Sfaturi rigips, solutie atipica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • len_p
    Incepator
    • 25.oct.2007
    • 16

    Sfaturi rigips, solutie atipica

    Salut,

    De ceva timp repar o casa veche din busteni din jud Bv. Am ajuns in final la finisaje si desi timpul si probleme personale nu-mi prea mai permit nu am reusit sa gasesc o echipa care sa ma poata ajuta sa o termin (e si o perioada de varf acum) asa ca printre picaturi o sa incerc sa mai lucrez eu. Am niste intrebari.

    Podul este nou, insa fiind construit pe grinzile vechi distanta intre capriori variaza (90 - 120 cm). Intre capriori am pus vata minerala (20cm) si apoi profile orizontale si folie. Planul meu era pun rigips (taiat la dimensiunea spatiului dintre capriori) astfel incat imbinarea verticala sa o prind pe caprior mai ales ca voi masca cu niste capriori falsi (1-2 cm grosime) ca in final sa am vizual structura acoperisului (capriori si clesti vizibili). Fiind insa o casa veche as fi cautat o solutie care sa imi permita sa am un perete mai rugos (nu intraznesc sa sper la ceva neuniform similar cu lutul). Intrebarea (1) e cu ce as putea sa dau pe rigips, mai rugos si compatibil (glet, direct vopsea, etc)?

    La parter bustenii sunt foarte neuniformi si sunt vizibili la exterior, pe interior am pus profile verticale (care preiau diferentele dintre busteni) la distanta de apx 40cm. Intre ele am pus vata (folie - bariera vapori, vata, folie - bariera vant). Instalatia electrica e pe CYY-F in copex metalic si la trecerile prin folie vreau sa pun banda adeziva pentru a evita patrunderea vaporilor. Unde o sa vina doze o sa cutez folia si o sa las loc. Intrebarea (2) e care e procedura in astfel de cazuri. Se caroteaza rigipsul inainte de montare ca sa nu taie folia? Cum se manevreaza dozele avand in vedere ca CYY-F + copex sunt greu de indoit?

    La imbinarea placilor am citit si aici pe forum ca se recomanda banda de fibra de sticla adeziva sau de hartie/panza adeziva. Daca placile nu au tesitura (din taiere) trebuie facuta in fiecare loc unde se pune banda (3)?

    Multumesc,
    Len
Procesare...