PROFIT vs CONSTIINTA si OMENIE

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lmacsen
    Membru
    • 26.sep.2015
    • 298

    #16
    Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

    Am exagerat si eu putin ca sa evidentiez evidentul

    Bineinteles ca trebuie sa evitam cat putem de alimentele procesate, putem gasi un echilibru dar de multe ori asta presupune timp si cheltuieli suplimentare.

    Despre produsele bio ce parere aveti? Eu cred ca certificarile sunt corecte si produsele sunt mai calitative decat cele obisnuite, dar pretul cu +50% al produselor tine majoritate a oamenilor la distanta.

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1382

      #17
      Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

      Sal. Varianta ce o emite Doru e de bun simt si are utilitate. Vrem sau nu, in fiecare din noi exista o doza mai mica sau mai mare de spirit de turma. Asa ca daca este creat un curent intr-un sens pozitiv nu poate fi decit util pe cind daca se vine cu comentarii contra numa de dragul situatiei si sa para mai 'sme' , cred ca reiese nimic util. Faptul de a inghiti orce fara nici cea mai mica bataie de cap imi pare comoditate extrema,ca sa nu folosesc alti termeni care ar putea jigni pe unii. Nu pot afirma prea multe despre produsele bio dar imi pot prepara o parte din alimentatie in regie proprie. Ca ingredientele nu sunt 100/100 bio nu contest dar in general cea mai mare cantitate de chimicale se pune in produsul final.(spre ex la piine)
      Apropo de piine, uleiul se poate inlocui cu succes cu untura de la un porc de casa.
      Daca se creeaza un curent de genul acesta, multi comozi extermi(de care e plina lumea din pacate si trendul e ascendent) o sa mai aiba si ei o idee in plus si poate se vor raporta un pic diferit la ce cumpara si pe ce criterii,ceea ce va determina o schimbare de mentalitate si la nivel de producatori avind in vedere ca in final cererea dicteaza oferta.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

        Postat în original de lmacsen



        site-uri din alea dubioase de pocaiti
        Cind eram pustan aveam cumva ura pe pocaiti. Daca ma intreba cineva de ce,nu stiam prea clar in afara de faptul ca ma deranja faptul pustoaicele lor nu erau cooperante.Adica ca orce fata intreaga la cap isi doreau chestii serioase si miroseau de la o posta un golanas ca mine. Culmea e ca desi nu doream nimic serios imi placeau pustoaicele cuminti, de caracter si in mediul crestin autentic erau cele mai multe exemplare.Mai faceam un lucru aiurea in sensul ca daca auzeam ceva rau de ei (care in 95% din cazuri era fals) mai adaugam si eu ceva ca sa amplific. Anii au trecut si pot spune ca printre oamenii de caracter cu care am avut de a face, o buna parte erau pocaiti. Aici apar uneori confuzii deoarece termenul e f general si sunt bagati in aceiasi oala si altii care nu sunt pocaiti reali,spre ex martorii lui Iehova. Pocaitii avind un stil mai simplu si umil nu potrivesc tiparului de respect pe care il avem creat si indus de societate si avem tendinta sa-i dispretuim. Sa nu uitam ca cel mai adevarat pocait al tuturor timpurilor a fost ,este si va fi Cristos. Asa ca afirmatia " site-uri din alea dubioase de pocaiti " e un nonsens.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • lmacsen
          Membru
          • 26.sep.2015
          • 298

          #19
          Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

          Cand am spus asta ma refeream la balariile conspirationiste si de raspindire a panicii fara niciun fundament stiintific real pe care le gasesti pe astfel de site-uri, nu la pustoaicele cuminti care te excitau pe tine in tinerete.

