Mucegai

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • CristinaCristea
    Incepator
    • 27.mai.2016
    • 3

    Mucegai

    Buna ziua, vreau niste sfaturi. Anul acesta a fost invazie de mucegai. Practic, toata casa e plina. Pereti hol, pereti camari, dar mai ales peretele care da in exterior. Pe acest perete, problema este veche, dar anul acesta parca e mai rau. Peretele este permanent ud. Am dat cu Sano Antimucegai, nu prea are efect, am auzit ca doar albeste peretele, nu elimina mucegaiul. Avem termopane si ne gandim ca din cauza asta e problema mai grava anul acesta.
    Am citit despre Igrastop, ce imi puteti spune, e bun, exista meseriasi care aplica asa ceva?
    Am citit si despre solutiile pe baza de biocizi, sunt bune? A mai folosit cineva? Unde gasesc, ce preturi au?
    Va rog mult, niste sfaturi, ca suntem disperati, avem si copii mici. M-am pus pe cautat de cateva luni si nu stiu ce varianta este cea mai buna, incat sa nu aruncam banii aiurea si rezultate zero.
    Va multumesc mult.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Răspuns la: Mucegai

    Tratamente de scos mucegaiul exista , dar se pare ca aveti nevoie de eliminarea cauzelor .
    Pt asta spuneti mai multe despre casa , izolatie , incalzire , ventilatie ....
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • CristinaCristea
      Incepator
      • 27.mai.2016
      • 3

      #3
      Răspuns la: Mucegai

      Multumesc pentru raspuns.
      Blocul este din placi de beton. E trecut de catre Administratie pe lista pentru reabilitate, dar...cine stie cand va fi. Despre izolatie nu stiu ce sa va spun. Nu am izolat niciodata in vreun fel, cu una din camere am avut mereu probleme cu mucegaiul, dar acum este in toata casa.
      Ar mai fi o problema. Vecinul de deasupra ne tot inunda la baie, e o persoana foarte dificila si nu ai cu cine discuta. L-am reclamat si la Administratie si la Primarie, degeaba. Tavanul in baie e tot timpul ud, drept pentru care a patruns in dormitor si a aparut mucegaiul. Pana sa-l fortam sa-si repare, apa a iesit si pe hol, la nivelul podelei. De atunci si pana acum, in cateva luni, au aparut pete maronii pe ambii pereti care dau pe scara blocului, si in debaraua de pe acelasi perete.
      Acum 4 ani ne-am pus termopane in toata casa, e vorba de casa in care locuieste mama, de fapt. Dar, pana anul asta nu au fost probleme asa mari.
      Nu avem Centrala proprie, asa ca incalzirea e cea ca pentru toata lumea. Incalzim si cu Aparatul de aer conditionat, cand e cazul.
      Mai multe nu stiu ce sa va mai spun. Daca mai vreti sa stiti ceva, va rog sa ma intrebati.
      Multumesc mult.

      Comentariu

      • doru_marciuc
        Living Legend
        Expert amenajari
        • 01.oct.2012
        • 1415

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Mucegai

        Postat în original de CristinaCristea
        Multumesc pentru raspuns.
        Blocul este din placi de beton. E trecut de catre Administratie pe lista pentru reabilitate, dar...cine stie cand va fi. Despre izolatie nu stiu ce sa va spun. Nu am izolat niciodata in vreun fel, cu una din camere am avut mereu probleme cu mucegaiul, dar acum este in toata casa.
        Ar mai fi o problema. Vecinul de deasupra ne tot inunda la baie, e o persoana foarte dificila si nu ai cu cine discuta. L-am reclamat si la Administratie si la Primarie, degeaba. Tavanul in baie e tot timpul ud, drept pentru care a patruns in dormitor si a aparut mucegaiul. Pana sa-l fortam sa-si repare, apa a iesit si pe hol, la nivelul podelei. De atunci si pana acum, in cateva luni, au aparut pete maronii pe ambii pereti care dau pe scara blocului, si in debaraua de pe acelasi perete.
        Acum 4 ani ne-am pus termopane in toata casa, e vorba de casa in care locuieste mama, de fapt. Dar, pana anul asta nu au fost probleme asa mari.
        Nu avem Centrala proprie, asa ca incalzirea e cea ca pentru toata lumea. Incalzim si cu Aparatul de aer conditionat, cand e cazul.
        Mai multe nu stiu ce sa va mai spun. Daca mai vreti sa stiti ceva, va rog sa ma intrebati.
        Multumesc mult.
        1- rezolvați cu vecinul, eventual asigurați-vă casa.
        2- aerisiți cu geamurile deschise larg o oră pe zi, dimineața și seara, cât scoateți copii la plimbare.
        3- dacă AC-ul are și funcție de dezumidificare, folosiți-l mai des.
        4- dacă aveți montate repartitoare, până se va face anveloparea, nu faceți economie la încălzire.

        Comentariu

        • CristinaCristea
          Incepator
          • 27.mai.2016
          • 3

          #5
          Răspuns la: Mucegai

          Multumesc. Tinem deschis geamul mai mult de o ora, iar aparatul de aer conditionat il folosim aproape zilnic pentru dezumidificare.
          Eu as vrea sa-mi spuna cineva cum sa rezolv cu mucegaiul deja existent, ce solutii sunt mai bune, pe care le recomanda? Va multumesc.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Mucegai

            Mucegaiul este efectul umezelii excesive. Nu putem invinui termopanele pentru aceasta problema sau nu ele sunt cauza.
            Chiar si in sezonul cald aveti probleme cu mucegaiul?
            Puteti posta cateva foto cu suprafetele afectate?

            Comentariu

            Procesare...