Izolare fonica perete despartitor clase

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sasand
    Incepator
    • 27.ian.2016
    • 5

    Izolare fonica perete despartitor clase

    Buna seara! Am si eu nevoie de un sfat pentru izolarea fonica a unui perete care desparte doua clase. In cele 2 camere se predau lectii copiilor si sunetul se aude destul de tare.

    Ce material fonoizolant imi recomandati? Burete sau ce altceva? Imi trebuie un material de foarte buna calitate avand in vedere ca sunetele se aud destul de tare.

    Multumesc anticipat.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15126

    #2
    Răspuns la: Izolare fonica perete despartitor clase

    Cum este realizat acum peretele despartitor?

    Comentariu

    • doru_marciuc
      Living Legend
      Expert amenajari
      • 01.oct.2012
      • 1393

      #3
      Răspuns la: Izolare fonica perete despartitor clase

      Postat în original de sasand
      Buna seara! Am si eu nevoie de un sfat pentru izolarea fonica a unui perete care desparte doua clase. In cele 2 camere se predau lectii copiilor si sunetul se aude destul de tare.

      Ce material fonoizolant imi recomandati? Burete sau ce altceva? Imi trebuie un material de foarte buna calitate avand in vedere ca sunetele se aud destul de tare.

      Multumesc anticipat.
      Se pot folosi panouri fonoabsorbante.
      Placarea se poate face pe ambele părți, rămân doar sunetele de joasă frecvență, transmise de planșee, cum ar fi săriturile de pe bănci sau bătaia din picior a profesorului nervos. Dacă este vorba despre un perete din gipscarton, există metode mai costisitoare de rezolvare.

      Comentariu

      • mboncalo
        Incepator
        • 05.iul.2017
        • 7

        #4
        Răspuns la: Izolare fonica perete despartitor clase

        Buna ziua

        Vin si eu cu aceeasi problema, izolare acustica a unei incaperi intr-un duplex.
        Initial ma gandeam sa folosesc rigips fonic 12.5 de doua ori, unul peste altul, prins in perete cu suruburi pentru a economisi spatiu.
        Are importanta daca il montez cu profil sau direct ? Eventual sa fac aceeasi schema dar cu panou fonoabsorbant si rigips fonic peste si prins in perete la fel.
        Nu am experienta si din aceeasta cauza poate spun niste lucruri gresite, doar caut o indrumare.

        Multumesc.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15126

          #5
          Răspuns la: Izolare fonica perete despartitor clase

          Pentru efect maxim se monteaza pe structura metalica, fara legatura maxima cu peretele despartitor. Doar gipscartonul fonic nu va fi suficient, este nevoie si de izolatie.

          Comentariu

          • mboncalo
            Incepator
            • 05.iul.2017
            • 7

            #6
            Răspuns la: Izolare fonica perete despartitor clase

            Am fost in vizita pana la magazin sa imi fac o idee cam ce materiale sa pun la perete.Ca si izolatie mi s-a prezentat vata minerala Isover 7,5 cm, specaial pentru izolatie fonica dar mie mi-a atras atentia niste placi rigide din vata minerala bazaltica 5 cm(pentru fatada scria) , care era de cateva ori (mult ) mai densa decat cea de la Isover . Care credeti a ar izola cel mai bine fonic, in combinatie cu rigipsul fonic ?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15126

              #7
              Răspuns la: Izolare fonica perete despartitor clase

              Vata, indiferent de care este, izoleaza efectiv si nu poate fi comparata cu gipscartonul fonic care are anumite proprietati ajutatoare dar nu definitorii pentru a obtine singur o izolatie fonica buna.
              Intotdeauna vata bazaltica va avea o densitate mai mare ca vata de sticla, din procesul de productie.

              Comentariu

              Procesare...