Religia, intre ADEVAR si fals

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Armata
    Membru
    • 14.sep.2008
    • 250

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

    Postat în original de Temelye
    Problema este ca nu dispun de timp sa scriu atit de mult, avind in vedere ca aceste raspunsuri sunt destul de ample pt a fi concludente. [...]
    Dar asa cum am mai spus, simpla lecturare cu atentie a Noului Testament ar putea oferi raspunsuri mult mai bune decit o pot face eu.
    Nu stiu cum ti se pare tie I7, dar o discutie serioasa despre religie necesita timp. Timp pe care declari ca nu il ai. Si atunci de ce mai deschizi aceste topicuri?
    Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

      Postat în original de Temelye
      Nu vreau sa ma tot contrazic, dar exista raspunsuri foarte clare si logice la ce afirmi. Problema este ca nu dispun de timp sa scriu atit de mult, avind in vedere ca aceste raspunsuri sunt destul de ample pt a fi concludente. Uneori la un argument simplu,aruncat la misto, trebuie pagini de raspuns pt a fi relevant.
      Cit despre ziua de odihna,evident ca e simbata dar nu e ceva atit de esential deoarece in Noul Testament Pavel spune ceva de genul ca sunt altele mai importante decit a tine ani,luni sau zile. In vremea Vechiului Testament era esentiala tinerea Sabatului. Evident. cele 10 porunci ramin perfect valabile, dar de la Cristos incoace unele chestii nu mai au aceiasi relevanta, de exemplu jerfele de animale ar fi azi un nonsens,deoarece e arhisuficienta si perfecta jertfa lui Cristos.
      Dar asa cum am mai spus, simpla lecturare cu atentie a Noului Testament ar putea oferi raspunsuri mult mai bune decit o pot face eu. Situatia asta e putin amuzanta in sensul in care cineva care nu a citit niciodata I7, se apuca sa se contrazica cu altcineva care l-a citit de citeva ori.
      Si chiar daca cineva spune ca daca sta intr-o balta intr-un picior si atinge cu mina stinga faza iar cu dreapta isi face cruce, are limba scoasa si ochii catre cer, nu se va curenta, se insala, curentul isi are regulile lui. Si in plan spiritual exista niste reguli de baza, consemnate in Scriptura. Ce trece peste aceste reguli,deja se numesc minuni si e la alegerea lui Dumnezeu cind sa permita sa se intimple.
      Sa nu ma intelegeti gresit ( sunt si eu crestin ) dar "propaganda " asta cu sf scriptura si biserica o urasc cu toata fiinta . Dpmdv fiecare om trebuie sa aiba niste pricipii de viata de genul : sa incerc pe cat posibil sa nu fac rau la altii cand incerc sa-mi fac mie un bine ; sa fac ce zice popa nu ce face el si sa-mi vad de drumul meu fara sa lezez pe altii ; sa fiu cinstit si corect si sa respect regulile societatii in care traiesc . Restul cu mersul la beserica ( o tampenie dpmdv , poti la fel de bine sa te rogi si acasa , nu trebuie sa mergi la beserica sa te vada lumea cat esti de pios ) si discutii religioase cum ca omul nu se trage din maimuta sau din extraterestrii => cui ii pasa ?? Mie sigur nu !
      Ca fapt divers ( pt Temelye ) am facut fac de teologie , printre altele si cata nesimtire si ura si invidie am descoperit in " sanul " bisericii nu cred ca exista altundeva ; raca intre preoti de aceeasi religie sau alta religie , pur si simplu ti se face scarba , de aceea is f reticent la " propovaduitorii " de pe un forum sau din viata de zi cu zi si le transmit doar atat : vedeti-va ( dracului ) de treburile voastre si puneti mana si munciti si lasati povestile vorbite si rastalmacite de atatea minti " luminate " .ca nu veti schimba absolut nimic .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2343

        #18
        Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

        Bravo, coby, asa mai merge...ceva constructiv!
        Din pacate societatea moderna ucide pasiunea si sentimentul.
        De curand, la o inmormantare am vazut un preot ce nu transmitea nici o emotie, asa era de practic si concis!

