Centrala pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • catalynn
    Incepator
    • 14.aug.2016
    • 12

    Centrala pe lemne

    Salutare la toti! E careva din voi care aveti cazan pe lemne Gobe Soliterm cu ventilator(automatizare)? Sunteti multumiti de el? Cum se comporta? Astept cateva pareri. Va multumesc!
  • catalynn
    Incepator
    • 14.aug.2016
    • 12

    #2
    Răspuns la: Centrala pe lemne

    Chiar nu are nimeni o astfel de centrala?

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      #3
      Răspuns la: Centrala pe lemne

      Nu stim cine are sau nu, speram ca o sa apara vreun utilizator al forumului cu aceasta instalatie. Dvs. aveti o astfel de centrala sau intentionati sa achizitionati una?

      Comentariu

      • catalynn
        Incepator
        • 14.aug.2016
        • 12

        #4
        Răspuns la: Centrala pe lemne

        Am achizionat si urmeaza sa mi o monteze,a fost sugestia instalatorului,si am mers pe mana lui,sper ca am facut o alegere buna. De asta intreb sa vad si alte pareri.

        Comentariu

        • elixir
          Membru marcant
          • 01.nov.2009
          • 368

          #5
          Răspuns la: Centrala pe lemne

          Nu ai specificat cee fel de centrala: atmosferica sau gazeificare!
          Eu am cu gazeificare si sunt foarte multumit!

          Comentariu

          • catalynn
            Incepator
            • 14.aug.2016
            • 12

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne

            E semigazeificare,are panou de comanda pe ea si ventilator!

            Comentariu

            • catalynn
              Incepator
              • 14.aug.2016
              • 12

              #7
              Răspuns la: Centrala pe lemne

              Da mi cateva informatii. Cum tii ventilatorul setat,pe manual,automat sau celelalte moduri? Eu abia am pus o in functiune,il am pe automat dar mi se pare ca papa repede lemnele.

              Comentariu

              • elixir
                Membru marcant
                • 01.nov.2009
                • 368

                #8
                Răspuns la: Centrala pe lemne

                te rog, un model sau un link, sa stim despre cee vorbim!
                Termenul de semigazeificare e vag, iar eu nu stiu decat la atmos si junkers de cazane cu semigazeificare!
                Presupun ca e un cazan clasic la care s-a adaugat automatizarea de la cele cu gazeificare.
                Daca se consuma lemnele prea repede, inseamna ca se duce multa caldura pe cos! Incearca cu ventilatorul pe treapta cea mai mica si cu admisie minima de aer. Dar consumul este det de necesarul casei, abia apoi de cazan!

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2395

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne

                  Postat în original de catalynn
                  Da mi cateva informatii. Cum tii ventilatorul setat,pe manual,automat sau celelalte moduri? Eu abia am pus o in functiune,il am pe automat dar mi se pare ca papa repede lemnele.
                  Ce putere are centrala, ce fel de lemne folositi (fag, plop, brad, etc, uscate, umede, verzi), ce suprafata are casa, cum este termoizolata, ce temperaturi interioare si exterioare ati folosit?
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • catalynn
                    Incepator
                    • 14.aug.2016
                    • 12

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne

                    E model st 6,(elixir,ar trebui sa stii daca zici ca ai si tu)are 36 kw,incalzesc 90 mp,(e cam mare dar pe viitor voi incalzi si mansarda),casa nu e izolata in totalitate,folosesc lemn de fag,semiuscat din primavara asta. Ma gandesc ca are anumite secrete,fiind la inceput cu ea nu o cunosc bine,voi avand acest model stiti cum stau lucrurile.

                    Comentariu

                    • elixir
                      Membru marcant
                      • 01.nov.2009
                      • 368

                      #11
                      Răspuns la: Centrala pe lemne

                      Deci este un cazan de fonta. Ai TA?
                      Daca da, atunci ar trebui folosit pe modul automat! cazanul are relativ putina apa in el, ar trebui sa se incalzeasca rapid!
                      Eu am cazan cu gazeificare, cu aceeasi automatizare.
                      Din pacate, cazanul tau are un traseu scurt al gazelor de ardere, probabil ca multa caldura mergee pe cos!
                      instalatia cum este facuta?

                      Comentariu

                      • catalynn
                        Incepator
                        • 14.aug.2016
                        • 12

                        #12
                        Răspuns la: Centrala pe lemne

                        Da este din fonta. Am si un puffer de 1000 l,,din cazan pleaca tur-retur in puffer si din puffer pleaca tur-retur in casa,unde am 2 circuite. Pe modul automat arde lemnele repede tare,il tin pe manual pt ca arderea dureaza mai mult din cate am observat. Si inca ceva,de doua ori iam dat foc,se duce presiunea in 2,5,mi a dat pe la supapa de refulare din spatele centralei,temp in centrala fiind de 67 grade. Dupa asta instalatorul mi a verificat vasul de expansiune care avea aer mult in el,2,5 atm,mi a mai scos din aer dar nu suficient. Mia zis ca nu poate sa i stsbilizeze presiunea chiar de la inceput,si ca e normal sa creasca presiunea dar fara sa dea pe la supapa! Vasul de exp ce presiune tre sa aib?

                        Comentariu

                        • elixir
                          Membru marcant
                          • 01.nov.2009
                          • 368

                          #13
                          Răspuns la: Centrala pe lemne

                          Vasul de expansiune ar trebui sa aiba 1 atm, la aceeasi presiune trebuie sa bagi si apa in instalatie.
                          Cat timp in vas erau 2,5 atm, ,el a compensat (doar) o crestere de 0,2atm, apoi a refulat supapa!
                          Daca vasul este suficient de mare, nu ar trebui sa ajunja presiunea la 2 atm!
                          Din prezentarea cazanului de pe site-ul Melinda, ventilatorul poate fi acoperit partial, sa sufle mai putin aer. ar trebui sa gasesti echilibrul necesar intre admisia de aer si evacuare, ptr un randament optim. eu as incerca sa-i micsorez tensiunea la bornele ventilatorului, la 180V, ar mai scadea turatia, fara sa fie un pericol!

                          Comentariu

                          • catalynn
                            Incepator
                            • 14.aug.2016
                            • 12

                            #14
                            Răspuns la: Centrala pe lemne

                            Vasul are 105 l,voi incerca sa acoper o portiune din ventilator. Multumesc pt informatii!

                            Comentariu

                            Procesare...