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1382

            #20
            Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

            Apropo de pocaiti, mai este un aspect important nestiut de multi dar care conteaza.De multi ani cunosc un individ care in copilarie se ocupa de batai si furturi,scoala era ceva simbolic. Au urmat violuri,furturi,tilharii si pirnaia aferenta. Cu toate ca faptele erau grave,individul find de o rautate si o violenta iesita din comun,perioadele de detentie erau desul de restrinse in raport cu faptele comise. Dupa fiecare eliberare din puscarie venea mai violent si cu o "scolarizare" infractionala superioara.In ultima perioada coordona o gasaca de hoti,le dadea ponturi,facea "ordine" intre ei si pe alte planuri. In fine, ideea ca nu am intilnit individ mai distructiv pt cei din jur ca el. Cu vreo 4 ani in urma s-a intimplat ceva iesit din comun pt el(nu pot da amanunte ,e lesne de inteles) atit de iesit din comun incit individul s-a pocait.
            Ca si pocait e dezastru, dar comparativ cu ce era inainte, e un sfint. Inainte nu avea limite,era in stare sa dea foc noaptea unei familii in somn fara sa clipeasca,acum nu mai face nimic de genul acesta. E adevarat ca se mai scapa si mai injura ca la usa cortului, mai are acese de rautate gratuita dar cam atit. Daca intilneste pe cineva care nu il cunoaste si afla ca e pocait,va dati sema ce parere isi face respectiva persoana despre pocaiti. Ca si el mai sunt cazuri ,poate nu de o asemenea gravitate,dar destul cit sa faca un nume prost. Din pacate destui infractori care ies din puscarie, nu ies educati in sensul bun ci ies mai inraiti si mai specializati in infractiuni. Schimbari majore in bine se intilnesc la puscariasii care au avut contact cu grupuri de pocaiti si aleg si ei la rindul lor sa incerce sa mearga pe acest drum. Unii ramin pe drum,altii aluneca si revin si tot asa,Dumnezeu stie cel mai bine motivele. In general se intilnesc grupuri de pocaiti care incearca sa faca ceva pe la spitale si penetenciare.
            Ca si zone geografice,am observat ca acolo unde au existat comunitati de pocaiti,spiritul general al zonei era ceva mai pozitiv decit unde nu existau. Daca ati fost acum vreo 20 de ani in Ardeal ( Oradea Cluj,Arad,etc) si dupa aceea sa fi mers in Oltenia,in partile Craiovei, ati fi simtit diferenta uriasa de atmosfera,cum sunt oamenii, etc. Spre exemplu in partea Olteniei,pina acum vreo 10-15ani nu prea existau biserici penticostale sau baptiste si primii misionari care au mers pe acolo au fost intimpinati cu paru' de catre asa zisii crestini ortodocsi,imbirligati si mintiti de preotul din sat,care avea impresia ca daca se pocaiesc oamenii,isi pierde clientii.Le da la greu cu texte de 'genu ca e pacat sa iti schimbi "credinta stramoseasca" si altele de felul acesta. Sa nu fiu inteles gresit,nu generalizez,evident ca nu toti preotii sunt asa dar au fost cazuri destule si cei sinceri dintre ei o confirma. Acum lucrurile sunt cit de cit mai bune,oamenii au inceput sa realizeze cum stau lucrurile si nu mai au atita ura gratuita la adresa pocaitilor,s-au infintat biserici penticostale,baptiste,adventiste,crestini dupa evanghelie,etc.

            Eu mereu am crezut ca daca capitala tarii acesteia ar fi fi fost la Cluj sau la Oradea, Romania ar fi alta astazi. Dar exista si varianta mai rea, si anume sa fi fost capitala la Craiova,"mincati-as"
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #21
              Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

              Adica ce este cu Craiova? Chiar este exagerat si nu imi place modul in care ai dorit sa scoti in evidenta anumite lucruri despre Oltenia si Craiova.
              Mi se pare incorect si lipsit de obiectivitate sa te exprimi despre Oltenia prin experientele personale punctuale.
              "Mancati-as" e si prin VEST ca si prin alte parti si nu reprezinta trasatura unei zone.
              Sper ca totul a fost doar un pamflet.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1382