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1382

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

          Postat în original de coby
          Sa nu ma intelegeti gresit ( sunt si eu crestin ) dar "propaganda " asta cu sf scriptura si biserica o urasc cu toata fiinta . Dpmdv fiecare om trebuie sa aiba niste pricipii de viata de genul : sa incerc pe cat posibil sa nu fac rau la altii cand incerc sa-mi fac mie un bine ; sa fac ce zice popa nu ce face el si sa-mi vad de drumul meu fara sa lezez pe altii ; sa fiu cinstit si corect si sa respect regulile societatii in care traiesc . Restul cu mersul la beserica ( o tampenie dpmdv , poti la fel de bine sa te rogi si acasa , nu trebuie sa mergi la beserica sa te vada lumea cat esti de pios ) si discutii religioase cum ca omul nu se trage din maimuta sau din extraterestrii => cui ii pasa ?? Mie sigur nu !
          Ca fapt divers ( pt Temelye ) am facut fac de teologie , printre altele si cata nesimtire si ura si invidie am descoperit in " sanul " bisericii nu cred ca exista altundeva ; raca intre preoti de aceeasi religie sau alta religie , pur si simplu ti se face scarba , de aceea is f reticent la " propovaduitorii " de pe un forum sau din viata de zi cu zi si le transmit doar atat : vedeti-va ( dracului ) de treburile voastre si puneti mana si munciti si lasati povestile vorbite si rastalmacite de atatea minti " luminate " .ca nu veti schimba absolut nimic .
          O urasti deoarece, din pacate in ortodoxia noastra mioritica, de mult timp biserica, la modul oficial, nu are nici o treaba cu ce ar trebui sa fie, e o mare afacere in care banul dicteaza iar Dumnezeu si Biblia sunt undeva in fundal, de forma, mult in fata find "sfinta traditie" care permite si incurajeaza jongleriile financiare. Destui de multi preoti isi fac meseria mecanic avind in fata ochilor avantajele materiale. Ce convingeri, ce pasiune, adevar biblic si Hristosul viu,astea le afirma numai de forma, din gura, dar nu le traiesc. Mai sunt insulite de lumina, preoti care incearca sa fie ceea ce ar trebui sa fie, dar sistemul find compromis la nivel inalt, le e f greu sa schimbe ceva. Cei care cred din suflet, se zbat in continuare, propovaduiesc, se pocaiesc si ajung sa fie dati afara din sistem. Dar inaintea lui Dumnezeu au valoare si din pacate noi le dam valoare numai dupa ce mor,facidu-i sfinti laolalta cu tot felul de demnitari care numai sfinti nu au fost. Preotul ortodox Cornilescu e un ex. f bun in aceasta situtie, un om deosebit,cea mai buna traducere in limba Romana a Bibliei ii apartine.
          Cit despre faza cu munca, confunzi lucrurile sau nu esti suficient informat,in sensul ca in ortodoxie exista sistemul acesta de a fi salariat al bisericii. In mediul evanghelic real, cei implicati muncesc ca orce om iar de biserica se ocupa in timpul liber, fara sa fie platiti. Uneori mai si pun bani pt diverse probleme, pe linga zeciuala pe care o dau la biserica si din care se intretine biserica si se materializeaza diverse proiecte de ajutorare a celor amariti. In Timisoara de ex. exista o casa de copii numita fratii lui Onisim,fondata de un pastor baptist (Dugulescu) Iti pot spune ca in acesta casa e un mediu sfletesc incomparabil mai pozitiv decit in altele,unde personalul nu are treaba cu o credinta reala. Cum spuneam, in mediul evanghelic, marea majoritate a celor implicati in biserica nu sunt remunerati, cu exceptia pastorului principal ( care la ce are are pe cap nu ar avea cum sa mai munceasca pe linga pt a-si intretine familia), a administratorului care face de toate,inclusiv reparatii, curat etc, si poate mai o persoana-doua. Lasind acestea deoparte, trist este faptul ca din facultatile de teologie ortodoxe ies persoane cu asemenea convingeri si pe deasupra dracuitori de top.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • sly123
            Membru Marcant
            • 24.iun.2010
            • 309

            #20
            Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

            Cred că ați greșit pagina/forumul de relaxare cu așa ceva.

