Religia, intre ADEVAR si fals

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    Religia, intre ADEVAR si fals

    Deschid subiectul pe aceasta tema, find o componenta importanta a vietii, fie ca o luam in seama sau o evitam. Sunt atitia oameni care desi sunt bine intentionati, fie din superficialitate, fie ca sunt dusi in eroare, merg pe linga si e pacat. Fiecare avem punctul personal de vedere, dar discutiile constructive pot limpezi lucrurile, atita timp cita exista sinceritate si bunavointa pe bune, nu numai din gura.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

    Nu va suparati dar acesta este un site de constructii nu un site de stiinte sociale .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2271

      #3
      Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

      Religia...daca faci ce spune nu e rau deloc...paradoxul este ca nimeni nu poate respecta tot ceea ce impune o religie. La fel ca regulamentul militar.
      Privind in urma se poate observa ca a facut bine, dar si rau!
      Daca este sa fie, prefer sa cred ca "binele" si "raul" sunt in judecata fiecarui om! Restul este istorie, prezent, sau viitor!
      Istoria demonstreaza ca este un instrument de manipulare a maselor, iar ceice au avut puterea nu prea au fost "religiosi"!
      Eu sunt un om integrat "normal" in societatea actuala si nu ma deranjeaza nici o religie atata timp cat este "slujita" in beneficiul oamenilor.

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2271

        #4
        Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

        Postat în original de coby
        Nu va suparati dar acesta este un site de constructii nu un site de stiinte sociale .
        De ce iti place sa contrezi in mod exagerat?
        Risti sa devii "tata" forumului!

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1395

          #5
          Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

          Postat în original de spik1
          De ce iti place sa contrezi in mod exagerat?
          Risti sa devii "tata" forumului!
          Mutumesc. Ceva de genu' aveam de gind sa raspund si eu dar ai fost mai rapid.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1395

            #6
            Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

            Unul din motivele care m-a pus cumva pe ginduri si m-a determinat sa deschid aceasta rubrica sunt falsitatile promovate drept adevaruri in modul oficial. Una din ele este faza cu moastele sfintei Paraschiva. Nu se pune problema ca a fost o femeie deosebita, o sfinta, problema e ca daca ar sti ca oasele ei au devenit obiect de adorare si inchinare, s-ar rasuci in mormint. Desi e stipulat clar in scriptura ca asemenea lucruri sunt impotriva voii lui Dumnezeu, totusi in ortodoxie sunt promovate din motive financiare si alte motive, legate de traditie. Pina si vechii evrei care totusi erau poporul ales , aveau traditii scornite de ei si care erau evident impotriva voii lui Dumnezeu. Una din ele spre ex. era asa numitul Corban, prin care un bun era chipurile inchinat lui Dumnezeu, dar adevaratul scop era sa nu mai poata avea nimeni drept asupra respectivului bun, nici chiar proprii parinti. Dar sa nu va plictisesc cu prea multe amanunte, sa revin pe plaiurile mioritice. Desi in biblia ortodoxa, inchinarea la sfinti, obiecte, etc. sunt incriminate, totusi marea parte a oamenilor care nu-si prea bat capul sa afle adevarul, sunt mintiti cu nonsalanta. Acum nu prea am timp, dar o sa incerc sa revin cu amanunte utile legate de lucruri de acest gen. Pe cine irita subiectul, il rog sa citeasca subiecte care il intereseaza.
            Ultima editare de Temelye; 16.oct.2016, 21:01.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #7
              Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

              Postat în original de spik1
              De ce iti place sa contrezi in mod exagerat?
              Risti sa devii "tata" forumului!
              Chiar nu e vorba de asta .
              Parerile fiind personale , nu vad cum s-ar ajunge la o concluzie in dezbaterea asta ?Se ajunge la o discutie in contradictoriu , inevitabil si la " flame " , pt ce ? Vine domnu Temelye si trage niste concluzii personale si toti trebuie sa-i dam dreptate sau cum ?!
              Ca si alte topicuri creeate din frustrare ( medicamente sau otrava si alte balarii ) ce vin din frustrarile unuia sau altuia necajit pe propria situatie sau pe sistem .
              Daca imi expun parerea si zic ca domnul Temelye vorbeste sa se afle in treaba cu chestii care-i depasesc puterea cognitiva , ziceti ca sunt un om rau ...
              P.S. Rugati Adminul sa va faca o sectiune a forumului " social si politica " ca sa ajungeti ca si pe alte site-uri ca Softpedia de ex insa nu cred ca asta e scopul acestui forum , ca daca era , aveam demult sectiunea asta .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru marcant
                • 31.dec.2011
                • 595

