Miros ciudat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cipri1
    Membru
    • 14.aug.2012
    • 264

    Miros ciudat

    Am constatat inca de anul trecut ca in cateva camere e un miros nu neplacuta , dar nici foarte placut . Mi se pare ca miroase a ,,verde'' si nu stiu care ar fi cauza , dat fiind faptul ca e casa noua si nu vad unde ar fi problema . Sau tocmai din pricina asta , ca e casa nou , sa fie un miros normal .
    Sapa a avut suficient timp sa se traga ( cel putin intr-o camera ) . Care ar putea fi cauza ?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Miros ciudat

    Verde? Mirosul unei case noi poate fi dat de "aromele" emante de mobilier, de vopsea si orice alte materiale utilizate la amenajarea ei. De regula acestea dispar dupa o perioada relativ scurta de timp.
    Suspectati o urma de umezeala?
    Cum este realizata casa pe interior? Din ce materiale?

    Comentariu

    • Cipri1
      Membru
      • 14.aug.2012
      • 264

      #3
      Răspuns la: Miros ciudat

      De la mobilier nu e pentru ca si inainte era acest miros .
      Poate sa fie de la lavabila ? Am folosit numai Danke peretii respira .
      Da , o urma de umezeala suspectez .

      Pe interior casa este realizata astfel :
      Peretii :
      - Tencuiala ( multubat + nisip ) de ~ 2,5 cm
      - Glet in 2 straturi .
      - Lavabila 2 maini

      Tavanele :
      - Etaj - Vata de sticla ; Parter - NU
      - Rigips montat pe profile metalice
      - Parter - Glet pe toata placa si 2 maini de lavabila , Etaj - superrigips la imbinari , apoi glet si dupa lavabila 2 maini

      E indicat sa cumpar un aparat de masurare a umiditatii sau nu ma ajuta cu nimic ?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Miros ciudat

        Daca nu ati avut probleme cu condensul, umiditatea nu este relevanta. Puteti cumpara un higrometru pentru a ave ao informatie permanenta despre umiditatea interioara.
        Din ce spuneti nu ar fi nici o sursa de miros neplacut.
        Este peste tot mirosul sau in anumite locuri? Se poate nuanta acest miros?
        Alte surse posibile, electrocasnice sau orice altceva?

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          #5
          Răspuns la: Miros ciudat

          Miros de vata ( termoizolatie ) ?
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Cipri1
            Membru
            • 14.aug.2012
            • 264

            #6
            Răspuns la: Miros ciudat

            Doar in unele camere mi s-a parut ca e mirosul .
            E greu de nuantat ... In sensul asta o sa revin cu un post zilele astea .
            Electrocasnice 0 .

            O sa iau o bucata de vata ( daca mai am ) si sa vad cum miroase . Revin si aici .

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              Răspuns la: Miros ciudat

              Camerele la parter, etaj? Au ceva specific lor fata de celelalte?

              Comentariu

              • Cipri1
                Membru
                • 14.aug.2012
                • 264

                #8
                Răspuns la: Miros ciudat

                Intr-un dormitor de jos si intr-unul de sus . Acolo mi s-a parut ca miroase .
                O cunostinta mi-a spus ca e miros de casa noua , de la lavabila poate .

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #9
                  Răspuns la: Miros ciudat

                  Lavabila ar trebui sa miroase la fel in fiecare camera.

                  Comentariu

                  • xeo
                    Incepator
                    • 18.dec.2016
                    • 4

                    #10
                    Răspuns la: Miros ciudat

                    Buna,

                    Am achzitionat un apartament de curand, care a fost supus renovarii totale in 2014. Ca peste tot cand achizitionezi te astepti la ceva surprize.
                    Despre apartament: situat la parter; 3 camere; 2 bai; forma apartamentului este in U; izolat pe interior cu extrudat de 3 si rigips peste;

                    Si asa incepe surpriza. Initial ne-am hotarat sa zugravim si cam atat aveam de facut dar sotia acuza tuse si miros intepator. Si asa incepe cautarea, scot podeaua laminata si constat ca era pusa peste parchet, scot o parte din parchet care avea sub el un fel de carton. Acesta avea pe alocuri miros ciudat (gen mucegai) si am mai gasit usoare urme de mucegai. Ca sa curatam am scos tot pana la placa de beton (podea laminata; parchet, carton si nisip). Intre timp citesc ca toata lumea recomanda ca izolarea interioara sa fie facut cu vata de sticla. Astfel ma pun pe alocuri in zonele cu peretii exteriori si decopertez bucati din izolatie sa verific starea, spre surprindea mea totul curat si nici urma de mucegai sau miros. fiind totul termopanizat si izolat adica impermeabil se creaza un aer inchis si mirositor. In momentul de fata pardoseala din toate camerele este betonata si zugravit cu tifel cu ioni de argint.
                    Intrebarea mea este, cum pot scapa de acest aer (in afara de aerisire permanenta)?
                    Ultima editare de xeo; 23.dec.2016, 20:47.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      #11
                      Răspuns la: Miros ciudat

                      La pardoseala cum ati refacut straturile ?
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • xeo
                        Incepator
                        • 18.dec.2016
                        • 4

                        #12
                        Răspuns la: Miros ciudat

                        In momentul de fata nu este pus nimic peste, deoarece conform spuselor maistorului timp de 3 sapt betonul lucra.
                        Acesta a fost facut cu un strat de nisip curat cu putin beton si stropit cu apa, tasat cu lopata apoi pus polistiren extrudat de 2 si peste beton (4lopeti nisip, unul de ciment si apa).

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          #13
                          Răspuns la: Miros ciudat

                          Presupun ca asezarea polistrenului a fost relaizata pe un strat uscata, fara umezeala.
                          Fiind sezonul rece, se va usca mai greu si va trebui sa aerisiti periodic pentru a elimina toata umezeala din sapa noua, turnata peste polistirenul de 2cm.
                          Ati fi putin creste grosimea polistirenului extrudat utilizat si daca nu erau abateri mari de planeitate, acel prim strat putea lipsi.
                          In momentul de fata persista mirosul sau ce anume reclamati?
                          Daca pardoseala avea urme de mucegai, ar fi trebuit curatat cu o solutie antimucegai inainte de orice adaugare a unui strat nou.

                          Comentariu

                          • xeo
                            Incepator
                            • 18.dec.2016
                            • 4

                            #14
                            Răspuns la: Miros ciudat

                            Incerc sa tin umiditatea la 50% prun aerisire periodica, ventilatie si un dezumidificator Trotec TTK 40E.
                            In momentul de fata mirosul de mucegai nu se mai simte doar ca aerul e foarte greu si inchis, ca si cand "apartamentul nu respira".

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              #15
                              Răspuns la: Miros ciudat

                              Fiind la parter, exista posibilitatea ca aerul din subsol, sa ajunga in apartament prin ghenele de instalatii. Subsolul este curat, poate sa ajunga mirosul din subsol in casa?
                              Ar trebui cautate si alte cauze decat izolatia interioara.

                              Comentariu

                              Procesare...