OAMENI vs neoameni

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #16
    Răspuns la: OAMENI vs neoameni

    Cred ca stiu ce vorbesc, de regula, cu toate ca si eu mai gresesc. Evident ca nu sunt perfect si nici nu imi doresc.
    Dar acei copaci intre masini, pe strada (parcare extinsa) o fi o situatie normala? Vad destui copaci pe strada si cred ca situatia este prea amestecata ca sa dau dreptate unei tabere. Este clar ca in orase nu poti spune niciodata ca sunt suficienti copaci (cunosc diferenta fata de pomii fructiferi).
    Sunt un iubitor de verdeata, natura si dispretuiesc betoanele dar asta e o alta discutie.

    Mai devreme am vazut niste animale omorand un URS disperat. Polististi care tipau disperati in loc sa calmeze situatia, doctori care nu pot tranchiliza dar in acelasi timp se poate impusca mortal acel biet URS.
    Pentru ca merita, le ofer cu mare drag placinta de URS, naturala, din padurile de la poalele Varfului Moldoveanu, Masivul FARAGAS.
    Fișiere Atașate
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1395

      #17
      Răspuns la: OAMENI vs neoameni

      In primavara aceasta, in Timisoara a inceput o campanie de "toaletare" a copacilor dintre blocuri. Toaletare e spus frumos, de fapt e vb de o ciuntire aberanta, ordonata de primarie, din motive care imi scapa. Citind una alta, am dat peste parerea unui tip care poate fi reala. Citez

      In conexiune cu tehnologia undelor electro-magnetice, o actiune distructiva coordonata de la cel mai inalt nivel constand in reducerea cantitativa si calitativa a efectivelor de arbori urbani a transformat orasele tarii in adevarate cimitire de copaci. Un arbore sanatos, cu o coroana bogata, emite intotdeauna o energie care intretine viata, cu un puternic efect terapeutic de revigorare fizica si psihica exercitat asupra organismelor vii (oameni si animale). Este de asemenea o sursa de oxigen si un absorbant de poluanti eficient si gratuit, un rezervor de miresme si de racoare pe timp de vara, o stavila in calea viscolului pe timp de iarna, totodata un adapost pentru pasari, un adevarat ecosistem pentru insecte si o bariera naturala in calea undelor electromagnetice devastatoare pentru sanatate.
      Ca urmare a mutilarii copacilor din cartierele oraselor dar si din parcuri si gradini botanice sub pretextul toaletarii - in realitate o procedura distrugatoare declansata la ordin si aplicata in toata tara prin intermediul primarilor supusi unor interese superioare si a firmelor agreate si propuse in acelasi cadru de interese - milioane de arbori au fost deposedati de coroana in cel mai barbar mod cu putinta, ajungand sa nu-si mai poata exercita efectele benefice atat de necesare nu doar omului ci si biosferei. Copacul este o fiinta vie, care, in pofida faptului ca nu poseda un sistem nervos central, este supus nasterii, imbatranirii, imbolnavirii, calamitatilor de tot felul si in final mortii, asadar suferintei. Atunci cand omul nu constientizeaza acest aspect si incuvinteaza mutilarea copacilor printr-o atitudine de totala ignoranta, indolenta, indiferenta fata de raul provocat acestor fiinte, tot raul se intoarce impotriva lui: energia bolnava a copacilor il devitalizeaza, peisajul dezolant il bulverseaza, poluarea il afecteaza, caldura dogoritoare pe timp de vara, pamantul sterp, mirosurile, alunecarile de teren si, nu in ultimul rand, radiatiile electromagnetice care creaza efecte negative de care nu stim si nici nu se spune.
      Ultima editare de Temelye; 26.mai.2017, 12:50.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Armata
        Membru
        • 14.sep.2008
        • 251

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: OAMENI vs neoameni

        Totusi, acest forum este unul de constructii, nu te teoria conspiratiei cu sau fara masoni.
        Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: OAMENI vs neoameni

          Postat în original de Armata
          Totusi, acest forum este unul de constructii, nu te teoria conspiratiei cu sau fara masoni.
          Omul , trebuie sa-si verse undeva frustrarile acumulate de ani si ani ..
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1395

            #20
            Răspuns la: OAMENI vs neoameni

            Putina cultura......http://www.cotidianul.ro/template/ar...=211356&skip=1
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #21
              Răspuns la: OAMENI vs neoameni

              Domnu Temelye , te rog termina cu politica si celelalte tampenii care nu au legatura cu un site de constructii .
              P.S. Se pare ca ai prea mult timp liber si nu ai probleme destule daca ai vreme sa deschizi topice de astea ... ai face cariera pe TPU , acolo cred ca te-ai simti cel mai bine .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              Procesare...