e posibil " doar certitudini . Altel , putem filozofa mult si bine , corect ?
                                Zice că și cel mai bun soft, este setat ca după un anume număr de bucle, să dea cu virgulă. Certitudini!?
                                Le șteptăm de la autorități, clar, răspicat, complet, nediluat și oficial, dacă se poate.

                                Până atunci, 1/1 000 000, ar fi mulțumitor? Fără puțină filosofie, cum ar putea fi înghițită expresia, care după unii ar necesita actualizare? Eu consider a fi rezonabil, respect însă, dreptul altora de a pune întrebări și a se îndoi.

                                Comentariu

                                Procesare...