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1382

              #21
              Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

              Postat în original de sly123
              Cred că ați greșit pagina/forumul de relaxare cu așa ceva.
              Mda, o sa caut ceva bancuri deocheate, probabil sunt mult mai interesante. Cit despre alegerea paginii, nu am ales-o eu, e singurul loc unde se pot posta subiecte non-tehnice.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #22
                Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                D-nu Temelye : unde am scris eu de ortodoxie ???
                Ati presupus gresit ca am facut fac de teologie ortodoxa , nici vorba de asa ceva ( ortodoxia este cea mai josnica religie dpmdv ).
                Fac de teologie greco-catolica = alta " secta " nenorocita , tot dpmdv .
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1382

                  #23
                  Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                  Postat în original de coby
                  D-nu Temelye : unde am scris eu de ortodoxie ???
                  Ati presupus gresit ca am facut fac de teologie ortodoxa , nici vorba de asa ceva ( ortodoxia este cea mai josnica religie dpmdv ).
                  Fac de teologie greco-catolica = alta " secta " nenorocita , tot dpmdv .
                  Nu contest,atit ortodoxia cit si catolicismul desi teoretic au la baza Biblia,practic au citeva aspecte contra ei,cum ar fi -cultul mortilor, adorarea sfintilor, obligatia preotilor catolici de a nu se casatori desi cam toti au cite o "menajera" si alte aberatii conform "sfintei traditii", aberatii pe care destui oameni fara cultura bibilca reala le inghit nemestecate. Penibil, papa a dat autoritatea preotilor catolici sa "ierte" pacatul avortului
                  Dar totusi, poate folositi un limbaj putin dur, unii catolici sau ortodocsi simpli s-ar putea simti deranjati. Umila mea parere e ca cea mai periculoasa categorie de oameni pt societate sunt ateii, mai ales cei ajunsi in functii publice, care neavind nici un D-zeu, fac ce fac. Unii sunt atit de parsivi incit la sarbatori ii mai mai dau ceva de forma si de D-zeu, asa ,sa dea mai bine. Normal, nu chestii concrete, ci asa, generalitati.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • Armata
                    Membru
                    • 14.sep.2008
                    • 250

                    #24
                    Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                    Eu nu inteleg un lucru: de ce ne intereseaza pe noi cate "menajere" are un preot? Cu ce ne ajuta pe noi acest amanunt in relatia cu divinitatea?

                    In rest, catalogarea ateilor ca cea mai periculoasa categorie de oameni pentru societate ma sperie. Inteleg ca este umila dumneavoastra parere si o respect. Dar nu pot sa nu ma infior cand vad astfel de catalogari de la persoane pe care le percep ca fiind educate.
                    Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1382

                      #25
                      Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                      Postat în original de Armata
                      Eu nu inteleg un lucru: de ce ne intereseaza pe noi cate "menajere" are un preot? Cu ce ne ajuta pe noi acest amanunt in relatia cu divinitatea?
                      In rest, catalogarea ateilor ca cea mai periculoasa categorie de oameni pentru societate ma sperie. Inteleg ca este umila dumneavoastra parere si o respect. Dar nu pot sa nu ma infior cand vad astfel de catalogari de la persoane pe care le percep ca fiind educate.
                      Evident ca nu ne ajuta,e vb de demascarea unor minciuni care ne sunt prezentate drept valori. Pe mine unul ma deranjeaza cind sunt mintit la modul penibil. Cei care umbla si ei cu minciuni le iau ca pe o normalitate, chiar le place.

