Infiltrare apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gabi_D
    Incepator
    • 02.iun.2016
    • 7

    Infiltrare apa

    Buna ziua,

    Dupa o ploaie mai puternica m-am trezit cu aceasta surpriza placuta. Va rog sa imi spuneti de la ce poate sa se intample si care ar fi solutiile.

    Mentionez ca a fost verificat acoperisul si a fost schimbata o tigla, balcoanele sunt zidite si pe partea superioara nu exista inca gresie sau un material impermeabil ci doar un strat subtire de tencuiala.

    Multumesc.
    Fișiere Atașate
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Infiltrare apa

    Ploua peste tot? Pe exterior cum arata casa? Apa dinspre exterior vine si pe acolo trebuie cautat raspunsul.
    Daca la terasa poate sa nu fie etansat bine si sa fie o panta gresita, la celelalte zone este mai dubios. Dati detalii despre zonele exterioare ce comunica cu cele interioare, corespunzator petelor.

    Comentariu

    • Gabi_D
      Incepator
      • 02.iun.2016
      • 7

      #3
      Răspuns la: Infiltrare apa

      Buna ziua,

      Revin cu poze pentru infiltratiile de mai sus. O parte din zone s-au mai uscat dar se poate face legatura cu pozele de mai sus.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20160606_19_22_55_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	451,5 KB 
ID:	625521Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20160606_19_23_02_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	397,2 KB 
ID:	625522Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20160606_19_23_10_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	229,3 KB 
ID:	625523Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20160606_19_19_53_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	422,9 KB 
ID:	625524Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20160606_19_17_49_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	406,2 KB 
ID:	625525Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20160606_19_18_01_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	383,2 KB 
ID:	625526Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20160606_19_18_10_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	374,4 KB 
ID:	625527Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20160606_19_18_20_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	316,8 KB 
ID:	625528Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20160606_19_18_36_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	373,8 KB 
ID:	625529Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20160606_19_19_45_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	481,0 KB 
ID:	625530Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20160606_19_20_10_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	388,6 KB 
ID:	625531

      Sper sa fie de ajuns pentru un raspuns. Primele patru poze sunt din interior si exterior la zona de infiltratie intre prize. Era proaspat gletuit de aceea apare diferenta de culoare. INfiltratia in aceea zona este doar intre prize ca in postul anterior.
      Urmatoarele poze sunt de la camerele de sus cu balcoane. AM inceput de ieri sa plachez suprafata de sus a borduri cu gresie de exterior.

      Multumesc.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Răspuns la: Infiltrare apa

        Ce hidroizolatie aveti pe balcon si cum este realizata racordarea cu peretele?
        Acolo este o problema de hidroizolare/etansare pe zona rostului de montaj usa de PVC. Aceeasi problema si la coltul exterior al holului de la parter.
        Ramane zona cu dozele de lamurit, acolo chiar nu este usor de banuit pe unde se infiltreaza apa. Cert este ca etanseitatea exteriorului are o problema, efectiv pe unde este zona de acces apa, ar trebui sa analizati incontextul a ceea ce s-a realizat in zona finisajelor, straturilor aplicate.

        Comentariu

        • Gabi_D
          Incepator
          • 02.iun.2016
          • 7

          #5
          Răspuns la: Infiltrare apa

          Cred ca am gasit unde se afla problema cu infiltratiile. Atasez poze pentru confirmare. Exista posibilitatea ca apa din sapa sa se infiltreze prin zid la tubulatura electrica si astfel sa se explice infiltratiile dintre prize?

          Multumesc.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20160607_19_26_55_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	683,7 KB 
ID:	625536Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20160607_19_27_01_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	721,0 KB 
ID:	625537

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Răspuns la: Infiltrare apa

            Apa se poate infiltra prin sapa de egalizare siprin tuburi dar nu poate urca prin tuburi. Probabil sunt si alte deficiente la acest balcon.
            Nu ne spuneti care au fost toatre straturile aplicate?

            Comentariu

            • Gabi_D
              Incepator
              • 02.iun.2016
              • 7

              #7
              Răspuns la: Infiltrare apa

              Buna ziua,

              Prizele din pozele anterioare sunt la parter pe peretele din interior, langa usa care da sub balcon. Nu e vorba de urcat ci de coborat. Din cate am vazut, este placa de beton, sapa, izolator bituminos (pasta), adeziv gresie si gresia.

