schimbare tigle

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sergiu r.
    Incepator
    • 07.ian.2006
    • 17

    schimbare tigle

    Bunã ziua, doresc sa-mi schimb þigla de pe acoperiº si mi-am luat þiglã de beton de la Macon- Deva de 4,5 kg. bucata si intra 10 la 1m2. Vreau sã vã întreb se pot monta þiglele in condiþii bune dacã am distanta între cãpriori de cca. 86 cm.-90 cm.? Care este distanþa optimã între cãpriori?, ce mãsuri sunt bune pentru ºipci ( de 3/5 cm este bunã?) ºi care este folia cea mai bunã ce se aºeazã sub þigle . Vã mulþumesc
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 751

    #2
    Salut!
    Merci ca ai cumparat din zona mea!
    Distanta intre capriori cred ca e buna,dar poate mai trebuie consolidata structura.
    3/5 cm nu stiu,poate da.
    Pentru folie, un Mastermax D-140,e bine,avand in vedere ca producatorul spune ca nu mai este necesar stratul de ventilatie intre ea si vata minerala,fiind imbunatatita capacitatea termoizolanta prin eliminarea curentului de aer.Se mai poate folosi si folia cu strat reflectorizant,dar baza in termoizolatie ramane tot grosimea stratului de vata!
    Bafta!

    Comentariu

    • kingBuli
      Membru
      • 06.iun.2006
      • 143

      #3
      Cateva detalii in plus ar fi binevenite: vechimea acoperisului, ce intentionezi sa faci sub acoperis (mansarda sau pod), structura actuala a acoperisului si cea viitoare (etc). O intrebare: de ce tigla Macon? Care au fost considerentele? Daca poti rasounde bineinteles...
      Bafta

      Comentariu

      • sergiu r.
        Incepator
        • 07.ian.2006
        • 17

        #4
        Acoperiºul este din 1972, lemnul este bun, totuºi mai adaug eu niºte cãpriori unde este cazul si cred cã o sã pun ºipci de 4/6 cm, acoperiºul este în 4 ape si un pic peste veranda(nu mã pricep la termeni), structura rãmâne aceeaºi.Þiglele de la Macon le-am ales pentru ca au fost mai aproape de mine, mi-au asigurat transportul, le-am luat in 31 ianuarie, pentru ca se spunea cã de la 1 februarie se scumpeºte cimentul ºi produsele ce derivã din el.
        P.S. deocamdatã rãmâne pod izolat în viitor vreau sã fac 2-3camere mai mici cu ziduri de rigips.

        Comentariu

        Procesare...