Lucrare amenajare baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mihai.N
    Incepator
    • 24.ian.2013
    • 38

    Lucrare amenajare baie

    Buna ziua,

    As avea nevoie de cineva care sa se ocupe de amenajarea unei bai: placat cu gresie si faianta pana in tavan, montat tavan din rigips si ce mai e de facut. In principiu, am deja instalator, imi trebuie faiantar.

    Doar ca am nevoie nu doar de cineva serios, dar care are si scule profesionale.
    - placile de faianta sunt mari (32,5 x 65 cm) si trebuie sa fie capabil sa se descurce cu ele
    - trebuie sa poata taia cat mai fin o faianta portelanata si rectificata, deci trebuie sa detina un taietor manual profesional (nu standard!) cum e MONTOLIT Masterpiuma P3, de exemplu;
    - trebuie sa stie si sa poata taia (cu disc diamantat) placile de faianta la unghi de 45 de grade ca sa imbine 2 placi de faianta la colturile exterioare, deoarece nu doresc coltare;
    - trebuie sa foloseasca cleme de nivelare;
    - ar fi excelent daca ar detine si masina de gaurit faianta cu carote diamantate cum e Rubi Dry Gres, de exemplu

    Stiu ca sunt exigent, dar am comandat materiale de calitate si vreau sa ma asigur ca vor fi montate corespunzator.

    Va multumesc!
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Răspuns la: Lucrare amenajare baie

    Nu cred ca un amator poate scoate calitatea ceruta . Eu am vazut facut din gresie de format mare , taieturi , decupaturi , chiar facut placute de mozaic , la calitate excelenta , dar placile au fost taiate la o fabrica .
    .........
    da , de Girom este vorba http://www.girom.ro/index.html
    aici s-au taiat placile respective .
    Ultima editare de Mircea_G; 06.iul.2016, 16:13.
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Mihai.N
      Incepator
      • 24.ian.2013
      • 38

      #3
      Răspuns la: Lucrare amenajare baie

      E foarte buna si ideea dvs. cu placile taiate la fabrica, insa ar dura mai mult si m-ar si costa mai mult. Eu sper totusi sa nu dureze mai mult de 2 saptamani aceasta lucrare. E vorba de 20mp in total (gresie + faianta).
      Chit ca e vorba de o firma si nu de un liber profesionist, dar sa aiba echipamentele si cunostintele necesare pentru o astfel de lucrare.

      Comentariu

      • Mihai.N
        Incepator
        • 24.ian.2013
        • 38

        #4
        Răspuns la: Lucrare amenajare baie

        Revin doar cu precizarea ca am sunat la Girom si mi-au spus ca se pot taia placile in fabrica pe orice dimensiune (doar drept, nu si pe rotund) si pot taia de asemenea si margini la 45 de grade pt colturile exterioare.
        Tot e ceva, diminueaza din munca si echipamentele necesare faiantarului. Si nu e deloc scump cum credeam! Mai exact:
        - taiere dreapta sau rotunjire plinta = 10 RON/ml
        - taiere margine la 45 grade = 16 RON/ml
        - rectificare = 40 RON/mp

        Primele 2 optiuni sunt la metru liniar, ultima la metru patrat.
        Mi s-a spus ca dureaza cam 2-3 zile, in functie de cantitatea pe care o ai.

        Multumesc mult pt sfat, Mircea G! Chiar foarte util!
        Ultima editare de Mihai.N; 07.iul.2016, 09:15.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          Răspuns la: Lucrare amenajare baie

          Pentru putin , si ma bucur ca v-am putut ajuta .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          Procesare...