Termoizolatie casă bătrânească din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Toni Catrici
    Incepator
    • 04.iun.2016
    • 19

    #16
    Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

    Mulțumesc, așa o sa fac,îmi asum riscul.Totuși nici eu nu văd o așa mare problema,câtă vreme bârnă este protejata cu osb și vata bazaltica.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #17
      Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

      Postat în original de Toni Catrici
      Da,dar ăsta presupune o curățire impecabila a lemnului..Cum trebuie făcut acest lucru,mă puteți lămuri? Și ce soluție îmi recomandați?
      Este un lemn vechi, nu cred ca are scoarta si nu este nevoie de o alta curatare.

      Comentariu

      • Toni Catrici
        Incepator
        • 04.iun.2016
        • 19

        #18
        Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

        Am terminat placarea exterioara cu osb.Vata bazaltica o voi monta la primăvară. Pana atunci as dori sa știu dacă este necesar sa protejez cumva osb-ul. Trebuie sa-l grunduiesc cu ceva,am înțeles că oricum atunci când montez vata bazaltica va trebui sa o fac.As dori sa-mi dați câteva informații în privința aceasta.O fac doar dacă este neaparat necesar.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #19
          Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

          Nu il protejati cu nimic pana cand incepeti izolarea fatadei.
          In principiu aplicarea vatei pe OSB va trebui facuta numai dupa grunduirea suprafetei cu un grund de profunzime. Aceasta se va face corelat cu adezivul de placare ales.

          Comentariu

          • Toni Catrici
            Incepator
            • 04.iun.2016
            • 19

            #20
            Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

            [QUOTE=Gemini;615789]Nu il protejati cu nimic pana cand incepeti izolarea fatadei.
            Am înțeles, fațada va sta așa toată perioada iernii ,temperaturile foarte scăzute, ploaia,zăpadă nu afectează osb ul?
            Mă gândeam sa dau cu CT 16 acum și sa montez vata bazaltica la anul în primăvara.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #21
              Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

              Nu, il aplicati degeaba. Ceresit CT16 este o dispersie pentru amorsarea inainte aplicarii tencuielilor decorative.

              Comentariu

              • Toni Catrici
                Incepator
                • 04.iun.2016
                • 19

                #22
                Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

                Mulțumesc, dădeam banii degeaba .

                Comentariu

                • Toni Catrici
                  Incepator
                  • 04.iun.2016
                  • 19

                  #23
                  Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

                  Am observat ca meseriașii au montat osb-ul fără rosturile de dilatație recomandate de producător. .Îmi poate spune cineva dacă este o greșeală grava și ce pot risca

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #24
                    Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

                    OSB se monteaza numai cu rosturi de dilatare, fie de 3mm, fie mai mari daca sunt alte zone decat cele dintre placi. Este posibil sa fie totusi cateva rosturi si sa nu aveti probleme legate de dilatarea OSB, 2-3mm nu este un rost foarte vizibil intotdeauna.

                    Comentariu

                    • Toni Catrici
                      Incepator
                      • 04.iun.2016
                      • 19

                      #25
                      Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

                      Am terminat cu termoizolatia exterioara.
                      Recapitulez, casa din bârne destul de groase,șipci, osb de 12,sub care a fost pusă vata minerala de 5 cm,peste osb aplicat vata bazaltica de fațada de 5 cm.
                      Casa este relativ mica,cca 90 mp,geamurile au fost schimbate cu geam termopan 5 camere..
                      Dau aceste detalii pentru ca mă interesează dacă varianta de încălzire cu o centrala electrica poate fi viabila(costuri mici) având în vedere ca termoizolatia este destul de buna și suprafață de încălzit mica.Dacă îmi poate spune cineva cam care ar fi costurile lunare cu încălzirea în cazul în care as opta pentru aceasta varianta.Știu ca depinde de mulți factori,cât de frig e afară, cât de cald dorești sa fie în interior,s.a.m.d. Toate aceste variabile sa fie la modul mediu.
                      Mulțumesc

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #26
                        Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

                        Este greu de apreciat consumul fara date certe. Parerea mea este ca incalzirea electrica este cea mai scumpa varianta. La 90 mp nu este chiar o casa mica si este posibil sa fie costuri lunare de circa 7-8-900 lei, greu de apreciat exact.

                        Comentariu

                        • Toni Catrici
                          Incepator
                          • 04.iun.2016
                          • 19

                          #27
                          Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

                          Da,în prezent cam așa este.E varianta cea mai scumpa,dar observ ca este din ce în ce mai complicat sa găsești lemne de foc la preturi acceptabile,prețul gazului creste mereu și mă gândesc ca atâtea variante de electricitate verde (panouri voltaice,eoliene,minihidrocentrale,etc) va determina pana la urma un preț acceptabil la energia electrica,comparativ cu celelalte variante.
                          Și dacă ții cont și de investiția mai mica,confortul și siguranța asigurata poate nu-i chiar atât de rău să apelezi la aceasta varianta.
                          O sa mai studiez.
                          Mulțumesc.

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            #28
                            Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

                            800-900 lei pe electric poate la 14 grade in interior ... La 20-23 se schimba datele si vorbim de 2000 lei si peste .Daca lemne nu sunt , mergeti pe peleti ca de aia , gasesti in orice magazin de bricolaj .
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • Toni Catrici
                              Incepator
                              • 04.iun.2016
                              • 19

                              #29
                              Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

                              Exagerezi,14 grade am fără nici o sursa de încălzire și au fost temperaturi exterioare de -2 grade.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                #30
                                Răspuns la: Termoizolatie casă bătrânească din lemn

                                Postat în original de coby
                                800-900 lei pe electric poate la 14 grade in interior ... La 20-23 se schimba datele si vorbim de 2000 lei si peste .Daca lemne nu sunt , mergeti pe peleti ca de aia , gasesti in orice magazin de bricolaj .
                                Variabila este marimea spatiului de incalzit alaturi de temepratura interioara. Am referinte practice legate de acesta varianta, de la ele am facut aprecierea legata de 8-900 lei evident din avion vazut dar nu cred ca sunt departe tare. Evident ca orice grad in plus ridica factura.

                                Comentariu

                                Procesare...