                #8
                Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                @ coby
                "Ce-ti mai place shaorma!"
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1395

                  #9
                  Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                  Postat în original de coby
                  Daca imi expun parerea si zic ca domnul Temelye vorbeste sa se afle in treaba cu chestii care-i depasesc puterea cognitiva , ziceti ca sunt un om rau ...
                  .
                  Amuzanta faza cu chestiile care imi depasesc puterea cognitiva. Nu te supara pe mine dar daca tot ma iei cu asta, am senzatia ca multe din comentariile pe subiecte tehnice,care iti apartin, nu dau nici o solutie, pur si simplu sunt ca sa fie. Si in legatura cu frustrarea, nu-i asa ca cel mai simplu e sa nu-ti bati capul cu prea multe, decit strict cu chestii care iti aduc un profit personal,intr-un fel sau altul?
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1395

                    #10
                    Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                    Iritarea ta pe subiecte de genul acesta o inteleg partial deoarece atunci cind iau pe cite un cunoscut in masina iar postul de radio in acel moment este Vocea Evangheliei, respectivul ma roaga sa schimb postul, desi e unul dintre cele mai calitative posturi de radio.
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1395

                      #11
                      Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                      Postat în original de coby

                      P.S. Rugati Adminul sa va faca o sectiune a forumului " social si politica " ca sa ajungeti ca si pe alte site-uri ca Softpedia de ex insa nu cred ca asta e scopul acestui forum , ca daca era , aveam demult sectiunea asta .
                      Subiectul nu are nici o treaba cu politica, si daca Adminul il considera nepotrivit, il va sterge.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Armata
                        Membru
                        • 14.sep.2008
                        • 251

                        #12
                        Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                        Postat în original de Temelye
                        Unul din motivele care m-a pus cumva pe ginduri si m-a determinat sa deschid aceasta rubrica sunt falsitatile promovate drept adevaruri in modul oficial.
                        Daca doresti sa apuci pe aceasta cale, ar trebui sa incepi cu indicarea religiei in numele careia vorbesti. Pentru ca una este sa vorbesti din perspectiva ortodoxa, alta din perspectiva catolica, alta din perspectiva pocaita, alta din perspectiva [alege una din multele religii]. Sper ca esti constient ca fiecare religie considera ca detine adevarul absolut si restul o sa arda in iad.

                        PS. Sustin si eu crearea unei sectiuni distincte pentru acest gen de topicuri sau inchiderea lui.
                        Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1395

                          #13
                          Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                          Postat în original de Armata
                          Daca doresti sa apuci pe aceasta cale, ar trebui sa incepi cu indicarea religiei in numele careia vorbesti. Pentru ca una este sa vorbesti din perspectiva ortodoxa, alta din perspectiva catolica, alta din perspectiva pocaita, alta din perspectiva [alege una din multele religii]. Sper ca esti constient ca fiecare religie considera ca detine adevarul absolut si restul o sa arda in iad.
                          Evident ca nu vb. din punct de vedere islamic sau hindus, Vb din punct de vedere crestin (toti ne denumim crestini indiferent ca suntem ortodocsi, catolici, protestanti sau pocaiti. ) Biblia care in final este mai mult in acest domeniu decit este I7 in domeniul electric. Biblia sau Scriptura este aceiasi numai ca este interpretata putin diferit, mai exact anumite pasaje se scot din context. Eu ce afirm nu afirm de dragul contrazicerii sau ca as avea vreun avantaj ci pt ca nu am stomac sa vad anumite chestii si sa tac sau sa nu le bag in seama si sa-mi vad numai de interesul meu. Persoanele fara nici un Dumnezeu sunt nocive pt societate deoarece unele (nu f multe e drept) aproape ca nu au limite in prostiile care le fac pt a-si atinge scopuri meschine. Altele, desi poate nu neaparat rele, o iau pe cai ciudate deoarece Adevarul le este prezentat deformat. Nu-s copil naiv sa cred ca rezolv eu mare lucru dar daca nici macar nu incerc sa fac ce pot in mica sfera in care ma invirt, inseamna ca sunt un amarit fara speranta care nu mai crede in nimic si in consecinata nici nu face nimic pt a imbunatati ceva. Romania are destui locuitori resemnati, fara atitudine,fara speranta, care injura si bleastama in stinga si dreapta dar ceva constructiv,pauza. Interesant este ca daca scriam despre orce altceva nu era o problema dar aceste lucruri care sunt mai importante decit par, stirnesc irititare din prima unor persoane. Oare de ce?
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • Armata
                            Membru
                            • 14.sep.2008
                            • 251

