OAMENI vs neoameni

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    OAMENI vs neoameni

    Deschid aceasta rubrica deoarece sunt atitea situatii negative, care o data constientizate si discutate sunt cumva in curs de rezolvare.
    Nu e vb de instigare impotriva cuiva, e vb ca e autodistructiv sa remarci o situatie negativa si sa treci pe linga, ca si cum totul e in regula. Eu zica ca asta se numeste pur si simplu lasitate.

    De ex, exista mai in toate orasele mari o categorie de indivizi care au ce au cu orce pom verde care se afla in fata blocului (cu toate ca distanta fata de blocul din fata e atit de mica si cred ca e mult mai ok sa vezi in fata ochilor un pom verde decit betonul blocului din fata si eventual pe Leana de la parter cind sta la masa sau stiu si eu ce mai face). Motivind ca, vezi Doamne, face mizerie toamna cind cad frunzele, le taie orce creanga, lasind numai trunchiul. Ar taia si trunchiul, dar exista riscul sa fie reclamati, asa taind crengile. motivind ca l-au "toaletat"
    De fapt motivele reale ale acestor indivizi tin de balta de saliva din balcon (care apare in urma holbatului dupa fundul pustoaicelor ce trec pe trotuar,in cazul barbatilor si cunosc asemenea cazuri), iar altii,atit barbati si femei trebuie sa vada tot ce misca in fata blocului, coronamentul unui copac reducindu-le cimpul vizual.
    Sarmanii pomi, ai caror lastari sunt taiati si de 2 ori pe an, dezvolta o umflatura in timp in partea de sus, intr-un final uscindu-se. Desi e plin in aer de noxe de la masini,praf,etc, care ne fac rau noua si copiilor nostri, iar vara marea majoritate cauta cu disperare un loc de parcare sub un copac, totusi nimeni nu isi bate capul cu acesti indivizi distructivi. Atasez o imagine cu un asemenea copac amarit.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0506.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	219,0 KB 
ID:	641655
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    #2
    Răspuns la: OAMENI vs neoameni

    Imi place motoo-ul lui yo8sbg.... Mii de multumiri OAMENILOR...
    Ca sa nu devenim cinici, procentul neoamenilor nu e atit de mare, trist este ca e mare procentul delasatorilor care nu isi vad decit strict propriul interes.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #3
      Răspuns la: OAMENI vs neoameni

      Faceti-le o reclamatie pt distrugere de bunuri publice , persoanelor " nemernice " . Pe forum nu rezolvati nimica ..
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3526

        #4
        Răspuns la: OAMENI vs neoameni

        Postat în original de coby
        Faceti-le o reclamatie pt distrugere de bunuri publice , persoanelor " nemernice " . Pe forum nu rezolvati nimica ..
        Nici cu reclamatia nu face mare lucru, delasarea cea mai mare este chiar la autoritati...

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru Marcant
          • 31.dec.2011
          • 594

          #5
          Răspuns la: OAMENI vs neoameni

          Frate Temelye, da-mi voie sa-ti spun asa.
          Esti ca o floare ce lupta-n iarna grea.
          Adevarat, putin probabil sa castigi ceva.
          Molipsitoare sper sa-ti fie, atitudinea.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1382

            #6
            Răspuns la: OAMENI vs neoameni

            Postat în original de coby
            Faceti-le o reclamatie pt distrugere de bunuri publice , persoanelor " nemernice " . Pe forum nu rezolvati nimica ..
            Asa cum spune si Seni, cu reclamatia nu rezolv nimic deoarece din punct de vedere legal cind se taie trunchiul se considera copac taiat si " nemernicii" au grija sa taie crengile. Cit despre postatul pe forum rezolv mai mult deoarece oamenii devin constienti si cind intilnesc asemenea specimene poate ii trag de mineca. Daca la un specimen din asta distrugator de pomi ii spune un OM ca nu e ok,poate nu il ia in seama,daca ii spun 10 OAMENI, e altceva.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1382

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: OAMENI vs neoameni

              Trist este ca cei care taie aiurea crengile nu o fac de ieri de azi, o fac de zeci de ani si oare cei din jurul lor nu vad nimic? Si sigur e vb de zeci de ani deoarece ca un pom sa faca asemenea protuberante de la taieri anuale repetate ( uneori si de 2 ori pe an, sa nu ramina vreo frunzulita), trebuie timp. La un moment dat, pomul nu mai poate si se usuca. Pt a fi relevant am facut o poza cu un pom uscat in urma taierilor repetateClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0542.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	229,8 KB 
ID:	626987
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1382

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: OAMENI vs neoameni

                Dureros e ca defrisind absolut nemotivat pomii, care in marile orase si asa nu sunt prea multi, se anuleaza beneficiile pe care le aduc cum ar fi reimprospatare si filtrare aer, reducere de zgomot, umbra vara ( ce fain e vara cind iti poti parca masina la umbra),etc . Postez citeva imagini de pe o singura strada, daca as lua orasul la rind, probabil as gasi sute de asemenea cazuri. Partea proasta e ca si cei de la Enel sau alte societati au apucaturi de genu' rade tot, chiar daca nu cazul. Iar cei de la mediu probabil pazesc pisicile, pomii taiati aiurea neintrindu-le in atributii.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0541.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	289,7 KB 
ID:	626988Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0543.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	234,6 KB 
ID:	626989Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0544.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	121,3 KB 
ID:	626990Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0545.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	151,0 KB 
ID:	626991Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0546.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	190,6 KB 
ID:	626992Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0547.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	177,7 KB 
ID:	626993Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0548.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	177,0 KB 
ID:	626994Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0550.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	159,2 KB 
ID:	626995Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0552.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	205,5 KB 
ID:	626996
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • Armata
                  Membru
                  • 14.sep.2008
                  • 250