                      Nu am spus TOTI ateii. Si faptic nu e o catalogare, e experienta de viata. Sunt cu totul alte lucruri care ar trebui sa va sperie, faptice nu vorbe. Ar trebui sa va sperie ce se doreste de o mina de oameni sa se bage in programele scolare in numele modernismului fals. De asemenea ar trebui sa va sperie cum gindesc o parte din cei ce ne conduc, cu sustinerea conducerii de virf a bisericii ortodoxe. Ar trebui sa va sperie ca desi teoretic suntem tara crestina, au fost ani in care nr. divorturilor a depasit pe cel al casatoriilor. Ar trebui sa va sperie ca pe durata unei generatii,nr oficial al avorturilor a depasit totalul populatiei Romaniei ( cifra reala find mult mai mare)
                      Ar trebui sa va sperie sutele de mii de suflete de copii distruse in casele de copii ale unui sistem ateu, care il excludea complet pe D-zeu si punea problema ca atare. Ati fost vreodata intr-o casa de copii in sistem comunist versus un centru crestin pe bune de ingrijire a copiilor? Daca ati merge ati vedea diferenta, care e cer pamint. Si lista as putea sa o continui pe citeva pagini.
                      Dar intr-un fel aveti dreptate, ideea principala nu e sa ne concentram pe ce fac altii ci mai mult pe ce putem face noi ca sa fim exemple. Dar daca gindirea este compromisa, e clar ca si faptele sunt in aceiasi zona.
                      In Timisoara exista citeva centre crestine de calitate pt. copii, ( Fratii lui Onisim, Casa Olarului,etc )centre infintate si care continua sa functioneze datorita unor oameni cu suflete mari, care se implica in toate modurile, cu resursele si timpul lor, chiar daca nu sunt finantati permanent de forurile oficiale. Faceti-va putin timp, mergeti la un asemenea centru si jucati-va 10 minute cu un copil si veti incepe sa vedeti lucrurile altfel. Mai multe informatii le puteti gasi pe site-ul radioului crestin Vocea Evangheliei, pe care il puteti asculta in masina, cind lucrati pe telefon sunind la 0315040455 sau pe net.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Armata
                        Membru
                        • 14.sep.2008
                        • 250

                        #26
                        Răspuns la: Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                        Postat în original de Temelye
                        Nu am spus TOTI ateii.
                        Poate vrei sa spuneti ca nu ai gandit asta, ca de spus fix asta ati spus, conform limbii romane. Acel "mai ales" vine sa confirme ca toti ateii fac parte din cea mai periculoasa categorie de oameni, nu sa excluda niste atei ca fiind nepericulosi.

                        Dati-mi voie sa-mi folosesc capul din dotare si sa decid singur ce ma sperie si ce nu. Si mai ales de ce. Iar unul din motivele pentru care m-au speriat spusele de mai sus este asemanator cu bancul acela cu betivul si femeia urata: dimineata, betivul se trezeste. Daca oamenii educati au astfel de conceptii despre, practic, niste necunoscuti pe baza unor etichete sterile, ce pretentie sa am de la ceilalti? Argumenta cineva ca apreciaza de 1000 de ori mai mult o persoana care urmeaza morala atee(adica in mod voluntar, ca asa crede el ca e bine) decat una care urmeaza morala religioasa(adica de frica - ma vede Dumnezeu si ajung in iad). Nu vreau sa intru in discutii savant teologice despre cum morala atee este un nonsens, ca de fapt este parte din morala crestina. Perceptia populara este ca ma bate Dumnezeu daca fac rau si o sa ajung in iad.
                        Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          #27
                          Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                          Postat în original de Temelye
                          Dar totusi, poate folositi un limbaj putin dur, unii catolici sau ortodocsi simpli s-ar putea simti deranjati. Umila mea parere e ca cea mai periculoasa categorie de oameni pt societate sunt ateii, mai ales cei ajunsi in functii publice, care neavind nici un D-zeu, fac ce fac. Unii sunt atit de parsivi incit la sarbatori ii mai mai dau ceva de forma si de D-zeu, asa ,sa dea mai bine. Normal, nu chestii concrete, ci asa, generalitati.
                          D-nu Temelye , cea mai periculoasa categorie de oameni in societate nu depinde de orientarea religioasa ci de orientarea politica si de caracterul inexistent . faceti o confuzie grava afirmand cele de mai sus , parerea mea .

