Religia, intre ADEVAR si fals

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 850

    #91
    Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

    Nu sunt de acord cu propavaduirea credintei in locuri inadecvate si in moduri incisive (cred ca aspectul tine cumva de zona intimitatii spirituale a fiecaruia si ca atare se impune sa fie tratat cu maxima decenta si respect) dar nici nu agreez incisivitatea impotriva celor care "gresesc" incalcand pricipiul enuntat. Echilibru, dragii mosului !!! Daca exista un Dumnezeu (atentie, eu nu zic ca nu exista, ma indoiesc doar !), cam asta ne-ar sfatui !
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1395

      #92
      Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

      Postat în original de Negulescu Corneliu
      Nu sunt de acord cu propavaduirea credintei in locuri inadecvate si in moduri incisive (cred ca aspectul tine cumva de zona intimitatii spirituale a fiecaruia si ca atare se impune sa fie tratat cu maxima decenta si respect) dar nici nu agreez incisivitatea impotriva celor care "gresesc" incalcand pricipiul enuntat. Echilibru, dragii mosului !!! Daca exista un Dumnezeu (atentie, eu nu zic ca nu exista, ma indoiesc doar !), cam asta ne-ar sfatui !
      Da, numai ca cei care sunt impotriva credintei reale sunt mai mult decit incisivi.Daca cei care promoveaza normalitate vor fi 'intimi' tabara adversa va fi tot mai incisiva. Unul din multiplele ex. aici http://inliniedreapta.net/avort-fortat-la-7-luni/
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        #93
        Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

        Cam ce legi se promoveaza intr-o lume in care Legea lui Dumnezeu este pusa la indoiala http://www.e-communio.ro/stire3671-e...-ani-in-olanda
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • lmacsen
          Membru
          • 26.sep.2015
          • 298

          #94
          Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

          Pai nu e crestineste sa-ti vezi de oala ta, sa nu decizi tu pentru altul? Sau asta e doar cand ne convine?

          Comentariu

          • doru_marciuc
            Living Legend
            Expert amenajari
            • 01.oct.2012
            • 1393

            #95
            Răspuns la: Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

            Postat în original de Temelye
            Cam ce legi se promoveaza intr-o lume in care Legea lui Dumnezeu este pusa la indoiala http://www.e-communio.ro/stire3671-e...-ani-in-olanda
            Vom muri si vom vedea cum e cu legile. Pana atunci insa, mi se pare neproductiv sa judecam prea prea aspru din pozitia de bun crestin. Daca e sa miscam ceva, atunci am putea sa ne rugam fierbinte Domnului sa opreasca hoardele de pagani sa mai otraveasca vaccinurile cu mercur sau sa fie pace si nu razboi. Daca ruga nu a fost auzita sau nu a fost aprobata din nu stiu ce motiv, atunci sa intoarcem si celalalt obraz.

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1395

              #96
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

              Postat în original de doru_marciuc
              Vom muri si vom vedea cum e cu legile.
              Numai ca atunci nu va mai conta, va fi prea tirziu sa mai putem face ceva
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1395

                #97
                Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                Postat în original de lmacsen
                Pai nu e crestineste sa-ti vezi de oala ta, sa nu decizi tu pentru altul? Sau asta e doar cand ne convine?
                Tocmai ca crestineste e sa iti pese si sa il tragi de mineca pe cel de linga tine (nu sa ii dai in cap cum proclama alte religii) Vazutul asta de oala ta e de fapt nepasare mascata sub un fals respect, si va veni o zi cind vom fi intrebati despre acesta nepasare, credem sau nu, asta afirma Biblia
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • lmacsen
                  Membru
                  • 26.sep.2015
                  • 298

                  #98
                  Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                  si cum faci? ii trimiti link-uri lu' Dzeu pe forum sa vada ca te-ai ocupat de propaganda?

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1395

                    #99
                    Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                    Postat în original de lmacsen
                    si cum faci? ii trimiti link-uri lu' Dzeu pe forum sa vada ca te-ai ocupat de propaganda?
                    Da, poate e amuzant si la o adica Dumnezeu are simtul umorului mai dezvoltat ca si al nostru. Numai ca nu e vb. de propaganda, e vb de ceea ce cred pe bune si nu am nimic material de cistigat din asta,eventual ceva timp in minus
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1395

