Stabilire domiciliu in constructie noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • yulys
    Membru
    • 26.iun.2015
    • 119

    Stabilire domiciliu in constructie noua

    Buna ziua. Am facut zilele trecute receptia la primarie pentru o casa noua in care vreau sa imi stabilesc domiciliul. Cunoateti in ce stadiu trebuie sa fie documentatia pentru a putea face acest lucru? mai exact, cu ce documente dovedesc la Evidenta Populatiei ca aceasta contructie exista si imi apartine? trebuie neaparat sa fac intabularea?
    ca subiect conex, la primarie mi s-a spus ca nu trebuie sa anunt la ITC de incheierea lucrarii. casa este in mediul rural. este corect asa?
    pot scoate panoul de santier de la poarta acum, in acest stadiu?
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #2
    Răspuns la: stabilire domiciliu in constructie noua

    Cu Proceul verbal de receptie la terminarea lucrarilor emis de Primarie mergeti la Biroul de Urbanism unde vi s-a eliberat autorizatia de construire.
    Biroul de Urbanism va elibera o Declaratie privind valoarea reala a lucrarilor executate in baza autorizatiei de construire, cu care mergeti la Inspectoratul Regional in Constructii, unde veti plati o taxa suplimentara (daca este cazul) si veti completa un formular referitor la finalizarea lucrarilor.
    Apoi, cu Declaratia mergeti la Primarie si platiti impozitul pe cladiri.
    Solicitati la Primarie o Adeverinta din care sa rezulte ca aveti o casa in localitate si cu aceasta mergeti la Biroul de Evidenta Populatiei.
    Nu trebuie sa faceti intabularea. Aveti nevoie de intabulare doar daca vreti sa vindeti casa.
    Puteti soate panoul de santier de la poarta

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2210

      #3
      Răspuns la: Stabilire domiciliu in constructie noua

      Pe langa adeverința eliberată de primărie, din care să rezulte că solicitantul este înscris în Registrul agricol și deține un imobil cu destinație de locuință (cu valabilitate 30 zile de la data emiterii), est eposibil sa va solicite si extrasul de carte funciara pentru informare. O vizita pe siteul celor de la serviciul de evidenta a populatiei sau la sediul lor va poate clarifica cel mai bine.
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • yulys
        Membru
        • 26.iun.2015
        • 119

        #4
        Răspuns la: Stabilire domiciliu in constructie noua

        Cei de la primarie mi-au spus ca nu este necesar sa merg la ITC sa anunt incheierea lucrarilor. Eu imi inchipuiam altfel, dar na, asa e la tara. Daca am nevoie de extras CF la evidenta populatiei, nu trebuie intabulata casa mai intai?

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2107

          #5
          Răspuns la: Stabilire domiciliu in constructie noua

          Postat în original de yulys
          Cei de la primarie mi-au spus ca nu este necesar sa merg la ITC sa anunt incheierea lucrarilor.
          Chiar daca sunteti "de la tara", mergeti la Biroul de Urbanism care v-a eliberat autorizatia de construire si la Inspectoratul Regional in Constructii si anuntati finalizarea lucrarilor.
          Altfel, va puteti trezi cu o amenda.

          Comentariu

          • yulys
            Membru
            • 26.iun.2015
            • 119

            #6
            Răspuns la: Stabilire domiciliu in constructie noua

            Pai la Biroul de Urbanism am mers si ei mi - au spus ca nu trebuie sa mai merg la ITC. Ca subiect conex, trebuie sa platesc 0.7% din valoarea investitiei?

            Comentariu

            Procesare...