                            #14
                            Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                            Postat în original de Temelye
                            Biblia care in final este mai mult in acest domeniu decit este I7 in domeniul electric. Biblia sau Scriptura este aceiasi numai ca este interpretata
                            putin diferit, mai exact anumite pasaje se scot din context.
                            Nu cred ca o comparatie intre I7 si biblie este adecvata mai ales cand vorbesti de interpretari. Bate I7 la orice ora din zi si din noapte . Redevenind seriosi, tocmai interpretarea diferita ridica bariere care nu pot fi trecute cu vederea: ex sambata vs duminica ca zi de odihna.


                            Postat în original de Temelye
                            Persoanele fara nici un Dumnezeu sunt nocive pt societate deoarece unele (nu f multe e drept) aproape ca nu au limite in prostiile care le fac pt a-si atinge scopuri meschine
                            Exista si morala atee, nu doar morala crestina. Ca sa nu mai zic cate rele sunt facute de persoane "credincioase"

                            Postat în original de Temelye
                            Interesant este ca daca scriam despre orce altceva nu era o problema dar aceste lucruri care sunt mai importante decit par, stirnesc irititare din prima unor persoane. Oare de ce?
                            Daca stai sa te gandesti logic, este normal sa se intample asa. Credinta, dupa cum ii spune si numele, este o stare interioara bazata pe sentimente, nu pe argumente. Crezi ce scrie in biblie sau nu crezi. Punct. Nu mai ai ce discutii argumentate sa porti.
                            Plus un numar foarte mare de persoane care fac prozelitism pentru alte religii.
                            Ultima editare de Armata; 17.oct.2016, 11:37.
                            Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1395

                              #15
                              Răspuns la: Religia, intre ADEVAR si fals

                              Nu vreau sa ma tot contrazic, dar exista raspunsuri foarte clare si logice la ce afirmi. Problema este ca nu dispun de timp sa scriu atit de mult, avind in vedere ca aceste raspunsuri sunt destul de ample pt a fi concludente. Uneori la un argument simplu,aruncat la misto, trebuie pagini de raspuns pt a fi relevant.
                              Cit despre ziua de odihna,evident ca e simbata dar nu e ceva atit de esential deoarece in Noul Testament Pavel spune ceva de genul ca sunt altele mai importante decit a tine ani,luni sau zile. In vremea Vechiului Testament era esentiala tinerea Sabatului. Evident. cele 10 porunci ramin perfect valabile, dar de la Cristos incoace unele chestii nu mai au aceiasi relevanta, de exemplu jerfele de animale ar fi azi un nonsens,deoarece e arhisuficienta si perfecta jertfa lui Cristos.
                              Dar asa cum am mai spus, simpla lecturare cu atentie a Noului Testament ar putea oferi raspunsuri mult mai bune decit o pot face eu. Situatia asta e putin amuzanta in sensul in care cineva care nu a citit niciodata I7, se apuca sa se contrazica cu altcineva care l-a citit de citeva ori.
                              Si chiar daca cineva spune ca daca sta intr-o balta intr-un picior si atinge cu mina stinga faza iar cu dreapta isi face cruce, are limba scoasa si ochii catre cer, nu se va curenta, se insala, curentul isi are regulile lui. Si in plan spiritual exista niste reguli de baza, consemnate in Scriptura. Ce trece peste aceste reguli,deja se numesc minuni si e la alegerea lui Dumnezeu cind sa permita sa se intimple.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              Procesare...