Masina de spalat vase incorporabila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pycostef
    Membru
    • 05.ian.2011
    • 154

    Masina de spalat vase incorporabila

    Buna ziua...trebuie sa incorporez intr-o bucatarie o masina de spalat vase cu latimea de 60 cm...din pacate, inca nu stiu ce model voi alege, dar am observat ca inaltimea standard a acestora este de 82 cm...intrebarea mea este la ce inaltime trebuiesc facute corpurile de mobilier ca usa masinii de spalat vase sa se alinieze cu celelalte usi ale corpurilor...este ok sa folosesc pt restul corpurilor picioare de 10 cm ? Multumesc anticipat pt orice lamurire.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12199

    #2
    Răspuns la: Masina de spalat vase incorporabila

    Daca este o masina " total incorporabila " usa se va face sa " cada " la linie cu restul corpurilor .
    Cel ce face mobila ar trebui sa stie .
    Exista totusi o chichita de finete . Daca nu se alege o inaltime suficienta a corpurilor , exista posibilitatea sau necesitatea sa se taie din plinta de sub corpuri , in dreptul masinii , deoarece nu se va putea deschide usa .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      #3
      Răspuns la: Masina de spalat vase incorporabila

      Ai intuit bine. Mulți producători de mașini de spălat vase limitează înălțimea panoului (ușii de mobilier) ce se atașează ușii mașinii de spălat la 720 mm. Pentru o dimensiune mai mare a panoului, ușa mașinii cu panoul montat nu se va mai rabata la orizontală și nu se mai poate extrage căruciorul inferior de vase. Se poate rezolva și această problemă dar se face un compromis legat de estetică și funcționalitate. Voi explica cum se rezolvă doar dacă va fi cazul.
      Când am bucătării dotate cu mașină de spălat vase folosesc picioare de 120 mm și corp de 728 mm (4 mm toleranță la partea inferioară + 718 mm înălțime ușă + 6 mm toleranță la partea superioară). Sub blat voi avea cota de 848 mm.

      Comentariu

      • pycostef
        Membru
        • 05.ian.2011
        • 154

        #4
        Răspuns la: Masina de spalat vase incorporabila

        Sa vad dc am inteles bine- toate corpurile vor avea 728 mm pe inaltime, iar usile acestora vor fi de 718 mm...nu am inteles exact la ce va referiti cand vorbiti de cei 4, respectiv 6 mm toleranta la partea inferioara si superioara...multumesc mult pt ajutor

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Masina de spalat vase incorporabila

          Postat în original de pycostef
          Sa vad dc am inteles bine- toate corpurile vor avea 728 mm pe inaltime, iar usile acestora vor fi de 718 mm...nu am inteles exact la ce va referiti cand vorbiti de cei 4, respectiv 6 mm toleranta la partea inferioara si superioara...multumesc mult pt ajutor
          Nu degeaba se spune că o imagine face cât 1000 de cuvinte.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • pycostef
            Membru
            • 05.ian.2011
            • 154

            #6
            Răspuns la: Masina de spalat vase incorporabila

            Acum am inteles...mai am o intrebare: dc usa nu vine ca in foto d-voastra, ci acopera "podeaua" atunci usa este 720 mm ? Multumesc

            Comentariu

            • PROfan
              Moderator
              • 10.apr.2011
              • 662

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Masina de spalat vase incorporabila

              Postat în original de pycostef
              Acum am inteles...mai am o intrebare: dc usa nu vine ca in foto d-voastra, ci acopera "podeaua" atunci usa este 720 mm ? Multumesc
              Da. Din tot noianul de cuvinte trebuie reținut doar faptul că este preferabil ca înălțimea ușii mobilierului ce se atașează ușii mașinii de spălat să fie de maxim 720 mm.

              Am dat doar un exemplu. Așa procedez. Alți 10 proiectanți vor avea alte 10 abordări posibil diferite. Nu există tipare. Și producătorilor de autovehicule li se impune ca autovehiculul să fie dotat cu lămpi de culoare roșie care să avertizeze frânarea dar nu li se cere o anumită formă, o anumită poziție, o anumită mărime, tipul corpului de iluminat (bec cu filament sau led). Nu vă mai cramponați de sloganul ”Așa se face!”, dați frâu liber imaginației și încercați să fiți cât mai creativi.

              Comentariu

              • pycostef
                Membru
                • 05.ian.2011
                • 154

                #8
                Răspuns la: Masina de spalat vase incorporabila

                Multumesc mult pt ajutor...

