Recomandare termoizolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Caiusvlad
    Membru
    • 31.dec.2016
    • 129

    #16
    Răspuns la: Recomandare termoizolatie

    Buna ziua...in vara acestui an am finalizat ridicarea unei anexe langa casa,care intre timp m-am gandit sa realizez o bucatarie acolo (cea veche care o am este foarte mica)
    Am ridicato din BCA,si am acoperito cu OSB si peste OSB am pun membrana bituminoasa (tip solzi)
    Acuma as vrea sa stiu care este cea mai buna varianta pt izolatia din interior (tavan+pereti) pentru ca momentan nu dispun de nici un sistem de incalzire acolo (doar aragaz)
    Multi mi-au zis sa am grija cum izolez ,pentru ca membrana aia bituminoasa (solzi),vara cand bate soarele pe ei o sa fie sauna inauntru.
    Multumesc

    Comentariu

    • Dosarele x
      Membru Marcant
      • 22.iul.2012
      • 522

      #17
      Răspuns la: Recomandare termoizolatie

      Peretii ii puteti termoizola cu polistiren pe exterior.
      Acoperisul se poate izola cu vata minerala cca 20 cm grosime minim.
      Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15126

        #18
        Răspuns la: Recomandare termoizolatie

        Pe exterior nu se poate izola? Este prima optiune pentru realizarea izolarii anexei dvs.
        Legat de acoperis, nu este o optiune stralucita acoperisul invelit cu sindrila bituminoasa, chiar daca izolati cu 20cm de vata minerala. Aceasta invelitoare se incinge destul de tare vara si creeaza acel efect de sera. Ea ar trebui montata cu spatiu de ventilare la nivel de acoepris pentru a diminua efectul.
        Tigla metalica nu puteti utiliza?
        Va rog sa postati foto din interior si exterior, sa vedem structura si ce se poate face pentru o izolare cat mai buna.
        Conteaza si pozitionarea ei.
        Pentru o bucatarie permanenta va trebui sa aveti si sursa de incalzire.

        Comentariu

        • Caiusvlad
          Membru
          • 31.dec.2016
          • 129

          #19
          Răspuns la: Recomandare termoizolatie

          Se poate si placa cu polistiren exteriorul,si daca trebe am sa o fac.Pereti pe interior as fi curios cum sa ii izolez...si la capitolu acoperis,aveti dreptate cu efectu de sera.Am auzit ceva cum ca daca pun vata cu folie de aluminiu,folia aia reflecta caldura inapoi de la membrana aia bituminoasa,si nu o lasa sa ajunga inauntru.Daca chiar ar fi asa,ii ok vara.....dar iarna nu prea)

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15126

            #20
            Răspuns la: Recomandare termoizolatie

            Trebuie pentru ca izolatia se realizeaza cu prioritate la exterior. Pentru pereti utilizati polistirenul expandat aplicat pe esterior, grosime minima 10cm.
            Pentru acoperis, se poate izola cu vata de sticla si bariera de vapori, grosimea poate fi de minim 20cm dar recomand mai mult, depinde cum este si configuratia acestuia.
            Bariera de vapori din aluminiu ajuta insa nu va bazati ca ea va rezolva toata problema de ce va proveni de la invelitoare. Ea poate realiza o mica compensare a efectului dar numai in conditiile in care exista spatii de ventilatie si aceasta inseamna complicarea executiei.

            Comentariu

            • Caiusvlad
              Membru
              • 31.dec.2016
              • 129

              #21
              Problema este ca,corni mei sunt de 10...deci vata care o pot baga la acoperis este max de 10 cm,nu?
              Am sa revin cu poze imediat.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170102_103513.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	234,6 KB 
ID:	627527
              Corni mei sunt de 10x10 ...deci cred ca 10cm ar gi max de grosime pt vata care pot sa o iau

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20161209_164644.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	570,7 KB 
ID:	627529
              Asta ii exteriorul de la acoperis.
              Fișiere Atașate
              Ultima editare de Gemini; 02.ian.2017, 19:35.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15126

                #22
                Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                Primul strat de izolatie va fi intre capriori, cei 10cm. Ulterior, se pot monta si alte straturi, cel putin unul de 10cm in viitoare structura a tavanului. Aceasta poate fi realizata fie cu gipscarton, fie cu alte materiale gen OSB sau lambriu.
                Daca asa arata in stadiul actual, va trebui intai de toate sa inchideti golurile la imbinarea peretilor cu sarpanta, inainte de a izola. Izolati exterior siapoi va ocupati de partea de interior.
                Peretii pe interior doar ii tencuiti. Cum este pozitionata incaperea fata de punctele cardinale?