              Multumesc.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Răspuns la: Infiltrare apa

                Ok, atunci este o explicatie logica.
                Trebuie vazute exact zonele traseelor electrice pentru a vedea cum se coreleaza cu zonele de infiltratie. Sap umeda nu poate transmite atat de multa apa incat sa se umezeasca interiorul, inclusiv traseele electrice. Exista anumite zone p eunde apa din ploaie se infiltreaza destul de mult, o muchie neetansa, un rost neprotejat etc.
                Daca aveti o poza cu acel strat "izolator bituminos" ar fi util sa vedem ce si cum s-a facut.
                Peste sapa este placat direct, fara alt strat hidroizolator?

                Comentariu

                • Gabi_D
                  Incepator
                  • 02.iun.2016
                  • 7

                  #9
                  Răspuns la: Infiltrare apa

                  Buna ziua,

                  In ultimele doua poze se poate vedea spre marginea balconului un material negru. La acel material ma refer eu ca este "izolatia bituminoasa". Ce este sub acesta este sapa. Din cate am vazut izolatorul este aplicat direct pe sapa. Plus ca materialul izolator s-a luat cu tot cu placa de gresie si adezivul pentru gresie, si este casant.

                  Un alta intrebare ar fi pentru reizolare, materialele ce trebuie folosite sunt nisip si ciment pentru sapa, cr65 pentru etansare, plasa pentru ranforsare si cm 17 pentru gresie, gresie granitica de exterior? Ar mai trebui ceva?

                  Multumesc.
                  Ultima editare de Gabi_D; 09.iun.2016, 13:43.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Răspuns la: Infiltrare apa

                    Ce material izolator este acela? O solutie bituminoasa pe baza de apa, aplicabila la rece?
                    Inainte de toate trebuie decopertat intreg balconul. Mie nu imi este clar ce materiale s-au utilizat si care sunt toate straturile de pe balconul respectiv.
                    Intentionati sa scoateti sapa?
                    Daca se retoarna sapa, ar trebui sa regasim urmatoareel straturi in noua solutie:
                    -hidroizolatie cu membrana bituminoasa;
                    -sapa de egalizare cu panta spre exterior
                    -hidroizolatie minerala cu banda etansare la muchii
                    -profil picurator la exterior balcon aplicat inainte de montare gresie
                    -gresie portelanata aplicata cu adeziv flexibil de exterior
                    -chit rosturi impermeabil
                    Despre izolatia termica nu am amintit dar ea ar trebui sa existe fiind un spatiu interior sub balcon.
                    Daca pastrati sapa actuala, se poate reface doar parte din solutia anteriora numai dupa uscarea si curatarea suprafetei.

                    Comentariu

                    • Gabi_D
                      Incepator
                      • 02.iun.2016
                      • 7

                      #11
                      Răspuns la: Infiltrare apa

                      Buna ziua,

                      Am decopertat balcoanele si a fost turnata sapa noua. O sa vad daca se rezolva. Sper sa da. Alta solutie nu vad sa fie.O sa fie hidroizolate din nou balcoanele. Singura problema ar fi acum infiltratia dintre prize. Am fost ieri si ploua afara. Am pus mana sa vad pe unde se scurge apa si picura prin tubul pe unde trec firele. Nu pot sa imi dau seama pe unde poate sa fie din exterior.

                      Multumesc.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Răspuns la: Infiltrare apa

                        Si nu ati hidroizolat inainte de a turna noua sapa?
                        Daca stiti pe unde este traseul acelor tuburi, ar trebui sa descoperiti zona pe unde se infiltreaza apa.

                        Comentariu

                        • Gabi_D
                          Incepator
                          • 02.iun.2016
                          • 7

                          #13
                          Răspuns la: Infiltrare apa

                          Buna ziua,

                          Izolatia a fost facuta cu CR65 si sub sapa si desupra cu ranforsare cu plasa din fibra de sticla. Urmeaza sa fie pusa gresia. Din cate am vazut zilele acestea infiltratiile nu au mai aparut. Dupa ce ploua verificam. Tubirile nu trec pe placa de beton ce sub placa de beton.Balconul a fost placat cu polistiren pe toate partiile si astfel se strangea apa intre placa de polistirent si planseul balconului. Traseul firelor merge in peretele casei intr-o doza care apoi avea traseu in living. Asa ca am aflat si cum aveam infiltratie intre prize.
                          Ii bine ca am descoperit si acum punem solutiile in aplicare.

                          Multumesc.

                          Comentariu

                          Procesare...