                Comentariu

                • pycostef
                  Membru
                  • 05.ian.2011
                  • 154

                  #9
                  Răspuns la: Masina de spalat vase incorporabila

                  Buna ziua...dupa o mie de calcule si multa agitatie, am convenit cu sotia ca frigiderul sa raman cel despre care am discutat in alt topic, iar la masina de spalat vase am convenit sa luam un semi-incorporabila (Masina de spalat vase incorporabila ESI5540LOX)...eu am deja mobila facuta, trebuie doar ca in locul masinii de spalat (care dispare in baie si va deveni slim) sa pun masina de spalat vase...mobila e pe picioare de 100, iar inaltimea corpurilor (pina in blat) e de 770...intrebarea mea e daca ok sau exista posibilitatea ca usa sa nu deschida total ? De altfel presupun ca la inaltimea asta, intre masina de spalat vase si blat va ramane o distanta, care se va vedea urat...multumesc anticipat de ajutor

                  Comentariu

                  • PROfan
                    Moderator
                    • 10.apr.2011
                    • 662

                    #10
                    Răspuns la: Masina de spalat vase incorporabila

                    Ești forțat să iei în calcul înălțimea de 820mm până la blat. Tu ai 870. 870-820=50. Va trebui să completezi cei 50mm cu ceva. Cu ceva care să-ți permită să ancorezi mașina de acel ceva. Esteticul are de suferit dar asta este, doar nu te-oi apuca să modifici toate corpurile inferioare. Ești cam în situația în care te apuci să renovezi o casă bătrânească. Orice ai face ceva tot nu se pupă.

                    Comentariu

                    • uceniculgica
                      Membru Marcant
                      • 10.ian.2013
                      • 573

                      #11
                      Răspuns la: Masina de spalat vase incorporabila

                      de ce nu faci o cadru de lemn de 50mm sau cat este diferenta sub masina de spalat vase

                      Comentariu

                      • PROfan
                        Moderator
                        • 10.apr.2011
                        • 662

                        #12
                        Răspuns la: Masina de spalat vase incorporabila

                        Postat în original de uceniculgica
                        de ce nu faci o cadru de lemn de 50mm sau cat este diferenta sub masina de spalat vase
                        În această situație panoul (ușa din PAL sau MDF) atașat ușii mașinii de spălat vase se află la 150mm de la sol (condiție obligatorie pentru ca ușa mașinii cu panoul atașat să se poată rabata la orizontală) comparativ cu celelalte uși de mobilier vecine care se află la 100mm de la sol. Mai nasol. Nici măcar nu este nevoie de vreun cadru cu înălțimea de 50mm, picioarele mașinii de spălat vase sunt reglabile și pot aduce partea superioară a mașinii la cota de 900mm de la sol.

                        Comentariu

                        • pycostef
                          Membru
                          • 05.ian.2011
                          • 154

                          #13
                          Răspuns la: Masina de spalat vase incorporabila

                          1. in situatia data, ar trebui, ca intre masina de spalat vase (MSV) si blat sa pun un adaos de 50mm...din pct de vedere estetic, nu ar fi o tragedie...intrebarea mea daca usa din pal atasata MSV se va deschide la 90 si la ce distanta fata de marginea din fata a corpurilor ar trebui pusa plinta din aluminiu, ca usa sa se deschida fara a lovi in plinta ?
                          2. avand in vedere ca exista sansa sa schimb fronturile corpurilor, as putea modifica si corpurile inferioare...ori sa le aduc la 820 mm inaltime, ori sa le fac de 848 mm cum mi-ati spus intr-un post anterior...intrebarea e de ce 848 ? Pt ca 820 mm este o inaltime relativ mica pt o bucatarie ?
                          Multumesc anticipat pt ajutor

                          Comentariu

                          • PROfan
                            Moderator
                            • 10.apr.2011
                            • 662

                            #14
                            Răspuns la: Masina de spalat vase incorporabila

                            1. Dacă respecți condițiile impuse de producătorul MSV panoul nu va lovi în nicio situație plinta. A avut grijă proiectantul MSV de acest aspect. Eu prind picioarele din față astfel încât între plintă și partea din față a cutiei corpului să rămână 30mm. Așa mi se pare mie că dă mai bine.
                            2. Dacă gospodina este minionă nivelul blatului la 850-860mm de la sol este mai mult ca perfect. Pentru înălțimi mai mari se produc picioare de bucătărie de 120mm și 150mm. Dacă gospodina este basketbalistă și dorește ca nivelul blatului să fie la 1000mm vei folosi picioare de 150mm cu adaosuri. Singura problemă este că va trebui să-ți confecționezi singur plinta din ce materiale îți trece prin cap. Pentru picioarele de 120mm cât și 150mm se produc plinte fie din plastic cu folie, fie din aluminiu fie din MDF.

                            Comentariu

                            • pycostef
                              Membru
                              • 05.ian.2011
                              • 154

                              #15
                              Răspuns la: Masina de spalat vase incorporabila

                              Buna seara...dupa mult gandit, studiat si cu ajutorul d-voastra am stabilit ca momentan (din considerente de costuri) sa las corpurile asa, sa mut plinta cum o faceti d-voastr, pt ca a mea e mult prea in fata si loveste sigur usa de la MSV in ea si deasupra MSV sa fac o improvizatie de 50 mm...multumesc mult de ajutor
                              Dc se vor gasi fondurile necesare atunci voi schimba fronturile si implicit voi umbla si la corpurile inferioare
                              Inca o data multumesc de ajutor

                              Comentariu

                              Procesare...