Scule Fein

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • uceniculgica
    Membru Marcant
    • 10.ian.2013
    • 572

    #31
    Răspuns la: Scule Fein

    vezi rulmentii din planetare sau crucile cardanice

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 670

      #32
      Răspuns la: Răspuns la: Scule Fein

      Postat în original de Temelye
      A venit polizorul Fein. E in regula,pare bine facut cu exceptia faptului ca in capatul axului are rulment cu ace (format de bucsa), ar fi fost perfect daca ar fi avut ca la Makita rulment normal,zdravan, dar asata e, nu le poti avea pe toate. Cind o sa am mai mult de lucru, o sa postez cum se comporta. O alta chestie putin ciudata este ca la bornele de alimentare nu are suruburi ci sistemul de clema rapida. As fi preferat suruburi, imi inspira mai multa incredere. [ATTACH=CONFIG]98038[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]98039[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]98040[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]98041[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]98042[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]98043[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]98044[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]98045[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]98046[/ATTACH]
      Felicitari pentru achizitie , eu mi-am luat de la ei varianta 17-70 inox cu variator de turatie , in principiu sunt cam la fel , diferenta e variatorul pentru care am platit in plus 800 ron... in principal l-am luat pentru operatiuni de slefuire metal/lemn la diferite turatii . rulmentul cu ace are rol doar de echilibru si centrare rulmentul principal este incoroprat in carcasa ,rulmentii pe ace sunt foarte rezistenti si mai scumpi decat cei pe bile , deocamdata din cate scule am nu a trebuit pana acuma sa schimb vrun rulment pe ace din cauza uzurii ... pe cand cei pe bile cred ca am bagat vro 7-800 ron in ei in ultimii 5-6 ani am schimbat atat chinezarii cat si rulmenti de firma .Rulmentii sunt consumabile si sunt primele piese din cadru unui ansamblu care cedeaza , daca un rulment capata joc , vibratia indusa se transmite intreguluidispozitiv si apar uzuri premature .
      Ca si constructie Feinul sta chiar bine si asta se poate observa in calitatea pieselor din care e constituit , imi place ca pentru blocarea axului are 4 pozitii fata de 3 cate au restul , butonul e ff solid si ar trebuii sa reziste in timp , cheia de strangere livrata e la fel de mare ca cea folosita la polizoarele mari dar mult mai solida , carcasa e robusta probabil din magneziu sau ceva aliaj asemanator si datorita marimi disipeaza foarte bine caldura acumulata , eu personal nu am reusit sa o incalzesc la o temperatura mare ( spre deosebire de DewaLT care in 5 min se incinge foarte tare ...) Sistemul de schimbare a pozitiei aparatorii e foarte usor de folosit si fiabil . Manerul livrat cu polizorul e o gluma proasta ff mic pentru puterea polizorului , eu personal l-am aruncat si mi-am montat unul cu sistem de amortizare a vibratilor cred ca de la un polizor bosch mare , si imi mai
      place ca cablul e lung si de calitate e siliconat si iarna nu se intareste . Eu personal le folosesc la capacitate maxima dar am polizorul potrivit pentru fiecare operatiune .
      Ceva impresii din utilizare ??
      Ultima editare de dummy_; 17.aug.2017, 09:28.

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        #33
        Răspuns la: Răspuns la: Scule Fein

        Postat în original de dummy_
        Ceva impresii din utilizare ??
        Pot spune ca e cel mai bun polizor pe care l-am tinut pina acum in mina. Multam de pont, daca nu creai topicul despre Fein, probabil aflam mult mai tirziu de ele. Adevarul este ca sunt inca destui meseriasi care lucreaza mult cu polizoare si totusi nu au auzit de firma Fein. Cit despre rulmentul cu ace ai dreptate,am mai vb cu cineva care se pricepe si mi-a spus cam acelasi lucru ca si dumneata.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #34
          Răspuns la: Scule Fein

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 670

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule Fein

            Postat în original de Temelye
            Pot spune ca e cel mai bun polizor pe care l-am tinut pina acum in mina. Multam de pont, daca nu creai topicul despre Fein, probabil aflam mult mai tirziu de ele. Adevarul este ca sunt inca destui meseriasi care lucreaza mult cu polizoare si totusi nu au auzit de firma Fein. Cit despre rulmentul cu ace ai dreptate,am mai vb cu cineva care se pricepe si mi-a spus cam acelasi lucru ca si dumneata.
            Ceva impresii pro/contra??

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1395

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule Fein

              Postat în original de dummy_
              Ceva impresii pro/contra??
              Nu am lucrat prea mult cu el, dar se comporta ok. Daca o sa prind la oferta, o sa iau si varianta de 150mm. Acesta de 125mm l-am luat la pret f.bun,raportat la calitatea ce o are.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • lmacsen
                Membru
                • 26.sep.2015
                • 298

                #37
                Răspuns la: Scule Fein

                Ce scula misto. Imi pare rau ca am luat bosch

                Comentariu

                • dummy_
                  Membru Marcant
                  • 16.mai.2009
                  • 670

                  #38
                  Răspuns la: Scule Fein

                  Postat în original de lmacsen
                  Ce scula misto. Imi pare rau ca am luat bosch
                  ieri am folosit multimasterul la maxim vro 3 ore , a trebuit sa tai dupa ce am montat parchetul de stejar masiv luftul de dilatare , vro 30 m , s-a incalzit destul de mult dat si-a facut treaba foarte bine , mi-am scos banii pe el numai cu treaba asta

                  Comentariu

                  Procesare...