Recomandare amenajare/design bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionut.negru87@gmail.com
    Incepator
    • 10.aug.2016
    • 15

    Recomandare amenajare/design bucatarie

    Buna ziua,

    De cateva zile tot ne chinuim sa gasim o amenajare cat mai frumoasa si functionala pentru o bucatarie de 12.8 m2.

    Atasez schita planului parter ce va include bucataria:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	NEGRU - PARTER - v1.jpg 
Afișări:	3 
Mărime:	211,8 KB 
ID:	641270

    Pozitionarea geamului se poate modifica, atata timp cat este pe unul dintre peretii exteriori. Usa spre terasa se poate muta si ea, dar noi credem ca aceea este pozitia ideala.

    Avem 3 variante pentru peretele interior, spre living:
    1. open-space partial, cu geam de sticla
    2. open-space complet catre living
    3. inchisa, cu perete si usa


    Ordinea preferintelor este cea din lista.

    Ca specificatii pentru bucatarie ar fi:
    • masina de spalat vase, cat mai aproape de chiuveta, pentru a usura instalarea acesteia
    • amplasarea unei centrale termice pe gaz, cu aerisire pe unul din peretii exteriori. daca se poate sa fie incastrata intr-un corp inalt
    • insula pentru zona de lucru, fara chiuveta sau aragaz, eventual cu spatiu de bar (in partea dinspre living sa fie puse scaunele - 2 sau 3) - doar pentru variantele open-space
    • bar in caz ca insula nu este utila si doar ar incurca
    • mobila am prefera sa fie moderna
    • parchet pentru varianta open-space (acelasi cu cel din living pentru a crea continuitate)
    • gresie pentru varianta inchisa
    • pentru tematica de culori inca nu avem vreo idee
    • frigiderul si cuptorul am dori sa fie incastrate. Pentru frigider, putem opta si pentru o varianta clasica daca nu se integreaza bine in design
    • am dori sa avem triunghiul recomandat pentru bucatarie pentru zonele de lucru


    Casa va fi construita in viitorul apropiat, pana la sfarsitul anului, deci mai putem schimba cate ceva la planul respectiv, dar doar daca nu afecteaza suprafata construita.

    Ne-ar putea ajuta cineva cu niste idei de amenajare ce s-ar potrivi planului nostru si cerintelor noastre? Dar un designer ce ne-ar putea ajuta, fara costuri extraordinare de mii de euro?

    Daca aveti recomandari de firme ce fac mobila la comanda si au preturi bune va rog sa ne spuneti. Orice recomandare de acest gen este bine venita. Am prefera sa fie in apropierea zonei Iasi, pentru a usura comunicarea/vizualizarea, dar si zone mai indepartate sunt acceptate.

    Va multumesc si astept orice pareri
  • ionut.negru87@gmail.com
    Incepator
    • 10.aug.2016
    • 15

    #2
    Răspuns la: Recomandare amenajare/design bucatarie 12.8 m2

    Buna ziua,

    Ne poate ajuta cineva cu niste idei de amenajare? Nu reusim sa obtinem o aranjare eficienta ce ar include: soldat pentru mascarea centralei, soldat pentru cuptor incorporat, aragaz + hota, chiuvete (pozitionata).

    Multumim.

    Comentariu

    Procesare...