Boiler vesnic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • popmihairadu
    Incepator
    • 25.apr.2016
    • 2

    Boiler vesnic

    Dupa ce am avut vreo 3 boilere acasa unu dupa altul defecte fiecare dupa 4 sau 5 ani m-am hotarat sa imi fac un boiler care sa nu se mai strice niciodata. In consecinta l-am proiectat dupa cum urmeaza:
    O coala de tabla de inox de 2 mm grosime in valoare de aproximativ 900 lei roluita si debitata pentru a forma cazanul si capetele formate sub aspect de semisfere pentru rezistenta la presiune.
    O alta coala de tabla de inox de 0.3 mm care e vreo 200 lei si care va forma exteriorul.
    Vata bazaltica pentru izolatia dintre cele 2 coli de tabla.
    Teava inox indoita pe masina si format din ea serpentina.
    Cuple conice de trecere a serpentinei fara nici o garnitura sunt cuple de presiune prin presare etanse.
    Flansa facuta la strung cu filet interior din inox pentru rezistenta electrica trifazata de 9 kw cu termostat inclus care si ea costa 1000 lei la magazin .
    Un termometru digital cu senzor pentru a sti temperatura care costa cam 100 lei.
    Cuple inox sudabile filetate apa calda si rece .
    Inca o cupla sudabila pentru a se conecta un vas de expansiune.
    Un termostat de backup setat la 90 grade in caz ca primul ar ceda vreodata sa decupleze rezistenta sa nu fiarba apa in el.

    Costul total este de aproximativ : 2400 lei la care se adauga timpul de lucru sa il fac si costul unui tub de argon cu care voi efectua sudura. Sudura o voi efectua personal ca asta mi-e jobu, contiuna cu sarma de adaos din inox.

    Ce parere aveti ? Dvs ati alege boileru asta sau ati prefera sa mergeti la magazin si sa dati 3600 lei pentru urmatorul de mai jos tinand cont ca ambele au aceeasi capacitate
    unul e home made unul nu:

    Diferentele ar fi :
    Cel din magazin monofazat 3 kw - al meu trifazat 9 kw
    cel de magazin inox 0.8 mm cazan - al meu 2 mm
    cel de magazin invelis tabla vopsita - al meu inox
    cel de magazin garnituri de cauciuc - al meu fara garnituri
    cel de magazin serpentina 1 sau 2 - al meu la fel
    Cel din magazin garantie 10 ani - al meu fara garantie dar daca te duce putin capu e clar ca inafara de rezistenta cu termostat e forever.

    Ei bine daca nu v-ati saturat pana acuma va intreb : dupa ce termin utilaju asta ar fi careva interesat sa cumpere asa ceva ? Eu l-as vinde la 3000 lei sa nu lucrez de pomana.


    Boiler inox apa calda cu 2 schimbatoare de caldura si rezistenta electrica 300 litri

    Pret / buc. (bucata): 3 600.00 Lei

    Pune o intrebare despre acest produs
    Important! Acest boiler se poate folosi atat pentru centrale termice cat si pentru panouri solare !

    Caracteristici tehnice

    Cazanul se proiecteaza, executa si incearca in conformitate cu normele SR EN 12809
    Confectionat din material inoxidabil
    Izolat termic
    Cu doua schimbatoare de caldura
    Presiune de lucru maxima admisa apa corp.PS bar 6,0
    Temperatura maxima a apei calde de consum C 70
    Temperatura minima a apei reci C 5
    Presiunea de incercare hidraulica bar 9.0
    Durata minima proba min 10
    Coeficientul de rezistenta suduri corp 0,7
    Suprafata de incalzire serpentina inferioara m2 1,56
    Suprafata de incalzire serpentina superioara m2 1,56
    Puterea rezistentei electrice kw 3
    Tensiune electrica V 230
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2343

    #2
    Răspuns la: boiler vesnic

    Pai, un tub de 10 l costa 35 lei de incarcat cu argon.
    Nu uitati sa pasivizati cordoanele de sudura.

    Comentariu

    • provilla
      Membru Marcant
      • 23.mar.2010
      • 681

      #3
      Răspuns la: Boiler vesnic

      eu cumpar unul , fara probleme .

      sa atasezi ceva poze in timpul executiei .
      Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        #4
        Răspuns la: Boiler vesnic

        Sal. Ar fi tare daca pe linga boilere ati face si centrale termice pe lemn din tabla de inox de 2,5 interiorul cazanului si 2 exterior. Centrala din inox are un transfer termic exceptional,se curata usor, nu mai are treaba cu punctul de roua, ceea ce inseamna economie semnificativa de lemn, plus ca viata uneia de inox e incomparabil mai lunga decit una de tabla. Exista cele de fonta dar transferul termic e slabut comparativ cu cea de inox, consumul de lemn find simtitor mai mare. Eu am vazut una facuta de un tip meserias si pot spune ca daca as sta la casa asa ceva mi-as face.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        Procesare...