                Comentariu

                • Caiusvlad
                  Membru
                  • 31.dec.2016
                  • 129

                  #23
                  Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                  Am sa plachez cu polistiren de 10 exteriorul.la interior eu ma gandeam sa pun vata peste tot (pereti+acoperis) fara sa mai tencui pereti.peste vata pun folie si dupaia rigips

                  Comentariu

                  • Caiusvlad
                    Membru
                    • 31.dec.2016
                    • 129

                    #24
                    Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                    Este cu fata spre Vest.Doua intrebari mai am :
                    1.daca puteti sa imi recomandati ce tip de vata ar fi ok pt izolarea acoperisului (am sa bag de 20),si pt izolarea peretilor (ce grosime?tinand cont ca pe interior dau o mana de plasa si am si pereti ext.izolati cu polistiren de 10)
                    2.daca puteti sa imi explicati acel procedeu de ventilatie...golul acela de aer cum se realizeaza,tinand cont ca cel mai bun izolator este aerul care sta.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15126

                      #25
                      Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                      Inainte de toate trebuie inchise toate golurile zidariei. Chiar daca izolati, v-as recomanda sa aplicati cu o mana de tencuiala peste BCA.
                      Sortimente de vata cu coeficient d eizolare 0.034-0.038, in functie de ce gasiti in zona dvs., de la Knauf, Ursa ori Isover.
                      In cazul acestui acoperis este nu este cazul sa maidiscutam de spatiu de ventilare pentru ca nu este posibil. Daca se creea un spatiu de ventilare peste OSB, inainte de a aplica sindrila, era altceva.
                      La nivel de bariera de vapori, folia de aluminiu necesita un spatiu de ventilare de circa 3cm pentru a putea avea efectul reflectarea radiatiei.
                      Nu imi dau seama cum este vestul si fata anexei dar daca este orientata pe zona insorita a zilei, bate soarele in acel acoperis, nu este o bucurie.

                      Comentariu

                      • Caiusvlad
                        Membru
                        • 31.dec.2016
                        • 129

                        #26
                        Am inteles in mare.Soarele nu bate chiar toata ziua pe el...doar pe la amiaza din cate imi aduc aminte...la bariera de vapori...dvs spuneti sa am minim 3 cm intre vata si folie?Pe perete,tot de 20 sa pun vata (tinand cont si de polistirenul de 10 din ext)?!

                        Ii ok vata minerala la rola,decat la pachet?sau care este diferenta intre ele
                        Ultima editare de Gemini; 03.ian.2017, 07:54.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15126

                          #27
                          Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                          Daca izolati si interior, in conditiile unui termosistem de 10cm, la pereto se va utiliza vata de 5 sau 10cm, dupa cum aveti spatiu disponibil.
                          Nu, spatiul respectiv este masurat intre folia de aluminiu si ginisajul tavanului. Repet, acesta nu va compensa semnificativ efectul indus de invelitoare, ca sa nu fie o confuzie.
                          La rola aveti vata de sticla,la pachet sunt atat sortimente de vata de sticla cat si sortimente de vata bazaltica. Puteti utiliza sortimente la rola dar nu din cele universale, cele mai ieftine.

                          Comentariu

                          • manead
                            Incepator
                            • 01.nov.2007
                            • 52

                            #28
                            Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                            Buna ziua,

                            As dori sa stiu cum ar fi mai bine sa izolez planseul dintre etaj si pod. Este turnta placa de beton, acoperisul este izolat.
                            Placa este destul de bine nivelata.

                            Intrebari:

                            1. Trebuie neaparat sa pun sapa sau pot pune direct polistiren expandat si apoi parchet?
                            2. Trebuie sa pun si folie antiumezeala?
                            3. Pot prelua cu alt material eventualele imperfectiuni lasate de cofraj?

                            Thx all,
                            Dan.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15126

                              #29
                              Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                              Nu este nevoie de vreo folie.
                              Imperfectiunile respective, de fapt abateri de planeitate, trebuie masurate pentru a vedea in ce masura poate afecta sistemul de izolare pentru care se opteaza.
                              Ce destinatie va avea spatiul podului?
                              Puteti posta foto cu suprafatra respectiva?

                              Comentariu

                              • manead
                                Incepator
                                • 01.nov.2007
                                • 52

                                #30
                                Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                                Postat în original de Gemini
                                Nu este nevoie de vreo folie.
                                Imperfectiunile respective, de fapt abateri de planeitate, trebuie masurate pentru a vedea in ce masura poate afecta sistemul de izolare pentru care se opteaza.
                                Ce destinatie va avea spatiul podului?
                                Puteti posta foto cu suprafatra respectiva?
                                Va fi destinat depozitarii. Nu va fi locuit.

                                Comentariu

                                Procesare...