Hidroizolatie pervaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Marfaru
    Incepator
    • 20.sep.2010
    • 33

    Hidroizolatie pervaz

    Salut,
    Cu ce-as putea izola imbinarile pervazului exterior al geamurilor? Se infiltreaza apa ingrozitor la orice ploaie.
    Am gasit tot felul de benzi hidroizolatoare pe baza de bitum, silicon cu bitum, etc dar nu stiu care-i cea mai buna solutie si nici n-as vrea sa fie scumpa, pentru ca e vb de un apartament in care stau cu chirie si voi plati eu reparatia; in plus de asta tb izolate toate geamurile si am cativa metri liniari.

    Evident, as vrea ceva relativ usor de aplicat, nu cu flacara gen carton bituminos pentru terase sau mai stiu eu ce.

    Banda bituminoasa autoadeziva, pentru hidroizolatie acoperis, negru antracit, Tytan Professional, 10 m x 75 mm la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Reparatii si hidroizolatii acoperis pe site.
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Marfaru; 19.sep.2016, 10:04.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Hidroizolatie pervaz

    Imagine din interior ne puteti arata?
    Se infiltreaza pe langa glaf, asa pare, apoi trece prin rostul de spuma si ajunge la interior. Daca se repara corect zona si glaful era aplicat bine, nu exista aceasta problema.
    Pare ca acel galf este aplicat sub tamplarie cumva.
    Tot ce puteti face este sa aplicati un etansat pe conturul glafului.

    Comentariu

    • Marfaru
      Incepator
      • 20.sep.2010
      • 33

      #3
      Răspuns la: Hidroizolatie pervaz

      La absolut toate geamurile e la fel: pe interior sub nivelul geamului arata la fel cam pe toata lungimea geamului si se propaga pe toate directiile, deci de la glafuri e.

      "etansat pe conturul glafului" adica silicon sanitar, silicon cu bitum, sau ce mai exact?

      E bloc relativ nou intr-un complex rezidential.... aparent nu mai e in garantie, dar n-am inteles de ce; cam toata lumea a avut probleme ori cu infiltratiile, ori cu mucegaiul.

      Proprietarul a reparat recent (doar) pe interior, acum arata f ok, dar cu ploaia de azi mi-e teama cum o sa arate cand oi ajunge acasa.
      Fișiere Atașate
      Ultima editare de Marfaru; 19.sep.2016, 11:15.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Răspuns la: Hidroizolatie pervaz

        Cred ca probleme sunrt mai grave decat atat pentru constructia respectiva, probabil sunt si alte zone deficitare. Nu arata deloc placut ceea ce se vede, foarte afectate suprafetele peretilor.
        Prin etansant se un material ce va sigila rostul perimetral, daca numai acolo este cauza, poate fi un silicon universal (Moment silicon universal constructii), un etansant polimeric (Ceresit FT101) etc.
        Aveti doua linkuri catre produsele respective:
        Etansant Ceresit FT 101 alb 280 ml la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Adezivi de montaj speciali pe site.

        Silicon universal Moment Case si constructii, transparent, interior / exterior, 280 ml la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Siliconi universali pe site.

        Comentariu

        • Marfaru
          Incepator
          • 20.sep.2010
          • 33

          #5
          Răspuns la: Hidroizolatie pervaz

          Alti oameni din complex cica si-ar fi rezolvat problema prin mutarea ferestrelor mai in exterior - ma rog, asta am auzit-o de la o singura persoana, dar credeam ca se refera la mucegai si nu la infiltratii.
          Geamurile vad c-au fost montate fix pe muchia interioara a peretelui si nu mai pe centru, deci in casa n-am pervaz/glafuri.
          Sa fie asta o solutie pe termen lung?

          Comentariu

          • yo8sbg
            Membru
            • 18.feb.2009
            • 139

            #6
            Răspuns la: Hidroizolatie pervaz

            In poza nu vad gaurile de evacuare a apei din rama inferioara a termopanului; trebuie avut grija ca glaful sa nu acopere aceste gauri.
            Mii de multumiri OAMENILOR...

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Răspuns la: Hidroizolatie pervaz

              Daca nu sunt nfiltratii, nu ar conta prea tare pozitia geamului. In foto cu usa, in dreapta acesteia este un colt al camerei, afectat atat langa usa cat si pe peretele alaturat. Acolo nu cred ca este vorba doar de infiltratii. Glaful acela exterior are panta sa poata evacua apa in exterior? Ce latime are acel glaf?

              Comentariu

              • Marfaru
                Incepator
                • 20.sep.2010
                • 33

                #8
                Răspuns la: Hidroizolatie pervaz

                Multumesc pentru raspunsuri.
                Glaful are la vreo 30cm latime, n-am verificat panta, o s-o verific.
                Infiltratiile pe peretele lateral au aparut zic eu, pt ca dincolo de acel perete e bucataria, care la randul ei are un glaf cu probleme destul de aproape de perete, deci se infiltreaza pe ambele parti ale acelui perete.
                In peretele exterior vad pe ici pe colo cateva zone unde vopseaua exterioara e umflata si crapata, ca niste mici umflaturi, nu crapaturi propriu-zise. Mi-e teama sa nu se infiltreze chiar si prin peretele exterior.
                M-am uitat cu atentie la rostul dintre tamplarie si glaf si pare izolat bine la imbinarea dintre toc si glaf, dar muchiile laterale dintre glaf si perete nu-s izolate bine, iar glaful nici nu intra in perete 1-2 cm - stiu ca asa ar trebui.

                Infiltratii sunt si-n consola (?) balconului: din balcon nu se scurge apa (nu doar ca n-are panta, dar are si o bordura pe exterior), asa ca balteste acolo si se infiltreaza si daca te uiti de jos sub balcon, se vede o zona f urata de infiltratii.
                Ultima editare de Marfaru; 23.sep.2016, 12:59.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Răspuns la: Hidroizolatie pervaz

                  Un cumul de factori. Sub glaf o fi spuma poliuretanica dar aceasta nu asigura hidroizolarea, se poate scurge apa pe langa ea.

                  Comentariu

                  Procesare...