                #22
                Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                Probabil find din din zona va simtiti jignit si imi cer scuze, nu aceasta era intentia mea,sa jignesc oamenii de buna credinta.Evident ca in orce zona exista oameni ok si uscaturi. Diferenta o poate da procentul.Normal ca nu am dreptul de a cataloga pe cineva dupa zona in care s-a nascut,vb. la modul f. general. Ca sa ma fac mai bine inteles o sa incerc sa fiu mai plastic. Sa presupunem ca populatia Romaniei o impartim in 3 categorii.Sa presupunem ca in prima categorie incadram pocaitii ,in a2-a crestin ortodocsii iar in a3a oamenii de etnie roma. Dupa experienta mea cu cele 3 categorii (vb din experienta care evident ca are o marja de eroare) as spune (ce spun nu inseamna ca obligatoriu e exact asa) procentul persoanelor care pot provoca neplaceri celor din jur ar fi in prima categorie sa punem2%,in doua categorie 5% iar in ultima categorie probabil 50%. Vedeti dvs,eu zic ca marea problema a populatiei rome pleaca de la liderii ei care iau pe nu in brate din start si spun ca etnia lor nu are nici o problema,sunt oamenii ca toti oamenii. Daca ar dori sa schimbe ceva in bine ar recunoste ca au ceva probleme si doresc sa indrepte pe cit posibil cite ceva dar din pacate merg din start pe vrajeala si nu se schimba nimic.Daca ai un copil care face prostii dar cind vb cu el e dispus sa recunoasaca ca a gresit si ca e dispus sa incerce sa schimbe ceva deja e un mare pas pe cind daca te orbeste in fata si ia pe nu in brate cam ce poti face? Sincer,ati cumpara o casa avind in jur vecini romi? Cred ca nu. Ei bine, la un moment dat am stat undeva unde am avut vecini romi. La inceput,cind m-am apucat sa renovez,au tot venit sa ma intrebe cum se face aia sau aia. Eu naiv si neavind de a face cu ei de aproape,am plecat de la premisa ca sunt ok si mi-am pierdut timpul sa le explic cum se fac diverse,eram chiar dispus sa ii ajut si cu ceva materiale. De fapt ei veneau sa fileze locul ca sa poata da atacul. Evident, am avut parte de mai multe ture de spargeri,in ultimele cazuri desi nu mai aveau ce sa ia spargeau numai ca sa ma sicaneze sa ma faca sa plec de acolo. Daca va intrebati de ce vroiau sa plec e simplu;Nu le suridea ideea sa ii vad cu "mortul" , mortul find ceea ce furau din diverse locuri. Mi-au facut tot felul de distrugeri( aveam la politie un teanc de plingeri, iar efect 0, chestie tipica Romania) In final am fost nevoit sa vind pe un pret de nimic si sa plec,neavind alta solutie legala, decit sa ajung in extreme,am preferat sa plec
                In suburbiile Craiovei sunt multi romi si din pacate au un stil mai agresiv decit cei din vest.Am fost prin Craiova si de aceea zic de Craiova,poate sunt orase cu probleme mult mai mari si nu stiu eu,mea culpa.Vedeti dumneavostara problemele se rezolva vorbind deschis,cu blindete si buna intentie, nu ascunzindu-ne in spatele unui zimbet fals si a vorbelor de complezanta ca nu cumva sa deranjam pe cineva dar stiind prea bine ca realitatea e alta. Eu sufar cind merg pe dincolo si sunt privit ca o zdreanta datorita faptului ca vin din Romania. Acest lucru se datoreaza procentelor de care vb mai sus. Si atunci ce sa fac,sa zic sa ma prefac ca e ok ca nu cumva sa deranjez pe cineva? Cu cit ne vom minti singuri mai mult,cu atit ne va fi mai rau, noua si copiilor nostri.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1382

                  #23
                  Cit despre diferenta intre zone, am spus-o prin prisma existentei comunitatilor de pocaiti si diferenta e de obicei la sate,acolo s-au intimplat fazele cu misionarii batuti, nu in oras,in Craiova.

                  Cre ca suntem de acord si viata de zi cu zi o demonstreaza ca atunci cind anumite lucruri si situatii nu sunt discutate,se acumuleaza tensiune care atunci cind se elibereaza e mult mai distructiva decit micile scintei ce pot apare in cazul discutiilor si care se sting mai usor.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #24
                    Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                    Nu voi scrie prea multe cuvinte pentru ca subiecte de acest gen nu se trateaza deloc usor.
                    Nu ma simt jignit pentru ca nu am de ce, doar spun ca nu este corect sa cataloghez si sa dau procente sau alte chestiuni.
                    Evident ca fiecare isi poate spune parerea, sunt perfect de acord.
                    Sa facem un top al procentelor si periferiilor orasului?
                    Sa vedem cine detine case cumparate sau recuperate in vest, de alta etnie?
                    Nu am nimic cu aceasta etnie, nici cu pocaitii ... cu nimeni.
                    Probabil la fel cum catalogam noi anumite chestiuni, poate asa catalogheaza si cei din vest, nu cred ca in vest au plecat si au facut probleme personajele invocate de tine, tocmai din Oltenia (asta e o exagerare personala)

                    Doarmi s-a parut nedrept sa dai exemplu Craiova si Oltenia, generalizand pe anumite aspecte.
                    Fiind o persoana din aceasta zona, am dreptul sa reclam acest lucru.
                    La fel ca multi altii, ne place sa scoatem in evidenta lucrurile mai putin frumoase. Sunt o persoana ce nu evita sa critice, poate chiar excesiv uneori dar de aici pana la discutia noastra eu cred ca e ceva distanta.

