Hidroizolatie teresa ieftina si provizorie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • modream
    Incepator
    • 04.mai.2006
    • 28

    Hidroizolatie teresa ieftina si provizorie

    Am un apartament intr-o casa... In dreptul bucatariei, deasupra ei este o terasa cam de 3x4 m, facuta din dale de beton cam de 70x70 cm cu spatii intre ele de 1-2 cm, terasa apartine altui proprietar. Iarna, cand ninge sau cand ploua foarte mult se infiltreaza apa pe tabanul bucatarieie mele, cred ca pe la imbinarile dintre placi. Proprietarul terasei spune ca la vara viitoare o acopera, pana atunci n-are bani de asa ceva. Eu imi renovez casa acum, si nu pot sa astept un an sa-mi ploua in casa. I-am propus cu o folie bituminoasa, dar ala nu e prea incantat, zice a nu pune el asa ceva acolo...
    Care ar fi solutiile cat de cat ieftine si sa tina un an pana isi acopera el terasa (am de gand sa-i fac eu hidroizolatia daca el nu vrea, ce sa fac...) ?

    PS: el zicea ca ar accepta un fel de "vopsea" - o fi mastic, de care a auzit el... nu stiu de asa ceva...
    Mihai M.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15138

    #2
    Solutia de izolare a rosturilor nu este una viabila.

    Sub dale cum este hidroizolata terasa?

    Daca exista polibilitatea scoaterii dalelor, puteti incerca identificarea zonei cu probleme, prin care se scurge apa.
    In functie de situatia terasei (zona, felul hidroizolatiei actuale etc) ar putea fi posibila o reparare locala.

    Comentariu

    • modream
      Incepator
      • 04.mai.2006
      • 28

      #3
      nu se pot scoate dalele
      Mihai M.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15138

        #4
        Cea mai buna solutie (avand in vedere ca sunteti direct interesat) ar fi efectuarea unei hidroziolatii complete a terasei care sa presupuna scoaterea dalelor, refacerea hidroizolatiei (poate si o termoizolare cu polistiren extrudat a terasei).

        Ar fi pacat sa nu protejati lucrarile interioare pe care le executati, avand in vedere ca este o terasa relativ mica (3x4m).
        Daca va intelegeti cu proprietarul impartiti costurile lucrarii / il pasuiti cu plata o vreme sau alte variante pe care le puteti negocia.

        Comentariu

        Procesare...