                      Răspuns la: Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                      Postat în original de coby
                      Mama mea nu mai zice nimica ca nu mai e printre vii de multisor !
                      Problema cu pocaitii e ca desi le spui cu frumosul ca nu te intereseaza si sa cante la alta masa , acestia insista mai tare si atunci nu ai incotro daca vrei liniste .
                      Referitor la "aproapele " tau si cersetori cati dintre cersetorii cu dizabilitati din nascare is cei intr-adevar oropsiti ? 0,00001 % ca restul is niste tzigani care nu merita altceva decat ciomagul pe spinare !! Aia care is chiar oropsiti de soarta deci nu putori ordinare , is institutionalizati si nu stau pe drumuri la cersit . La cersit stau numai lichelele societatii care dpmdv trebuie exterminati fara mila . Din pacate prostia romanului nu are limite si astfel se inmultesc aceste scursuri ale societatii .
                      @temelye , nu e vorba ca-l respingem pe Hristos ci de faptul ca nu urlam " propovaduirea " lui pe strada / forum si ori unde ne caca mintea . Daca ai fi un crestin adevarat ti-ai vedea de saracia ta si te-ai ruga in intimitate nu ai deschide topice tembele pe un site de constructii => sper sa realizezi ca-ti doresc tot binele din lume doar ca felul tau mieros de a scrie despre cele sfiinte si nu prea , ma dezgusta total , faci exact ca si pocaitii de care-ti povesteam ...
                      Zici ca vb.mieros. Vezi tu, exista o povestioara in care bunicul ii spune nepotului ca in interiorul fiecarui om sunt ascunsi 2 lupi, unul alb si unul negru care se lupta. Normal, nepotul il intreba cine va cistiga iar bunicul ii spune ca cel pe care il va hrani/cultiva mai mult. Crezi ca daca ma apuc sa injur,sa jignesc si sa fiu Gica'contra, (cum fac unii)cu alte cuvinte sa fac pe zmeul, voi rezolva ceva?
                      Vorbesti copii institutionalizati, ce stii de adevaratele probleme ale celor din casele de copii? Spunea cineva ca o buna parte din detinutii actuali de la penetenciarul din Craiova provin din casele de copii deoarece mediul din aceste case de copii cultiva ura si legea junglei in sufletele lor.Ce stii despre programul 1000 de copii din partea de sud a tarii in tabere crestine initializat de radio Vocea Evanghelii cu sprijinul celor dispusi sa dea o mina de ajutor? Impactul acestor tabere crestine este extrem de pozitiv, in multe cazuri schimba destinul acestor copii dinspre penetenciar spre un om cu familie si viata normala, dispus sa ajute si pe altii. Din saracia mea cum spui, am dat niste bani pentru acest program . Costa 100 euro/copil, bani in care intra transport,cazare si masa. Poate nu crezi dar suta aia poate schimba destinul unui copil si uneori si familia din care provine. Cunosc unele familii de la sat din partea Olteniei si repertoriul lor "spiritual" este compus din multe dracuituri, blesteme si injuraturi cu fiecare sfint in parte si Dumnezeu in capul listei. Acesta este realitatea si normalitatea pt destui copii de acolo,acesta este pentru ei "adevarul" si cind vor creste, in general vor face la fel.
                      Iti dai seama ce insemana pt ei sa vada ca se poate si altfel, ca cu totul altul este ADEVARUL. nu ceea ce au zilnic in jur.
                      Pt cultura ta generala, rupe 2-3 zile si du-te cu cortul intr-o tabara crestina pt familii , v-a fi o iesire in natura pt familie iar pt. dumneta o experienta pozitiva.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1395

                        Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                        Ai spus de capitolul tigani. Nu stiu ce experiente ai avut cu ei dar eu am avut multe. Nu ca as fi avut eu ceva cu ei, aveau ei cu mine pt simplul motiv ca existam acolo si isi dadeau sema ca nu aveam acelasi aluat cu ei. Am pierdut material f mult, plus distrugeri si stres ani de zile. Ar trebui sa am o ura de moarte impotriva lor dar ar fi o prostie. Nu pot spune ca imi sunt dragi dar imi dau seama ca radacina problemei e lipsa totala a cunostintei de Dumnezeul real. Ei cred in tot felul de paginisme, chestii de genul ca daca fraieresti pe cineva vei avea noroc si altele de genul acesta. Chiar si cei elevati , cu scoli inalte si aparent morali au in singe sa te faca cu ceva. Tot cam asa e si cu o parte din scumpii nostri parlamentari, par oameni de oameni dar un om fara o teama si un respect autentic fata de Isus, usor poate deveni doar o carcasa goala in care cel cu coarne sa toarne tot felul de stari, gen mindrie, lacomie,ura, grandomanie si lista poate fi lunga.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          Răspuns la: Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                          Postat în original de Temelye
                          ..

