PROFIT vs CONSTIINTA si OMENIE

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    #76
    Pt cultura generala. Dupa articol, la comentarii, comentariul lui Stan pare destul de realist. https://ortodoxinfo.ro/2018/12/07/ve...ns-in-romania/
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1382

      #77
      Salut. Un aspect de care trebuie trebuie tinut cont ( deoarece cine uita sau se face ca uita istoria recentă se autocondamna sa i se repete) este aruncarea la gunoi a binelui populatiei in numele unei asa zise preventii sanitare , in fapt dovedita doar o metoda de constringere a omului de rind de către decidenti politici care au avut grijă să ofere personalului medical stimulente grase in schimbul cooperării iar destui medici mai ales cu funcții de conducere au abandonat complet constinta si etica medicală, ce sa mai vorbim de jurămîntul lui Hipocrate
      Practic , am fost chinuiți cumva cu banii nostri restrictionati (cu dedicatie cei ce incercau sa gindeasca si nu aveau comportamentul dorit, de vite supuse ) prin legi perverse , "urgente"
      Relevant ar trebuie sa fie pt batjocoritorii care te faceau in tot felul daca doar pomeneai de un guvern mondial din umbra, alinierea mondiala a tuturor tarilor la " plandemie"
      Am intilnit cadre medicale care oftau din toti rărunchii după perioada pandemica datorita banilor in plus ce ii primeau. Apropo de omenie si conștinta , pe unde or fi uitat-o ? Nu pot afirma ca toti medicii dar procentul celor ce s-au vîndut banului nu a fost mic , mai ales în rîndul celor cu cu functie de decizie. Plus ca procentul era mărit de spălatii pe creier din facultate care se credeau " superstintifici"
      Apoi sistemul a avut grijă să îi si justifice moral, numindu-i 'eroi" Dar atunci cind sistemul a vrut să-i injecteze peste voință lor cu nepretuitul "vaccin si s-au opus , realizînd grozăvia atunci cind 'tratamentul " trebuia aplicat pe ei.
      Tot brusc din eroi au devenit recalcitrantii in viziunea sistemului cind nu s-au mai supus orbește "stintei"
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        #78
        In schimb am un respect profund pentru putini medici care in ciuda tuturor colegilor care erau cu sistemul , in ciuda mediei vîndute, in ciuda riscurilor de a-și pierde poziția si chiar venitul , au ales să spună adevărul si denunte această mare mizerie , după mine cea mai mare din istorie de pina acum avînd în vedere că a răscolit tot globul , pregătind terenul pentru ce trăim azi negativ si pentru ce vor mai scorni elitele demonice.Au mai fost situatii f grave in istorie dar nu ca să cuprindă tot pămîntul si in plus sa fie induse cu intentie de către minți posedate.
        Cred ca acesti medici ,f puțini cum au fost, înainte de a fi medici , sunt OAMENI adevarati si într-o societate majoritar normala la cap ar fi acum în cele mai înalte funcții din domeniul medical dar cum nu sunt , multi dintre noi purtam vina ca tacem si nu ne intereseaza.
        De asemenea mai cred ca mina aceasta de medici integri si adevarati au o relație cu Dumnezeu, nu o religie formală cum au avut ceilalti care chiar dacă nu s-au vîndut sa faca propaganda pro sistem, de frica au tăcut mîlc.
        Mai exista si categoria " stintificilor" naziștii medicali care au creierul spălat din facultate si se cred stapinitori absoluti ai medicinei , neavînd suficienta înțelepciune sa realizeze ca exista situatii in care se pot înșela .
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #79
          De ce vrei tu neaparat sa te raportezi la ei si sa ii cataloghezi?
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1382

            #80
            Unul din motive este ca ceea ce s-a făcut cu ajutorul unei părți a medicilor a fost extreem de grav si situația creată nu trebuie in nici un caz trecuta sub tăcere. Dacă tacem si ne vedem fiecare doar de problemele personale, consimțim indirect sa ne fie aplicate în continuare tot felul de viitoare " tratamente" Cineva poate spune că nu e mare brînză dar dacă cit mai multi sunt constientizati, se simte. Sistemul are banii, legile, forțele de opresiune, etc.
            Noi avem atitudinea si numarul. Dacă inabusim acest minim de care dispunem, e ca si cum singuri am întinde mîinile sa ne fie puse cătușele.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1382

              #81
              Cred ca constientizarea e cea mai eficienta varianta, razboiul cred ca nu e o solutie niciodata iar revoltele pot fi pervertite cu ajutorul serviciilor secrete, istoria recentă ne-a arătat acest lucru.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1382