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: OAMENI vs neoameni

                  La noi in oras se toaleteaza anual pomii de catre primarie. Dar se face cu bun simt si nu am vazut nici un pom uscat in urma acestei operatiuni. Poate daca si la voi s-ar implica primaria, respectivii nu ar mai simti nevoia sa-si exerseze talentul de gradinari ratati.
                  Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1382

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: OAMENI vs neoameni

                    Postat în original de Armata
                    La noi in oras se toaleteaza anual pomii de catre primarie. Dar se face cu bun simt si nu am vazut nici un pom uscat in urma acestei operatiuni. Poate daca si la voi s-ar implica primaria, respectivii nu ar mai simti nevoia sa-si exerseze talentul de gradinari ratati.
                    Asta e, din pacate chestia cu " Banatu-i fruncea" nu-i valabila pe toate planurile.
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      #11
                      Răspuns la: OAMENI vs neoameni

                      Tehnic vorbind, acei copaci nu isi revin anul urmator?
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: OAMENI vs neoameni

                        Postat în original de Temelye
                        Trist este ca cei care taie aiurea crengile nu o fac de ieri de azi, o fac de zeci de ani si oare cei din jurul lor nu vad nimic? Si sigur e vb de zeci de ani deoarece ca un pom sa faca asemenea protuberante de la taieri anuale repetate ( uneori si de 2 ori pe an, sa nu ramina vreo frunzulita), trebuie timp. La un moment dat, pomul nu mai poate si se usuca. Pt a fi relevant am facut o poza cu un pom uscat in urma taierilor repetate[ATTACH=CONFIG]95571[/ATTACH]
                        Daca e la blocul dvs , nu ati dicutat cu persoanele astea , niciodata ?

                        Postat în original de VYS
                        Tehnic vorbind, acei copaci nu isi revin anul urmator?
                        Chiar daca isi revin , vor fi luati la taiat imediat , deci solutia care ar fi ?
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1382

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: OAMENI vs neoameni

                          Postat în original de coby
                          Daca e la blocul dvs , nu ati dicutat cu persoanele astea , niciodata ?
                          Imaginile sunt din zona mea, nu chiar de la blocul meu.
                          Cu cei de la bloc am vb, cit de cit e ok. Asa cum spuneam pe marea parte a oamenilor, lucrurile astea ii lasa reci. daca nu au ceva de cistigat la modul direct nu ii intereseaza. Alta categorie , mai redusa, au tendinta sa rada tot,cica sa fie "curat" dar asta e o curatenie bolnava. Eu pe astia care rad orce e verde i-as baga in ceva cuva uriasa de beton, (sclivisit sa fie curat).
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13007

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: OAMENI vs neoameni

                            Postat în original de coby
                            Chiar daca isi revin , vor fi luati la taiat imediat , deci solutia care ar fi ?
                            Pomii se taie cel putin anual. Dincolo de taierile repsective, nu cred ca cineva brutalizeaza imediat copacul care isi dezvolta crengi. O solutie de bun simt, pentru ca sunt totusi intre blocuri sau intre masini din parcare, ar fi sa se inlocuiasca cu alt gen de copac. Acest lucru pentru a inlatura partea ce deranjeaza pe unii, poate pateaza masini, poate fac multa mizerie si nu are cine sa stranga... etc. Cu siguranta cu bun simt si responsabilitate se poate gasi o solutie. A stirga ca unii sunt pusi pe taiere, ceilalti striga ca de ce se taie.. nu cred ca e o rezolvare.

                            Cine vrea sa faca o treaba, o face, dincolo de galagia mai mare sau mai mica a unora, analizand corect si cinstit problema respectiva. Poate sunt aspecte reale, obiective si trebuie gasita o cale corecta. Bafta tuturor.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1382

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: OAMENI vs neoameni

                              Postat în original de VYS
                              Pomii se taie cel putin anual. Dincolo de taierile repsective, nu cred ca cineva brutalizeaza imediat copacul care isi dezvolta crengi. O solutie de bun simt, pentru ca sunt totusi intre blocuri sau intre masini din parcare, ar fi sa se inlocuiasca cu alt gen de copac. Acest lucru pentru a inlatura partea ce deranjeaza pe unii, poate pateaza masini, poate fac multa mizerie si nu are cine sa stranga... etc. Cu siguranta cu bun simt si responsabilitate se poate gasi o solutie. A stirga ca unii sunt pusi pe taiere, ceilalti striga ca de ce se taie.. nu cred ca e o rezolvare.

                              Cine vrea sa faca o treaba, o face, dincolo de galagia mai mare sau mai mica a unora, analizand corect si cinstit problema respectiva. Poate sunt aspecte reale, obiective si trebuie gasita o cale corecta. Bafta tuturor.
                              Probabil nu ai privit cu atentie la imagini. Nu e vb de pomi fructiferi, care se taie pt rod, e vb de copaci, buni pt aer si umbra. In general sunt artari sau ceva de genul, imi scapa numele. Nici vb mizerie, nu sunt duzi sau ceva de genul care pot pata sau face mizerie. Pur si simplu este rasa orce creanga din motive ciudate, o parte le-am enumerat la inceput. Tinind cont de mizeria pe care o respiram in marele orase,e logic sa ai cit mai multa verdeata si coronament posibil, nu niste trunchiuri goale.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              Procesare...