Lipire oglinda pe mobilier

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ruben
    Incepator
    • 29.aug.2013
    • 3

    Lipire oglinda pe mobilier

    buna ,as dori sa întreb ce fel de silicon folosiți pentru lipire oglinda pe ușile dulapurilor ,mentionez ca am folosit kit montaje nu știu din ce cauza dar ușile sau curbat foarte mult s numai usile pe care era lipita oglinda,sa fie siliconul vinovat ,sa folosesc numai banda dublu adeziva cineva spune ca in timp se usucă si oglinda poate cădea aveți ceva sugestii?
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2467

    #2
    Răspuns la: lipire oglinda pe mobilier

    Postat în original de ruben
    am folosit kit montaje nu știu din ce cauza dar ușile sau curbat foarte mult s numai usile pe care era lipita oglinda,sa fie siliconul vinovat
    Cred ca vinovata este oglinda.
    Probabil este prea grea pentru materialul din care sunt confectionate usile.
    Puteti posta ceva foto.
    Ce fel de kit pentru montaj ati folosit?

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #3
      Răspuns la: lipire oglinda pe mobilier

      Postat în original de ruben
      .........mentionez ca am folosit kit montaje nu știu din ce cauza dar ușile sau curbat foarte mult s numai usile pe care era lipita oglinda...........
      Pe un suport deformat , orice adeziv cedeaza . Mai mult ca sigur , si oglinda nu este " dedicata " , ci cu grosime si greutate mare .
      Alta oglinda speciala , plus asa ceva : https://eshop.protege.ro/content/cat...48mm-92-1188=1, sau ceva de genul asta .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • ruben
        Incepator
        • 29.aug.2013
        • 3

        #4
        Răspuns la: lipire oglinda pe mobilier

        am folosit sistemul acela anti deformare pentru usi e bun dar nu a fost îndeajuns sa oprească deformarea ușilor,ușile sunt din pal melaminat de 18 mm ,eu cred ca se produce o reacție intre siliconul acela si materialul de pe spatele oglinzi singura explicație plauzibila ,ușile find drepte la montaj deci exclusa problema ca ele sa fie deja curbate,acum folosesc silicon universal din ala transparent nu in exces si banda dublu adeziva de calitate sper sa nu mai am probleme...

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          #5
          Răspuns la: lipire oglinda pe mobilier

          Postat în original de ruben
          ...eu cred ca se produce o reacție intre siliconul acela si materialul de pe spatele oglinzi singura explicație plauzibila ...
          Nu mi se par plauzibile teoriile cu reacțiile ce se produc între componentele siliconului (adezivului) și componentele materialelor ce se lipesc (PAL sau oglindă). Dacă ar fi așa atunci deformarea ar trebui să se producă în perioada în care siliconul se solidifică, dar deformările apar în timp.

          Cert este că oglinda și PAL-ul se dilată diferit. Aici pare să fie explicația curbării ansamblului PAL-oglindă în timp. Ca să nu se producă această deformare trebuie folosit un adeziv care compensează această diferență de dilatație. Evident că și dilatațiile pentru PAL18mm+oglindă sunt diferite de dilatațiile PAL16mm+oglindă. Producătorii de bandă dublu adezivată se laudă că tocmai acest lucru îl face produsul.

          Postat în original de ruben
          ... acum folosesc silicon universal din ala transparent nu in exces si banda dublu adeziva de calitate ...
          3M prezintă o formulă de calcul cu care afli lungimea benzii de o anumită lățime ce trebuie folosită în funcție de greutatea oglinzii (ideea că ar exista oglinzi dedicate mi se pare o glumă) și recomandă și modul de dispunere al acesteia pe suprafața oglinzii.

          Sfatul meu. Folosește doar o mămăliguță de silicon poziționată pe mijlocul oglinzii, doar pentru siguranță, in rest bandă dublu adezivată din spumă poliuretanică.

          Comentariu

          • ruben
            Incepator
            • 29.aug.2013
            • 3

            #6
            Răspuns la: lipire oglinda pe mobilier

            multumesc pentru sfaturi,cit mai putin silicon si multa banda de reținut...

            Comentariu

            • PROfan
              Moderator
              • 10.apr.2011
              • 662

              #7
              Răspuns la: lipire oglinda pe mobilier

              Nu. Foarte puțin silicon în mijlocul oglinzii și bandă cât recomandă producătorul.

              Comentariu

              • Carmen11
                Incepator
                • 23.aug.2016
                • 1

                #8
                Răspuns la: Lipire oglinda pe mobilier

                Exista banda dublu adeziva (are lipici si pe o fata si pe cealalta).
                Eu am lipit cu ea si nu am avut probleme. Avantajul e ca timpul de lipire e minim.

                Comentariu

                Procesare...