                          Ca religiosii se simt deranjati , pesonal ma doare la fix 10 metri de cot de ei ; daca aprofundam putin ateu prin definite , nu exista cu adevarat pt ca fiecare persoana crede in ceva , ca e vb de divinitate ca e vorba de noroc/sansa, ca e vorba de incredere in propriile puteri , nu mai conteaza dar in ceva crede cu siguranta !
                          Ei , " ateii " astia cum le spuneti dvs sunt impartiti in mai multe categorii exact ca si religiosii de care vorbiti . In ambele cazuri exista 2 mari si late trasaturi specifice aplicabile ambelor categorii si anume , credinciosi fanatici si credinciosi de ocazie ; " atei " cu orientare spre altruism si " atei " cu orientare spre personal . Io personal consider ca omul se evidentiaza prin faptele care le face , ca degeaba merge la biserica si sta in prima strana daca in functia care o detine ( ca tot va legati de politica ) isi urmareste propriul interes si-l doare la patina de omul de rand , la fel si " ateul " adica omul care nu crede in divinitate dar care prin faptele sale demonstreaza iubire si intelegere fata de semenul lui si acorda ajutor in masura posibilitatilor .

                          P.S. Sa nu uitam de invataturile lui Isus cu banii si afacerile stiti dvs mai bine cum e istoria , dar cu toate aceste biserica ortodoxa este implicata in politica , afaceri chiar si scandaluri sexuale si multe altele care contravin " doctrinei " !

                          Fara suparare dar dvs vedeti f f ingust orice referitor la religiosi versus atei si nu va face cinste !
                          As fi in stare sa pun pariu ca daca nu aveati necazuri in familie si aveati afacerile in ordine si extrem de prospere , nu va mai indreptati cu atata ura asupra " ateilor " etc
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • doru_marciuc
                            Living Legend
                            Expert amenajari
                            • 01.oct.2012
                            • 1415

                            #28
                            Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                            Postat în original de coby
                            D-nu Temelye , cea mai periculoasa categorie de oameni in societate nu depinde de orientarea religioasa ci de orientarea politica si de caracterul inexistent . faceti o confuzie grava afirmand cele de mai sus , parerea mea .

                            Ca religiosii se simt deranjati , pesonal ma doare la fix 10 metri de cot de ei ; daca aprofundam putin ateu prin definite , nu exista cu adevarat pt ca fiecare persoana crede in ceva , ca e vb de divinitate ca e vorba de noroc/sansa, ca e vorba de incredere in propriile puteri , nu mai conteaza dar in ceva crede cu siguranta !
                            Ei , " ateii " astia cum le spuneti dvs sunt impartiti in mai multe categorii exact ca si religiosii de care vorbiti . In ambele cazuri exista 2 mari si late trasaturi specifice aplicabile ambelor categorii si anume , credinciosi fanatici si credinciosi de ocazie ; " atei " cu orientare spre altruism si " atei " cu orientare spre personal . Io personal consider ca omul se evidentiaza prin faptele care le face , ca degeaba merge la biserica si sta in prima strana daca in functia care o detine ( ca tot va legati de politica ) isi urmareste propriul interes si-l doare la patina de omul de rand , la fel si " ateul " adica omul care nu crede in divinitate dar care prin faptele sale demonstreaza iubire si intelegere fata de semenul lui si acorda ajutor in masura posibilitatilor .

