Ecou in camera

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexsama
    Incepator
    • 18.sep.2015
    • 6

    Ecou in camera

    Buna ziua, de ceva timp sunt in cautarea unei soluti impotriva unui vecin galagios cu care avem 1 perete comun la o camera. Blocul e tip vechi "comunist", perete din beton cred, nu bca. Orice se vorbeste in camera aia se aude la mine in camera din cauza la acel perete. Vecinu nici nu prea are mobila..deci nu prea atenueaza nimic zgomotul intre noi inafara de perete. Pe langa asta, am observat ca este un ecou considerabil daca se vorbeste mai tare langa acest perete, ori eu sau el.

    M-am documentat o gramada pe aici, dar vad ca nu exista o solutie prea sigura cu rezultate garantate. Cu cine am mai vorbit mi-a sugerat punerea unei vate minerala bazaltica cu folie de aluminiu +rigips. Eu nu incerc sa opresc zgomotele gen usi sau podea..etc..doar ecou care aplifica mult vocea.

    Ce parere aveti in acest caz, ar atenua ceva?
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Ecou

    Ai o priza ( 220v ) pe peretele ala ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #3
      Răspuns la: Ecou

      Verificati intai toate caile de comunicatii dintre cele doua camere, la nivelul peretelui despartitor. Daca exista contor electric, tablou sau alte doze/prize./intrerupatoare, prima data se vor acoperi gaurile de trecere cu ipsos. Ele transmit usor zgomotul aerian.
      In faza a doua, acel perete necesita o izolare minima cu vata de sticla si gipscarton pe profile metalice. Grosimea depinde de cat de mult puteti reduce din spatiul camerei, de preferat 10cm, daca este mult pentru camera respectiva minimul este 5cm.

      Comentariu

      • yo8sbg
        Membru
        • 18.feb.2009
        • 136

        #4
        Răspuns la: Ecou

        Da, coby cred ca are dreptate, banuieste o priza care are gaura comuna cu priza vecinului deci prizele sunt montate spate in spate in aceeasi gaura care strapunge peretele si pe unde strec undele sonore dintr-o parte in alta. Ecoul (dar nu cred ca se indeplinesc conditiile, mai degraba este o reverberatie) apare din cauza lipsei mobilei, de dimensiunile incaperii si de vocea vecinului!. Nu este o gluma, am verificat acest lucru intr-un dus (fara sa vreau) atunci cand am inceput sa cant. Daca gasesti frecventa de rezonanta si momentul potrivit atunci sunetele devin puternice si reverberate.
        Solutia: izoleaza gaura!
        Mii de multumiri OAMENILOR...

        Comentariu

        • alexsama
          Incepator
          • 18.sep.2015
          • 6

          #5
          Răspuns la: Ecou

          Nu am nicio priza/tablou, singurele chestii care le am de la vecinu sunt 2 tevi de metal de la sistemul centralizat de caldura, unde se termina la mine in casa (din moment ce eu am centrala termica). Nici nu le pot scoate ca inca unde locuiesc se mai foloseste aceasta medota ineficienta pentru caldura. Una din tevi traverseaza efectiva pe lungime si latime toata camera mea si pleaca conectata in alta parte.
          Daca se schimba teviile din metalul asta vechi in pexal oare se mai atenua ceva? Intr-adevar, vecinu nu prea are deloc mobila ca am fost odata la fel...dar nu prea am ce sa ii fac in vedere cu acest lucru.

          Ca material de izolare e bun isover akusto?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Ecou

            Da, se poate utiliza Isover Akusto sau Ursa TWF Fono.

            Comentariu

            • alexsama
              Incepator
              • 18.sep.2015
              • 6

              #7
              Răspuns la: Ecou

              Ar fi vreo diferenta daca se pune vata bazaltica fata ce cele mentionate mai sus?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Ecou

                In principiu este suficienta vata de sticla, raportul pret/calitate este unul bun si este potrivit pentru aplicatia dvs. Daca doriti neaparat vata bazaltica puteti utiiliza insa depinde de sortiment.

                Comentariu

                • alexsama
                  Incepator
                  • 18.sep.2015
                  • 6

                  #9
                  Răspuns la: Ecou

                  In sfarsit au inceput lucrariile, peretele cu tot cu vata si placa are in total cam 4.6 cm, ultimi 20cm pana la tavan e de 8.4cm (ca o grinda). O sa vad saptmana viitoare cand toate se vor "aseza" la loc, daca se va mai diminua zgomotul. Pentru vata am folosit akusto si gips antifonic.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #10
                    Răspuns la: Ecou

                    Imagini de la lucrari nu aveti? Le putem vedea?
                    Asezati vata cu atentie, sa nu ramana spatii de aer iar imbinarile fasiilor sa fie continue.

                    Comentariu

                    • alexsama
                      Incepator
                      • 18.sep.2015
                      • 6

                      #11
                      Răspuns la: Ecou in camera

                      Nu sunt eu cel care le monteaza, am o echipa de baietii care au mai facut lucrari prin casa. Eu doar le-am cumparat materialele necesare. Cand au montat scheletul metalic nu am fost eu personal prezent, ci mama mea. Din ce am inteles de la ea, au lucrat ok, au indesat bine vata printre scheletele metalice, iar unde erau tevi de la sistemul de centralizare au indesat si pe langa ele. Pot pune o poza, dar este cu tot cu peretele rigpis acum, nu stiu daca asta ar ajuta.
                      Rezultatele probabil o sa le vad saptamana viitoare cand camera va deveni din "relocuibila".

                      Din pacate, rezultatul nu este prea favorabil, vociile tot se aud, dar oarecum mai infundat. Interesant la ce intensitate se vorbeste in acea camera, de se aude printrun strat de vata+rigips, toate facute "special" pentru antifonare. Nu sunt absurd nici sa fie liniste totala, dar parca ma asteptam la mai mult.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #12
                        Răspuns la: Ecou in camera

                        Pai la ce ne-ati spus, cred ca rezultatul este normal.
                        Ati specificat o grosime de 46mm cu tot cu gipscarton. Daca presupun ca s-a utilizat gipscarton de 12,5mm, rezulta o grosime a izolatiei din vata de circa 33,5mm. Aceasta inseamna ca vata cu grosimea de 5omm a fost presata la 33,5mm, lucru care a dus la eliminarea spatiilor de aer din fibra vatei si reducerea efectului scontat, care oricum era unul minim dat fiind grosimea sortimentului ales.
                        Daca la aceasta se mai adauga necoformitati datorate manoperei, posibil sa avem aproape toata explicatia necerasa pentru rezultatul obtinut.

                        Comentariu

                        Procesare...