                #82
                Legat de conștinta, pentru cei ce au neamuri, prieteni ,cunoscuți în Berlin sau in apropiere. Spuneti-le de mega-protestul de simbata de la prinz din Berlin, pentru libertate si eliberarea celor 7 copii ai familiei Furdui , luati abuziv de catre Jugendamt ( culmea ironiei acesta find protectia copilului din Germania.) Pt cine nu stie aceasta organizatie e sora cu Barnevernetul din Norvegia. Aceste organizații se pretind de protecție a copilului dar menirea lor reala e alta. In realitate, ideologia lor nedeclarată dar faptica ajuta copii exact cit ajuta OMS sănătatea mondiala. Bonus, ia copii din familiile creștine autentice , inventînd pretexte si manipulind declarațiile copiilor de ex, cazul Bodnariu unde in final Barnevernetul a fost nevoit să dea copii inapoi după ce OAMENI de caracter au participat la megamanifestattii pe tot globul. Au participat pentru ca au inteles ca in final se apara pe ei si familiile lor de suflul demonic neomarxist ce conduce in esenta aceste organizații.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • calin.diaconu
                  Administrator
                  • 17.mar.2005
                  • 417

                  #83
                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	NZEB.jpg 
Afișări:	72 
Mărime:	111,3 KB 
ID:	687825

                  Vă salut dragi Prieteni și distinși Colegi ai proiectului Misiunea Casa!

                  Pentru că suntem un forum dedicat materialelor de construcții, nu înseamnă că ne-am pierdut calitatea de oameni sau pe aceea de cetățeni!

                  M-am bucurat să văd că în acest spațiu ”de relaxare”, avem și teme ale cetății, pe care le salutăm mai ales în aceste zile tensionate, în care războiul ne arată că nu stăpânim, din păcate, comunicarea prin dialog...

                  Între regulile generale ale Forumului nostru este și aceea de a nu face politică. Fiindcă avem dreptul, fiecare din noi, la opțiunea lui proprie - de aceea există diferite partide politice, asociații de tip ONG și altele asemenea.
                  Respectăm opțiunea de credință și apartenența la diferitele culte recunoscute de Constituția Țării noastre. Credem în valorile creștine, iar iubirea aproapelui se manifestă și într-un sfat oferit cu titlu gratuit, atunci când e nevoie!
                  Ne bucurăm să numărăm în rândurile noastre atât femei cât și bărbați, fiindcă expertiza și pasiunea ne este dedicată materialelor de construcții și operațiunilor de punere în operă ale acestora.

                  Cea mai mare satisfacție o avem atunci când Forumiștii Misiunea Casa ne propun teme relevante sub formă de întrebări reale iar sfaturile transformate în comentarii sunt apreciate (concret, când citim cuvântul de mulțumire, știm că am făcut ceva bun)!

                  Misiunea Casa își propune să rămână în afara zumzetului generat de temele controversate. Totuși, prin natura forumului (care presupune dezbatere și dialog), ne-am educat să îl ascultăm pe ”celălalt” și este dorința noastră de a interveni cât mai puțin în textele publicate aici începând cu anul 2004. Am cunoscut cenzura și nu ne-a plăcut. Totuși, atunci când apar expresii vulgare sau greșeli de ortografie - e bine să știți că intervenim, în măsura timpului disponibil.

                  Eliminarea anumitor link-uri care duc spre pagini inactive (”broken links”) vă rugăm să o priviți ca pe o activitate de igienă, necesară optimizării SEO (pentru motoarele de căutare - Search Engine Optimization).

                  Astfel, am adăugat o literă care lipsea în cuvântul central din titlul acestui topic, CONȘTIINȚĂ. Îmi permiteți să adaug, că ea se formează în noi odată cu trecerea anilor, și depinde de experiențele proprii și experiențele trăite de ceilalți (dacă suntem deschiși să-i ascultăm pe frații noștri). Ea este diferită de SUFLET, care ne este dat de Creatorul nostru - Dumnezeu, și ne arată cât de liberi suntem, să alegem între bine și rău.

                  A avea CONȘTIINȚĂ și a avea CARACTER - sau a fi ”om de omenie” cum spune vorba românească, sunt lucruri ușor diferite, fiindcă fiecare poate asculta conștiința în interiorul său, dar caracterul se vede abia în acțiunile noastre (faptele, vorbele exterioare, în interacțiunea cu ceilalți). Și nu în orice tip de acțiune, ci în momentele critice, atunci când suntem sub stres: cum ne mâniem, cum ne pierdem răbdarea, cum ne acuzăm fără argumente, etc.

                  Subiectul e foarte interesant, mulțumim pentru inițiativa postării!

                  Totuși, vă propun să purtăm discuția în zona sustenabilității materialelor de construcție. După cum știți, definiția sustenabilității recunoaște dreptul generației actuale de a-și satisface nevoile - însă fără a afecta dreptul generațiilor viitoare. Altfel spus, dacă trăim azi, să o facem responsabil, cu gândul la copiii și nepoții noștri. Cei trei piloni ai sustenabilității sunt complementari: mediul, societatea și economia.

                  Vă mulțumim pentru temele interesante pe care le-ați propus, pentru sfaturile utile pe care le-ați oferit, pentru experiențele generos împărtășite. Ele arată preocupările generației noastre și pot fi un ajutor real pentru cei care azi încep să gândească a construi propria lor casă: credeți că vor începe de la conceptul ”aproape zero consum energetic” (NZEB)?


                  O zi frumoasă și spor la proiectele voastre!

                  Pentru Echipa Misiunea Casa,

                  Călin Diaconu - Project Manager



                  Fișiere Atașate
                  www.calindiaconu.com

                  Comentariu

                  Procesare...