                    P.S. Te rog sa nu crezi ca mesajul meu este vreun atac, pur si simplu nu imi place ce ai scris mai sus legat de OLTENIA, nu este o trasatura esentiala a zonei si nu are o valoare semnificativa raportata la intregul zonei istorice si geografice. Experientele personale sunt cu totul altceva.
                    La fel de bine cred ca noi romanii, avem multe de schimbat la mentalitate dar nu se va intampla decat partial, in x procente de populatie in ani buni. Restul, va ramane cam la fel.

                    Ma opresc aici, am spus ce am avut de spus si inchei subiectul, e dreptul meu la replica onesta.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1382

                      #25
                      Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                      Postat în original de VYS

                      La fel de bine cred ca noi romanii, avem multe de schimbat la mentalitate dar nu se va intampla decat partial, in x procente de populatie in ani buni. Restul, va ramane cam la fel.

                      Poate ca sunt prea optimist si ma imbat cu apa rece in ideea ca ce scriu poate schimba cit de cit ceva in bine, dar daca macar 10 oameni isi ridica un semn de intrebare ma consolez cu gindul ca nu mi-am pierdut timpul degeaba.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1382

                        #26
                        Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                        Daca e vorba de schimbari si optimism,nu sunt numai vorbe,ele exista si o chestie pozitiva pentru noi si copii nostri ar fi ca s-a reusit adunarea a 3.000.000 de semnaturi pt. a fi precizat clar in constitutie faptul ca casatoria este libera consimtire intre un barbat si o femeie nu intre soti cum este la ora actuala. Varianta cu soti neprecizind clar sexul poate fi o portita pt casatoriile intre persoane de acela si sex, lucru impotriva opiniei majoritatii Rominilor.( cel putin la ora actuala,in viitor datorita comoditatii si nepasarii majoritatii,poate se va reusi de catre o minoritate care are interes sa fie legalizate casatoriile gay,cum deja s-a reusit in alte parti) Desi casatoria a doua persoane de acelasi sex poate parea la prima vedere ceva nu prea grav,recunoscind legal aceasta,se creaza terenul propice pt pasul 2 si anume infierea de copii care deja e o mare problema,e un pas major spre o societate bolnava si decazuta. Pt o mai clara idee,cutati filmari din America de Sud,de la paradele gay.Cei care s-au zbataut sa adune acele semnaturi nu au avut nimic de cistigat in plan material,au investit din timpul si resursele lor pt aceasta si eu zica ca merita tot respectul si aprecierea noastra.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          #27
                          Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                          Depinde cum vezi lucrurile, tocmai din aceasta cauza exista teoria relativitatii.
                          La nivel personal poti ajuta, poti sa fii OM si poti incerca sa indrepti sau sa imbunatatesti anumite aspecte sau lucruri, inclusiv ajuta oameni. Fiecare o face cum poate si crede ca este mai bine dar nu cred ca trebuie sa absolutizam sau sa credem ca numai noi avem dreptate.

                          Ce treaba are Constitutia?
                          Fara a incerca sa generalizez, probabil suntem cam pierduti noi, ca natie. Sunt optimist de fel si ambitios dar nu cred ca este cazul sa scriem orice in CONSTITUTIE, oricand si oricum, doar asa ca unii au chef sa apere anumite chestiuni naturale la o adica.
                          Asa facem si cu legile, sriem p enaiba in ele si respectam altceva. O balacareala continua care nu se va schimba prea ucrand, in mod esential. Chiar daca este in gena umana sa faca lucrurile asa cum discteaza propriul interes, noi prea le personalizam si nu respectam nimic.

