Invertor de sudura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ravaell
    Incepator
    • 14.mai.2016
    • 3

    Invertor de sudura

    Vreau sa cumpar acest invertor de sudura pentru a-l avea pe langa casa si pt confectionarea unui gard de otel. Bugetul meu este de maxim 800 de lei iar in banii astia as vrea si masca cu LCD.

    Cumpara Aparat de sudura Proweld MMA140 + gratuit masca de sudura de la eMAG! Ai libertatea sa platesti in rate, Beneficiezi de promotiile zilei, deschiderea coletului la livrare, easybox, retur gratuit in 30 de zile si Instant Money Back.


    Aparat de sudura Proweld MMA140 + gratuit masca de sudura
    Eu m-am gandit la acesta avand in vedere ca e pana in 800 de lei, are sistemul IGBT care mi se pare un plus, e usor si compact.


    Vreau sa stiu ce randament da la curent alternativ la tara, unde stim cu totii ca sunt fluctuatii de curent? Are nevoie de curent continuu obligatoriu?

    A mai cumparat cineva acest model sau de la firma asta?

    Nu-mi este frica de cat de casant e sau alte probleme, sunt grijuliu cu aparatele si nu le folosesc in scop industrial sau profesional, vreau doar sa fac doua porti din otel si cateva garduri pe langa ele [6 la numar] tot din bare din otel.

    Daca aveti alte sugestii, va rog sa fie pana in 800 de lei cu tot cu masca LCD si de preferat tot de la EMAG. Multumesc anticipat.
  • ravaell
    Incepator
    • 14.mai.2016
    • 3

    #2
    Răspuns la: Invertor de sudura

    BUMP. Cineva?

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #3
      Răspuns la: Invertor de sudura

      vezi ca vexio de ex. il vinde mult mai ieftin, iei si masca care o vrei si-ti ramane de bere sa te racoresti cand faci gardul....

      Comentariu

      • ravaell
        Incepator
        • 14.mai.2016
        • 3

        #4
        Răspuns la: Invertor de sudura

        Postat în original de Seni
        vezi ca vexio de ex. il vinde mult mai ieftin, iei si masca care o vrei si-ti ramane de bere sa te racoresti cand faci gardul....
        Multumesc de atentionare. Totusi cum e cu, curentul pe care-l foloseste? Pot folosi curent alternativ pt otel? Il pot folosi la tara unde sunt fluctuatii de curent? O sa am probleme? O sa mi se lipeasca electrodul? Se opreste arcul?

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #5
          Răspuns la: Invertor de sudura

          Postat în original de ravaell
          Multumesc de atentionare. Totusi cum e cu, curentul pe care-l foloseste? Pot folosi curent alternativ pt otel? Il pot folosi la tara unde sunt fluctuatii de curent? O sa am probleme? O sa mi se lipeasca electrodul? Se opreste arcul?
          Intrebarea asta stupida cu folosirea curentului alternativ ai pus-o si pe forumul celalalt in care ai deschis o discutie similara si ar fi trebuit sa intelegi deja raspunsurile pe care le-ai primit acolo. Daca nu intelegi faptul extrem de simplu ca aparatul se alimenteaza la reteaua electrica cu tensiunea 230 V curent ALTERNATIV, atunci cum ai pretentia ca vei sti sa lucrezi cu un astfel de aparat?
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #6
            Răspuns la: Invertor de sudura

            Postat în original de ravaell
            Multumesc de atentionare. Totusi cum e cu, curentul pe care-l foloseste? Pot folosi curent alternativ pt otel? Il pot folosi la tara unde sunt fluctuatii de curent? O sa am probleme? O sa mi se lipeasca electrodul? Se opreste arcul?
            ravaell, sa inteleg ca acum vei pune mana pe un cleste de sudura? daca da, te atentionez ca pe langa aparat, fie el cat de performant ar fi, trebuie si .... mana...

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2271

              #7
              Răspuns la: Invertor de sudura

              Cautare...pareri "x" aparat...si iti faci o parere...poti intreba posesorii..

              Comentariu

              • emanuelguzu
                Living Legend
                • 30.oct.2013
                • 1026

                #8
                Răspuns la: Invertor de sudura

                Bună seara, pot face sudura cu acest generator?
                DEDEMAN - cel mai expansiv retailer de materiale de constructii dezvolta cel mai complet site DIY, comunicand esentialul despre: ofertele de produse, servicii si companie

                Dacă se poate cu ce fel de electrozi sudez câteva balamale și ce fel de apartat de sudura am nevoie.
                Am mai auzit o varianta unde se leagă baterii auto...Dar nu știu cum este schema aceasta și Cum se fac legăturile la baterii.
                Mulțumesc.

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2271

                  #9
                  Răspuns la: Invertor de sudura

                  Nu! Va trebuie un generator de macar 5 kw.

                  Comentariu

                  • emanuelguzu
                    Living Legend
                    • 30.oct.2013
                    • 1026

                    #10
                    Răspuns la: Invertor de sudura

                    Postat în original de spik1
                    Nu! Va trebuie un generator de macar 5 kw.
                    Mulțumesc domnule Spik1, mă gadesc sa cumpăr electrozi de 1.6 . Am vreo șansă?

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2271

                      #11
                      Răspuns la: Invertor de sudura

                      Daca sudati balamale de 4-5mm in diametru poate reusiti!

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Invertor de sudura

                        Postat în original de emanuelguzu
                        Bună seara, pot face sudura cu acest generator?
                        DEDEMAN - cel mai expansiv retailer de materiale de constructii dezvolta cel mai complet site DIY, comunicand esentialul despre: ofertele de produse, servicii si companie

                        Dacă se poate cu ce fel de electrozi sudez câteva balamale și ce fel de apartat de sudura am nevoie.
                        Am mai auzit o varianta unde se leagă baterii auto...Dar nu știu cum este schema aceasta și Cum se fac legăturile la baterii.
                        Mulțumesc.
                        Nu o sa mearga , o sa ii sara imediat protectia termica , pentru a suda cu un aparat prin intermeduiu unui generator consultati cartea tehnica a aparatului de sudura unde este precizata puterea generatorului de ex la un Telwin 220 HD pe care il am ii trebuie un generator de minim 9,5 KW...

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1395

                          #13
                          Răspuns la: Invertor de sudura

                          Sal. Daca cumva are cineva un invertor de sudura ars, un model ceva mai mare decit cele uzuale, as fi interesat sa cumpar carcasa de tabla. Nu imi trebuie piesele interne, am nevoie numai de carcasa. Aproximativ, ca si dimensiuni as avea nevoie sa aiba latime in plaja16-20cm, inaltime in plaja 18-35cm. Lungimea nu conteaza prea mult.
                          Ultima editare de Temelye; 20.dec.2017, 11:01.
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          Procesare...