Recomandare termoizolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #31
    Răspuns la: Recomandare termoizolatie

    Foto cu podul respectiv putem sa vedem?

    Comentariu

    • Caiusvlad
      Membru
      • 31.dec.2016
      • 128

      #32
      Răspuns la: Recomandare termoizolatie

      Buna...mai am si eu o intrebare legata de podea(la anexa de langa casa care vreau sa o transform in bucatarie)
      Vreau sa izolez si podeaua (am inteles ca si pe acolo se pierde 15-20 % din caldura)...cum ar fi ok sa o fac?
      Mentionez ca este doar placa turnata aprox de 10 cm ,cu fier in ea....fara nici un polistiren bagat.Pot pune polistiren sau ceva,cand torn sapa pentru parchet (sapa de i dreptare)?
      O sa atasez o poza cu placa....orientativaClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20161013_122416.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	349,1 KB 
ID:	627574Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20161013_122416.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	349,1 KB 
ID:	627574Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20161013_101144.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	332,1 KB 
ID:	627575

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #33
        Răspuns la: Recomandare termoizolatie

        In primul rand vreau sa fac o observatie. Acea armatura din plasa de otel trebuia pozitionata in masa de beton si nu in contact cu piatra, trebuia acoperita integral de masa de beton, macar 2cm.
        Revenind la izolarea pardoselii respective, peste betonul tras se va aseza polistiren extrudat si apoi se va trage o sapa de egalizare armata cu plasa pentru sapa.

        Comentariu

        • Caiusvlad
          Membru
          • 31.dec.2016
          • 128

          #34
          Răspuns la: Recomandare termoizolatie

          Si peste polistiren trag o mana de plasa? Sau doar in sapa...

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3524

            #35
            Răspuns la: Recomandare termoizolatie

            Sapa armata cu plasa, a specificat Gemini.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #36
              Răspuns la: Recomandare termoizolatie

              Postat în original de Caiusvlad
              Si peste polistiren trag o mana de plasa? Sau doar in sapa...
              Sapa de egalizare armata.

              Comentariu

              • Caiusvlad
                Membru
                • 31.dec.2016
                • 128

                #37
                Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170102_103513.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	234,6 KB 
ID:	627604
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170102_103513.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	234,6 KB 
ID:	627604Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170102_103513.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	234,6 KB 
ID:	627604
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170102_103513.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	234,6 KB 
ID:	627604Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170102_103513.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	234,6 KB 
ID:	627604

                Revin cu o intrebare..la acoperisul meu (membrana bituminoasa (solzi) pusi pe OSB fara spatiu de ventilatie lasat,se mai poate face cumva acel spatiu de ventilatie?Am fost la magazin sa cumpar vata pt acoperis si omul de acolo mi.a zis ca daca nu am un spatiu de ventilatie lasat,o sa am mari probleme cu condensul.El zicea ca intre corni,sa pun 2 lateti langa corni ,si pe acei corni sa pun OSB din nou...

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #38
                  Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                  Nu se mai poate face nimic legat de spatiul de ventilare la nivel de invelitoare. Condensul la interior? Daca izolati bine, adaugati o bariera de vapori etansa, nu va fi condens pe tavan.
                  Inchiderea tavanului o puteti face cu ce va place, OSB, gipscarton, lambriu si in fucntie de acesta face structura care va include si izolatia termica cu bariera de vapori.

                  Comentariu

                  • Caiusvlad
                    Membru
                    • 31.dec.2016
                    • 128

                    #39
                    De izolat eu zic ca izolez bine...un rand de vata intre capriori de 10,si peste mai un rand de 10cm si pe urma folia bariera de vapori.La final inchid cu rigips verde.

                    Sau mai ok nu este sa pun o bariera de vapori inainte de vata,pe urma vata si pe urma alta bariera de vapori?
                    Ma gandesc ca daca cumva se face condens,vata nu mucegaiește?
                    Ultima editare de Gemini; 11.ian.2017, 12:34.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      #40
                      Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                      Nu, o singura bariera de vapori este suficienta si aceasta o pozitionati intre gipscarton si vata.