                          Ce bine e departe de toate stirile si balacarelile!
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1382

                            #28
                            Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                            Postat în original de VYS
                            Ce treaba are Constitutia?
                            Fara a incerca sa generalizez, probabil suntem cam pierduti noi, ca natie. Sunt optimist de fel si ambitios dar nu cred ca este cazul sa scriem orice in CONSTITUTIE, oricand si oricum, doar asa ca unii au chef sa apere anumite chestiuni naturale la o adica.
                            Asa facem si cu legile, sriem p enaiba in ele si respectam altceva. O balacareala continua care nu se va schimba prea ucrand, in mod esential. Chiar daca este in gena umana sa faca lucrurile asa cum discteaza propriul interes, noi prea le personalizam si nu respectam nimic.

                            Ce bine e departe de toate stirile si balacarelile!
                            Ai auzit ca somnul natiunii naste monstri? E cel mai potrivit raspuns la comentariul de mai sus. Daca consideri ca nu e nici o problema ca cuplurile de homosexuali sa adopte copii luati cu de a sila de la parintii naturali atunci ce sa mai vb. De fapt prin cele 3.000.000 de semnaturi se doreste definirea clara a casatoriei intre un barbat si o femeie. Daca nu se va reusi asta vor reusi in schimb homosexualii sa obtina dreptul de a se castori legal iar pasul 2 va fi obinerea dreptului de adoptie a copiilor altora,ei neavind cum sa faca.
                            De fapt una din marile probleme ale unor romani consta in marea doza de nepasare fata de lucrurile real importantepe termen lung. Daca cit de cit le merge lor bine,acum, in rest nu mai conteaza. Ce morala,ce legi de la Dumnezeu,astea-s chestii demodate, depasite. Poate nu stiai dar deja s-a scos religia ca ora de curs din scoli iar elevii care totusi ar mai dori sa mai faca trebuie sa depuna cerere scrisa in sensul acesta.
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13007

                              #29
                              Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                              Somnul genereaza odihna si nu ne mai tine ocupati cu chestiuni inutile.
                              Am zis ca nu este cazul sa ne folosim de CONSTITUTIE pentru a o aglomera cu toate porcariile debitate de tot felul de speciomene.. cu referire la cei care doresc sa se foloseasca de orice pentru ratiuni normale sau mai putin normale.
                              Cat priveste religia, o foarte mare parte daca nu majoritatea, tot fac religia in scoli chiar daca au declarat ca nu vor. Am doi copilasi la scoala si cam stiu. Ca asa este sistemul si mentalitatea asta ...
                              Nu cred ca dincolo, in vest sau unde doresti toata lumea se ocupa de balacareli publice. Mase de manevra exista peste tot. Civilizatia inseamna sa iti vezi mai mult de treaba ta si sa ai limite morale si nu numai.
                              Ne-au invatat in fiecare zi la TV sa reactionam? Pai de ce trebuie sa imi ocup viata cu tot felul de porcarii si lucruri ce nu ma privesc?
                              Cu privire la provesbe sau maxime celebre, daca avem putin curiozitatea se va constata ca fiecare zicala din asta are si reciproca, nu? Asta ca sa fie toata lumea multumita si sa nu existe o singura directie, altfel ne-am plictisi existenta.

                              Poti arata ca iti pasa facand ce trebuie, lucrul cat mai bine si sa fii corect. Eu nu mai am chef de balacareli publice sau mai putin publcie, de dezbateri politice, de persoane care doresc ei neaparat sa ne spuna ce si cum trebuie facut, altfel fiind o tragedie nationala.

                              Nu am zis ca sunt de acord cu aia cu semnaturile, doar cand trebuia sa se midifice Constitutia pentru chestiuni importante nu s-a facut, acum de ce ar fi cazul?

                              Nu mi se pare, dar e prea multa BASCALIE in tara asta si eu nu am nicio vina. Sa nu imi mai spuna cineva ca am vreo responsabilitate in directia asta. Cine are energie de consumat aiurea, e liber sa o faca, fara a ma implica sau afecta in vreun fel.


                              Veghem totusi.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1382

                                #30
                                Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                                Nu intelg prea bine ideea de baza, probabil vedem lucrurile diferit, prin ceea ce inteleg eu valori adevarate pt dvs sunt niste banalitati. Ma rog,fiecare vede lucrurile prin prisma proprie de valori.
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...