                          Pt cultura ta generala, rupe 2-3 zile si du-te cu cortul intr-o tabara crestina pt familii , v-a fi o iesire in natura pt familie iar pt. dumneta o experienta pozitiva.
                          Scuza-ma dar cat de redus mintal trebuie sa fii sa faci asta ? Intr-o tabara crestina ? Pe bune ? Parca am trai in evul mediu .. . Poate unii ( ca dvs sau ca prietenii dvs ) n-au alta treaba de facut dar eu pt cultura mea generala as pune mana pe o carte tehnica ma degraba , sa invat ceva folositor .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1395

                            Răspuns la: Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                            Postat în original de coby
                            Scuza-ma dar cat de redus mintal trebuie sa fii sa faci asta ? Intr-o tabara crestina ? Pe bune ? Parca am trai in evul mediu .. . Poate unii ( ca dvs sau ca prietenii dvs ) n-au alta treaba de facut dar eu pt cultura mea generala as pune mana pe o carte tehnica ma degraba , sa invat ceva folositor .
                            Nr. celor ce au fost in asemenea tabere este de ordinul a zeci de mii. Daca concluzia dvs. ar fi reala, inseamna ca toti cestia sunt redusi. In realitate,sunt printre cei mai de caracter dar ma rog,fiecare cu opinia lui. Am mai spus, pentru a vedea despre ce e vb, cind lucrati ceva nezgomotos apelati 0315040455, e un radio de caracter.
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • lmacsen
                              Membru
                              • 26.sep.2015
                              • 298

                              Răspuns la: Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                              Postat în original de coby
                              Scuza-ma dar cat de redus mintal trebuie sa fii sa faci asta ? Intr-o tabara crestina ? Pe bune ? Parca am trai in evul mediu .. . Poate unii ( ca dvs sau ca prietenii dvs ) n-au alta treaba de facut dar eu pt cultura mea generala as pune mana pe o carte tehnica ma degraba , sa invat ceva folositor .
                              Am avut si eu colegi pocaiti care se duceau in astfel de tabere. Colcaie vestul tarii de evanghelisti din astia. I-au convertit usor dupa revolutie cu ajutoare trimise de la americani si nemti. Victime sigure sunt persoanele slabe emotional, de obicei cei care au trecut printr-un necaz sau durere mare in viata. Pe astia-i prostesc cel mai repede.
                              Iti spun ca stiu, bunica-mea face parte din cultul asta de zeci de ani. Inclusiv si pe mine au incercat sa ma converteasca cand eram mic si nu aveam discernamant, ma lua la "adunarile" lor unde de obicei veneau fel de fel de debili mintal care tipau efectiv la un microfon, incercand sa-ti induca permanent starea de frica si vinovatie, sa te temi, sa fii supus. Spalare pe creier 100%. Sa-ti mai spun cum ti se cerea "zeciuiala" in fiecare duminica?

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1395

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                                Postat în original de lmacsen
                                Am avut si eu colegi pocaiti care se duceau in astfel de tabere. Colcaie vestul tarii de evanghelisti din astia. I-au convertit usor dupa revolutie cu ajutoare trimise de la americani si nemti. Victime sigure sunt persoanele slabe emotional, de obicei cei care au trecut printr-un necaz sau durere mare in viata. Pe astia-i prostesc cel mai repede.
                                Iti spun ca stiu, bunica-mea face parte din cultul asta de zeci de ani. Inclusiv si pe mine au incercat sa ma converteasca cand eram mic si nu aveam discernamant, ma lua la "adunarile" lor unde de obicei veneau fel de fel de debili mintal care tipau efectiv la un microfon, incercand sa-ti induca permanent starea de frica si vinovatie, sa te temi, sa fii supus. Spalare pe creier 100%. Sa-ti mai spun cum ti se cerea "zeciuiala" in fiecare duminica?
                                Imi pare rau de timpul pe care l-ai pierdut la asfel de adunari, deoarece constat ca nu ai inteles nimic si mai mult le interpretezi pe dos.
                                1. Nu e vb. de zeciuala ci de colecta pe care nu e absolut nimeni obligat sa dea si cine da, da cit vrea, majoritatea dau f. putin. Poate nu stiai ca cultele neoprotestante (pocaitii) isi platesc singuri cheltuielile curente si cei care fac o slujba o fac benevol, fara a fi remunerati, spre deosebire de biserica ortodoxa care inghite sume uriase de la buget,adica din buzunarul meu si al tau.
                                2. Chestia cu sponsorizari de la nemti si americani e demult expirata, nu esti la curent. Si in final acele ajutoare erau pt amariti, nu ca sa vina oamenii la Dumnezeu contra-cost.
                                3.Intre pocaiti sunt destui oameni de cultura si cu un nivel intelectual inalt
                                4. Faptul ca unii tipau la microfon poate fi datorita faptului ca pe la destule din adunarile de la sate nu erau microfoane si atunci trebuiau sa vb la cote mai ridicate, era ca un fel de defect profesional. Si mai sunt oameni care asa sunt ei, cind afirma ceva de care sunt absolut convinsi, maresc decibelii involuntar.
                                5. Ce se vb. in acele adunari,se vb bazat pe Biblie si daca tu crezi ca Biblia e spalare pe creier, imi pare rau, cred ca ne pierdem timpul.
                                Ultima editare de Temelye; 27.sep.2017, 14:14.
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...