                      Comentariu

                      • BSilviu
                        Incepator
                        • 14.nov.2016
                        • 14

                        #41
                        Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                        Salutare tuturor,
                        In primul rand, sper ca nu am postat de doua ori, imi cer scuze daca am facut-o.

                        Am nevoie de un sfat.
                        In primavara anului trecut m-am mutat intr-un apartament situat la parterul inalt al unui bloc cu 4 etaje. Deoarece suprafata parchetului laminat era foarte rece, m-am decis sa termoizolez tavanul beciului cu polistiren expandat de 10 cm. La acea perioada nu mi-am dat seama cat de mult s-a ameliorat situtia, pentru ca vremea s-a incalzit semnificativ(luna mai-iunie). Insa, asta iarna, am inregistrat un consum foarte mare de gaze(300 metrii cubi la o suprafata de 50 metrii patrati, temperatura ambientala 20-21 grade) si la nivelul gleznelor simteam un curent de aer rece. Ce as putea face in aceasta situatie?Ce ati recomanda?
                        M-am gandit la:
                        Termoizolarea pardoselii polistiren extrudat 30mm + OSB4 24mm.(Nu doresc sa suplimentez greutatea cu sapa de egalare si de asemenea doresc sa evit praful/mizeria) Credeti ca OSB-ul ar sustine piesele de mobilier? Exista riscul ca podeaua sa se lase in timp? Ca finisaj parchet stratificat sau masiv in camere si hol, gresie portelanata baie+ bucatarie.
                        sau
                        Termoizolare exterioara: Vata bazaltica 100mm.

                        Va multumesc!

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          #42
                          Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                          Consumul de gaze nu era la fel sau mai mare inainte de a izola tavanul beciului?
                          Pentru a termoizola pardoseala actuala se poate utiliza solutia cu polistiren extrudat si placi de OSB. Grosimea placilor OSB poate prelua incarcarile si le va distribui straturilor inferioare. Nu vor fi probleme legate de tasare dar va trebui sa utilizati OSB cu grosimea de minim 15mm.
                          Intrebati daca sa alegeti intre izolarea pe pardoseala sau termoizolarea peretilor? Ideal ar fi sa le realizati pe amandoua. Peretii blocului din ce sunt realizati?
                          Ponderea semnificativa a pierderilor in cazul dvs. (pardoseala actuala izolata prin beci vs pereti) este prin pereti.

                          Comentariu

                          • BSilviu
                            Incepator
                            • 14.nov.2016
                            • 14

                            #43
                            Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                            Referitor la consumul de gaze anterior izolarii tavanului beciului nu va pot da un raspuns. M-am mutat in Aprilie 2016 iar in luna Mai am realizat termoizolatia. Optez pentru OSB cu grosimea de 24mm, deci nu ar trebui sa am probleme legate de tasare. La momentul actual, chiar daca am tavanul beciului izolat, temperatura la nivelul parchetului(laminat) este foarte coborata. Simt un curent de aer rece foarte neplacut la nivelul gleznelor.
                            Inca un amanunt: Subsolul este prevazut cu niste ferestre(guri de aerisire) mereu deschise. Este posibil ca si din aceasta cauza sa resimt acest curent de aer rece?

                            Peretii blocului au o grosime de 40cm realizati din caramida.

                            Multumesc.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              #44
                              Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                              Circulatia acelui aer poate fi data de diferente de temepratura intre anumite camere/suprafete. Gurile de aerisire ale beciului nu au o legatura directa si asa trebuie sa ramane, deschise pentru a aerisi subsolul.
                              Nu gresiti daca utilizati un OSB mai gros de 24, sa spunem 18 sau 22 daca doriti mai gros, in caz ca poate prinde bine o economie la buget.

                              Comentariu

                              Procesare...