                            P.S. Sa nu uitam de invataturile lui Isus cu banii si afacerile stiti dvs mai bine cum e istoria , dar cu toate aceste biserica ortodoxa este implicata in politica , afaceri chiar si scandaluri sexuale si multe altele care contravin " doctrinei " !

                            Fara suparare dar dvs vedeti f f ingust orice referitor la religiosi versus atei si nu va face cinste !
                            As fi in stare sa pun pariu ca daca nu aveati necazuri in familie si aveati afacerile in ordine si extrem de prospere , nu va mai indreptati cu atata ura asupra " ateilor " etc
                            În completare, deși n-ar fi nevoie, întrebarea mea ar fi, de ce trimișii se comportă de parcă n-ar exista Dumnezeu? Desigur, nu toți și nu tot timpul.

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1382

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                              Postat în original de doru_marciuc
                              În completare, deși n-ar fi nevoie, întrebarea mea ar fi, de ce trimișii se comportă de parcă n-ar exista Dumnezeu? Desigur, nu toți și nu tot timpul.
                              Pai, e destul de simplu. Trimisii cu comportament aiurea nu au treaba cu Dumnezeul real, au numai o forma de religie construita de ei pe linga Biblie. Probabil ati fost vizitat de martorii lui Iehova, care daca intilnesc pe cineva care nu e stapin pe situatie il fac sa creada ca ce afirma ei e marele adevar. Sistemul lor e sa afirme in mare in acord cu Biblia si sa schimbe cite ceva pe ici pe colo,care pt un neavizat nu inseamna prea mult dar in realitate schimba situatia. De fapt cam acelasi lucru e in doctrina catolica sau ortodoxa, mai adauga cite ceva care se bate cap in cap cu Biblia (Biblia ortodoxa clasica avind si carti necanonice adaugate)
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1382

                                #30
                                Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                                Postat în original de coby
                                Fara suparare dar dvs vedeti f f ingust orice referitor la religiosi versus atei si nu va face cinste !
                                As fi in stare sa pun pariu ca daca nu aveati necazuri in familie si aveati afacerile in ordine si extrem de prospere , nu va mai indreptati cu atata ura asupra " ateilor " etc
                                Posibil ca exprimarea mea in scris sa nu fie din cele mai clare daca din ea reiese ca urasc ateii. Ma credeti sau nu, dar din principiu nu urasc persoane, inteleg prea bine ca o asfel de ura m-ar macina in primul rind pe mine.
                                Pot spune ca ma deranjeaza destul de mult nepasarea fata de principiile normale, (lasate de Dumnezeu atit de clar in Biblie) faptul ca o mina de oameni cu suflete vindute ne orbesc in fata in numele falsului modernism cu tot felul de prostii si atitia oameni le iau de bune sau nu le pasa. Le iau de bune fie din ignoranta, fie datorita caracterului compromis(genul care daca au un interes mint fara sa clipeasca) Ciudat de asemenea este ca aud in jur atitia care afirma cu convingere chestii de genul ca razboaiele sunt necesare, ca suntem prea multi si asa. Sunt f.curios daca familia unui asfel de individ ar fi ucisa intr-un razboi,ar mai sustine asta?
                                Revenind la atei si neatei, priviti cu atentie in jur ce face un om care are un Isus viu in viata lui(nu o religie su o doctrina) si ce face unul care nu are nici o treaba cu Isus,sau are o religie de forma sau ca meserie. Nu zic, poate fi moral,dar pina la un punct. Si uneori acel punct poate fi destul de jos. Sau din istoria reala se pot vedea niste situatii relevante. Dar cel mai relevant se pot vedea din Biblie,mai ales din Noul Testament. Ar mai fi o cale f. simpla,cind lucrati ceva care nu face galagie,folositi tel pe post de radio puneti-l pe speaker si sunati la 0315040455. Practic veti asculta pe tel. un radio de calitate, unde se poate sa se nimereasca o emisiune care sa limpezeasca unele situatii pe care nu le pot eu sau altii cuprinde.
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...