Upgrade sticla din termopan cu unele mai groase

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anti77
    Incepator
    • 12.apr.2012
    • 49

    Upgrade sticla din termopan cu unele mai groase

    Se poate face un upgrade la sticla termopan la una mai groasa (cu indice de izolare mai buna) binenteles schimband si baghetele aferente? Ma gandesc ca baghetele se gasesc in lungimi de 4-6 metri, trebuiesc taiate la dimensiuni in unghi de 45 grade ceea ce poate face acasa aproape oricine.

    Problema pe care vreau sa o rezolv: desi foile de sticla sunt 4-16-4 den braven cu o fata low-e, din 5 sticle 2 se aburesc in interior, iar din primul moment se forma condens enorm in interior pe fiecare sticla mai ales in partea de jos.
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 909

    #2
    Răspuns la: Upgrade sticla din termopan cu unele mai groase

    Sigur, puteti schimba oricand pachetul de sticla cu altul mai gros daca se indeplinesc cateva conditii:
    -tamplaria permite montarea unui pachet mai gros de sticla
    -reusiti sa gasiti bagheta mai subtire

    Cautati un furnizor care lucreaza cu profilul pe care il aveti. Identificati marimea baghetei care va intereseaza si comandati-o, fie la cotele masurate, fie bara intreaga si o puteti debita manual acasa.
    Comandati noua sticla la grosimea necesara si operatiunea de montare ar trebui sa fie simpla, perfect realizabila la fata locului de o persoana priceputa.
    Daca tamplaria permite si gasiti baghete, puteti trece la 3 foi de geam.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Răspuns la: Upgrade sticla din termopan cu unele mai groase

      Uite o experienta similara http://www.vysblog.ro/schimbare-sticla-tamplarie/
      Se poate.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • anti77
        Incepator
        • 12.apr.2012
        • 49

        #4
        Răspuns la: Upgrade sticla din termopan cu unele mai groase

        Multumesc pentru raspunsul prompt!

        Am cautat o poza veche in care aparea inca folia de protectie dupa montaj, sunt profile extruplast. Tin minte ca erau cu 4 camere. Am si gasit pe pagina producatorului ca grosimea sticlei poate varia intre 5-32 mm. Sper ca nu s-au schimbat profilele in ultimii 4 ani.

        Tot ce-mi ramane de facut acum sa gasesc in Cluj un furnizor Extruplast care vinde profile si batoane extruplast. Furnizor de sticla cunosc...

        Comentariu

        • sly123
          Membru Marcant
          • 24.iun.2010
          • 309

          #5
          Răspuns la: Upgrade sticla din termopan cu unele mai groase

          Sunati la Extruplast reprezentanta si va dau informatiile necesare.
          Problema nu o veti rezolva cu un pachet de sticla cu 2 foi ci, cu 3 foi sau 2 foi cu bagheta ternica.

          Comentariu

          • Consultant Tamplarie
            Moderator
            • 27.mai.2008
            • 909

            #6
            Răspuns la: Upgrade sticla din termopan cu unele mai groase

            Ati reusit sa gasiti baghetele pentru geam la gros? Inteleg ca aveti profilele Spectra 60 ce permit o grosime a pachetului de 32mm.

            Comentariu

            • anti77
              Incepator
              • 12.apr.2012
              • 49

              #7
              Răspuns la: Upgrade sticla din termopan cu unele mai groase

              Am gasit furnizor care aduge baghetele necesare care suporta termopan de 32, doar ca momentan culoarea ceruta nu era pe stoc. Am dus cu mine o bagheta veche de 24. Probabil vor primi pe saptamana viitoare.

              Tripan la 32 am inteles ca nu se renteaza. As pune 4+24+4, desi am vazut intretimp ca ar fi mai prost izolator fata de 4+16+4.

              Exista bagheta "termica" de 24?

              Comentariu

              • Consultant Tamplarie
                Moderator
                • 27.mai.2008
                • 909

                #8
                Răspuns la: Upgrade sticla din termopan cu unele mai groase

                Eu zic ca puteti utiliza pachetul de 32mm si se va cunoaste o imbunatatire termica si fonica.

                Comentariu

                • anti77
                  Incepator
                  • 12.apr.2012
                  • 49

                  #9
                  Răspuns la: Upgrade sticla din termopan cu unele mai groase

                  Imbunatatire termica si fonica da.
                  Rentabilitate inca nu stiu.
                  Oriunde citesc, parerile sunt ca pana nu se sparge sticla actuala (care nu mai are argon in interior) sau nu devine alba in interior din cauza sarurilor depuse, nu se merita schimbarea acestuia.

                  De ex. Ug~2W/m2K la sticla actuala compromisa low-e dar fara argon, Ug=1W/m2K la un tripan nou de 32mm, Ug=1.1W/m2K la un termopan nou cu argon si low-e de 24mm.
                  Pierderi prin ferestre la o casa sunt aproximativ 30% din costul cu incalzirea.
                  Cheltuilile mele anuale cu incalzirea sunt 2500 lei. Suprafata totala ferestre si usi la casa 30 m2.
                  Pierderi totale prin ferestre si usi= 750lei pe an. Suprafata sticle compromise 2.5m2.
                  Pierderi maximale pe acestea cu regula de trei simpla 62.5 lei pe an, deoarece restul ferestrelor sunt din alea comuniste din anii 80, insa inchid inca bine - pierderile pot fi deci si mai mici.
                  Daca reduc pierderile la jumatate (schimb cu sticla noua), inseamna economii de 31 lei pe an.
                  Un geam nou costa pe undeva 80 lei/m2, deci 200 lei + transport + montajul (care pentru simplitate sa zicem ca-i 110 lei).
                  Asta ar insemna ca-mi recuperez investitia in aproximativ 10 ani.
                  Nimeni nu-mi da garantie 10 ani pe noile geamuri nici termopan nou, nici tripan, nu am nici o garantie ca in acest interval nu ar mai trebui sa-l schimb inca odata.

                  Tripan de 32 ar fi undeva pe la 140 lei/m2, adica acea diferenta de 0.1W/m2K la o diferenta de pret de 60 lei/m2 chiar ca nu se amortizeaza niciodata.

                  Rog sa ma corectati daca am gresit modul de calcul.
                  Ultima editare de anti77; 22.sep.2017, 14:00.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Răspuns la: Upgrade sticla din termopan cu unele mai groase

                    Nu totul inseamna acel calcul financiar. COnfortul interior nu conteaza, imbunatatirea fonica, protectia mai buna vara? Astea nu prea se cuantifica usor ... de la caz la caz fiecare calculeaza daca ii foloseste modernizarea sau nu. Pe acelasi principiu de calcul strict legat de energie nici schimbarea tamplariei vechi de lemn nu ar fi recuperabila usor asa...
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • Consultant Tamplarie
                      Moderator
                      • 27.mai.2008
                      • 909

                      #11
                      Răspuns la: Upgrade sticla din termopan cu unele mai groase

                      Cazuri si cazuri, motive si motive. Fiecare poate pleca de la propriile necesitati si sa isi calculeze dcaa merita sau nu investitia. Tehnic este posibil si acesta este primul si cel mai greu aspect de rezolvat, uneori.

                      Comentariu

                      Procesare...